Sari la conținut

Yamaha Xtz Tenere 660


Postări Recomandate

Salut,

 

Acum, dupa chinuiala indelungata (prea indelungata) de a strange bani, am gasit sa iau un Yamaha Tenere 660, din 93, la 2500 euro. Motoru arata bine si pe deasupra il iau de la un prieten .. adica ma pot baza si pe incredere...

 

Pls pe aia care se pricep, sau care au mai avut asa ceva daca pot sa isi dea putin cu parerea ...

 

Adica in general cum se comporta, cat de fiabil e, la drum lung cum se tine, off road (mai mult un soft enduro ca sunt cam la inceput) cum e .. you know ... si in general ce va trece prin cap...

 

Si cam ce ma sfatuiti sa fac ... tinand cont si de pret.

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saliu, eu am avut anul trecut o tenerica din 91 , luata la 73kkm unde i'am mai pus si eu inca 10kkm. Nu pot decat sa'ti zic cuvinte de lauda pe adresa ei , face exact ceea ce trebuie (mai bine zis lucrurile pentru care a fost ea gandita). Trage de rupe, mananca pamantu , cuplu de la turatii joase, viteza maxima nu pot sa ma laud ca nu prea ma intereseaza dar mers constant 120 pe autostrada fara nici cea mai mica problema . In teren accidentat depinde foarte mult si de cauciucuri si de conditia ta fizica dar nu ar trebui sa ai probleme, urca pe munte de n'are treaba. Consumul este fain adica mie imi lua 5 si putin in oras si afara ieseam cu 4, 4.5 max. Asa ca nu'ti mai fa atatea probleme si go for it. Probleme cu ea nu am avut absolut deloc , in afara de reglat carb , si mentenanta obligatorie (gresare si ungere lant) - o singura piesa am schimbat la ea, dumperele de cauciuc din roata spate care se tocisera.

 

din pacate acum foasta mea caprita se odihneste in raiul motoarelor..

 

/index.php?...opic=41131&st=0

 

bafta maxima si sa o vad si eu cat mai curand :angryfire:

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domnule Castravet, pe aceasta cale va informez ca dumneavoastra ati detinut o dit'ai vaca, nu o caprita; va rog sa respectati ordinea in staule ... :angryfire: :angryfire: :hurt:

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saliu, eu am avut anul trecut o tenerica din 91 , luata la 73kkm unde i'am mai pus si eu inca 10kkm. Nu pot decat sa'ti zic cuvinte de lauda pe adresa ei , face exact ceea ce trebuie (mai bine zis lucrurile pentru care a fost ea gandita). Trage de rupe, mananca pamantu , cuplu de la turatii joase, viteza maxima nu pot sa ma laud ca nu prea ma intereseaza dar mers constant 120 pe autostrada fara nici cea mai mica problema . In teren accidentat depinde foarte mult si de cauciucuri si de conditia ta fizica dar nu ar trebui sa ai probleme, urca pe munte de n'are treaba. Consumul este fain adica mie imi lua 5 si putin in oras si afara ieseam cu 4, 4.5 max. Asa ca nu'ti mai fa atatea probleme si go for it. Probleme cu ea nu am avut absolut deloc , in afara de reglat carb , si mentenanta obligatorie (gresare si ungere lant) - o singura piesa am schimbat la ea, dumperele de cauciuc din roata spate care se tocisera.

 

din pacate acum foasta mea caprita se odihneste in raiul motoarelor..

 

/index.php?...opic=41131&st=0

 

bafta maxima si sa o vad si eu cat mai curand :hurt:

:angryfire:

 

Multzam frumos dom' castravete, si o sa fii primu care o sa o vada dupa ce o iau, adica pe 11 mai, ca pe 10 am examenu de A, pe care o sa il iau!!!

 

Thx again si dau si o bere :angryfire: pt sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Trei ani am avut XTZ 660.... numa cuvinte de lauda. In 3 ani am facut mai odadata pe atitia km cit avea de la fabricatie(93) pana la achizitie. Si crede-ma..nu prea a vazut asfalt. Daca o intretzii ca la carte satisfactiile vor fi pe masura. Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pls pe aia care se pricep, sau care au mai avut asa ceva daca pot sa isi dea putin cu parerea ...

 

Adica in general cum se comporta, cat de fiabil e, la drum lung cum se tine, off road (mai mult un soft enduro ca sunt cam la inceput) cum e .. you know ... si in general ce va trece prin cap...

 

Si cam ce ma sfatuiti sa fac ... tinand cont si de pret.

 

Mersi

 

Pretul e bun daca si motocicleta e in stare buna. Pentru un incepator e un pic cam grea in "off road ". Pe sosea la drum lung e destul de confortabila. Fiabilitatea motoarelor japoneze este recunoscuta peste tot. Trebuie doar sa-i schimbi consumabilele la timp si sa fie de buna caliltate (ulei, placute, filtre, lant, pinion,foaie, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca n-am apucat sa-mi las urmele lu' Tenerica prin tzara da' uite aici sa-tzi faci o parere

 

200'000 Kilometer mit der TĂŠnĂŠrĂŠ

Succes la examen shi shi sa te vad pe ea

 

:hurt:

 

Super tare ala care a facut 200000+ km cu Tenere-ul... :eek:

Doua poze cu muega-namoale :angryfire: si moto super-incarcata:

post-1976-1145003199_thumb.jpgpost-1976-1145003212_thumb.jpg

Chiar o fi reusit sa treaca pe acolo? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare ala care a facut 200000+ km cu Tenere-ul... :hurt:

Doua poze cu muega-namoale :angryfire: si moto super-incarcata:

post-1976-1145003199_thumb.jpgpost-1976-1145003212_thumb.jpg

Chiar o fi reusit sa treaca pe acolo? :angryfire:

 

Off topic: in pza prin apa se vede ca era in mers.

In cealalta, nu cred ca a scos-o de-acolo altfel decat trasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...