Sari la conținut

Nu Mai Merge Kilometrajul


mau
 Share

Postări Recomandate

Salut

am un malaguti f12 phantom din 2003 ... shi dupa ce am luat o groapa (micutza kiar) kilometrajul na mai mers ... arata mereu 0 km/h

 

ce pot face ?

trebuie skimbat ceva ?

gasesc de vanzare piese sa remediez ?

 

tks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa scoti cablul de kilometraj de la roata (la roata din fata iti coboara furtunul de frana si un cablu-cu cablul ai treaba), eventual sa-l cureti si sa-l pui inapoi. Am patit si eu asta.

Daca nu merge, uita-te sus la bord, poate e ceva sarit de acolo, daca spui ca ai dat intr-o groapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

am un malaguti f12 phantom din 2003 ... shi dupa ce am luat o groapa (micutza kiar) kilometrajul na mai mers ... arata mereu 0 km/h

 

ce pot face ?

trebuie skimbat ceva ?

gasesc de vanzare piese sa remediez ?

 

tks

 

tks ... la bord mam uitat deja ... shi de jos lam scos dar recunosc nu mi sa parut car avea nevoie de curatare ...o sa incerc ... oricum ... melcul ala in care se infige cablul pare mult prea mobil (se poate da peste cap)... cred ca alai buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dat peste cap din cate stiu eu, se da daca depasesti viteza maxima pe care o poate "duce" melcul...dar...mai stii ? :)

Tu cat aveai cand ai dat in groapa? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Fiind un ceas digital nu exista cablu metalic pe camasa ca la cel clasic(Cel putin asa am inteles)

trebuie mers la un electronist sa ti-l masoare cu un osciloscop deoarece KM functioneaza prin intreruperea unui camp magnetic,daca desfaci melcul la Km si il cureti vezi daca nu cumva ai vreun fir intrerupt exact la baza melcului ( unde intra firele in el) sau in inter melcului aio bobina pe stator ( carcasa pinionului) si pe partea rotoare trebuie sa fie un punct de vopsea sau altceva care sa intrerupa fluxul magnetic

incearca sa cureti cu un spray pt rugina ca este posibil sa nu mai faca masa cu caroseria ( furca)

Daca este cablu clasic este mult mai usor

scoti cablul din acmasa si-l invarti cu mana daca se invarte inseamna ca este din melc daca nu se invarte este din ceas vezi ca uneori cablul se lasa mai jos decat fanta din interiorul melcului si atunci nu mai prinde pe patrat si nu mai invarte .

Daca merge la mana si indica baga cablul in melc si verifica lungimea cablului ( nu si a camasii) si cu siguranta iti va da o diferenta .

ca Sa elimini dif trebuie umpluta cu un cablu electric sau alceva care sa intre in locul cablului pana ajunge pe patrat( vorbim de miezul cablului de Km)

E simplu cablu nu trebuie sa cada mai jos decat patratul care il actioneaza

Editat de cpm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mau - imi cer scuze, nu am fost atent cand am postat; nu vazusem ca ai vitezometru digital

@ cpm - ai dreptate; am avut si eu problema asta tot dupa o groapa ... defapt mai multe :ok: ... oricum, capatul cablului (cel patrat) intra prea tare in melc si nu mai prindea; am pus un distantier si acum merge :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca am cablul rupt :ok: , exact inainte de a intra in vitezometru are camasa un cot de metal, s-a frecat probabil ca nu a avut ungere si s-a rupt. Am fost pe la First Bike si pe la Motorland (la depozit) si nu au putut sa ma ajute, nu aveau cabluri :) . Cablul nu am cum sa-l sudez pentru ca este exact pe cotul ala :moto:

Vreo idee careva? Multumesc si Asfalt USCAT!

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...