Sari la conținut

Scuteristi Din Bucuresti - Dristor, Salajan, Titan, Uniti-va!


alias
 Share

Postări Recomandate

Daca esti scuterist din Bucuresti si mai mult stai prin zona (Dristor, Salajan, Titan, sau imprejurimi) hai sa ne cunoastem mai bine.

Hai sa ne facem un "Club" al nostru al scuteristilor din aceste zone ale Bucurestiului (si nu numai), eu propun "DST Scooters Club", dar nu-i batut in cuie, daca altcineva are alte idei sa propuna. Ce ziceti amatori careva?

 

O sa fac eu primul pas: EU MA BAG!

 

Altcineva interesat?

 

Vreau sa fim de acord inca de la inceput asupra unor termene, reguli si conditii:

 

1) Oricine este binevenit, indiferent de sex, varsta, stare civila, "motoras" atata timp cat este "scuterist" (pentru scuterist a se vedea regula numarul 2)

 

2) Prin "scuterist" vom intelege posesorul si/sau conducatorul (de drept, adica sa aiba acte in regula pe "jucarica lui") unui vehicul, propulsat de un motor cu ardere interna sau nu (electric nu este exclus, daca este scuter electric si nu trotineta electrica), in 2 sau 4 timpi (exclus pentru electric), fie el moped, scuter, pocketbike sau orice alt vehicul, atata timp cat este omologat RAR si poate circula legal pe drumurile publice (atentie in special la pocketbike-uri, trebuie sa aiba instalatii de iluminare, semnalizare, franare,claxon, catadioptru, etc) , exclus gen motocicleta (sa nu aiba rezervorul intre genunchi exceptie pocketbike), avand capacitatea cilindrica pana in 125 de cmc.

 

3) Toti suntem egali din toate punctele de vedere (nu ala e mai fraier ca

nu "baga" decat 40 sau ala e mai smecher ca pleaca primul dintre toti, nu haina il face pe om, nu ca eu sunt

cel mai mare, nu ca eu sunt cel mai inginer, nu ca eu sunt baiatu' lui tata, sau alte nepotisme, etc)!!!

 

4) Poarta echipament de protectie, este spre binele tau! Legea te obliga sa porti casca, noi iti recomandam sa porti echipament de protectie (Casca, jacheta si pantaloni, mausi si ghete). Daca nu vrei sa porti echipament de protectie o faci pe pielea ta. Noi ne-am bucura sa fim impreuna cat mai mult timp si nu vrem ca o intamplare nefericita sa curme in cel mai nefericit mod cu putinta viitoare prietenii. Am vazut sau auzit cu totii ca se poate muri si pe scuter, si la 50 de km/h si complet echipat. Exemplu: Cel care intr-o masina la impact purta centura de siguranta are o sansa in plus sa supravietuiasca fata de cel care nu purta centura (cu toata teoria si exceptiile de rigoare), tot asa, daca masina avea si airbag, care a functionat ai scapat doar cu o sperietura zdravana, ai avut inca o sansa in plus sa supravietuiesti - (cu mentiunea ca desi accidentele moto sunt total diferite fata de cele auto, la fel si riscurile, iar sansele de supravieture sunt mult mai mici pe 2 roti , suntem constienti de asta, totusi ideea in sine este aceeasi, de aceea ne permitem sa tragem) Concluzia: Cu cat porti mai multa protectie cu atat ai mai multe sanse sa scapi cu mai putine traumatisme in urma unei cazaturi sau mai tragic a unei coliziuni! Gandeste-te de doua ori la oamenii minunati care te iubesc si care te asteapta sanatos acasa, iar daca asta nu-i de ajuns mai gandeste-te o data! Echipamentul de protectie nu este suficient sa-l ai, trebuie sa-l si porti ca sa fi protejat!

 

5) Fi respectuos cu toata lumea, cu toti participantii la trafic, fie ei si pietoni, fie ca impartasiti aceeasi pasiune sau nu, fie ca sunteti colegi de club sau nu, fie ca merg pe 2 roti sau pe mai multe.

 

Aceasta lista va fi actualizata de aceea astept propuneri si idei. Va multumesc inca o data pentru faptul ca a-ti avut rabdarea si placerea (pentru ca nu poate fi vorba de amabilitate) sa cititi acest post si inchei cu speranta ca poate vom deveni din ce in ce mai multi.

 

P.S. - abia astept sa ne cunoastem, pe uni va cunosc, pe uni va stiu doar din vedere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu stau in Giulesti si am vazut cativa baieti la benzinaria Mol (shell) de la Podul Grant Giulesti intr-o seara.

Hai sa ne facem si noi un club . Giulesti Crangasi ce ziceti ?

 

da facetzi unu singur pe tot bucureshtiul :) :) :crack:

e vorba de scuterishti, nu de stelishti, rapidishti etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shi tre sa ramai scuterist toata viatza ca sa faci parte din club!!! la un moment dat o sa vrei motor shi dupa ce te dai cu motoru lashi scuteru sa rugineasca!!!

 

oricum, succes cu initziativa ta!!!! :)

 

 

Salut. Ai si nu ai dreptate. Poate unii se simt mai barbati daca simt mai greu intre picioare, dar eu cel putin nu as proceda asa daca as fi pus in situatia pe care ai zis-o. Ce daca te-ar scoate prietenii la o tura cu scuterele, in gasca asa 8-10 cel putin, la o scurta plimbare, asa de dragul vremurilor alea indepartate in care nu ruginea scuterul, vrei sa zici ca nu te-ai duce, sau te-ai duce sa te dai cu motorul? Sincer eu nu cred asta, dar poate ma insel, cine stie. :)

 

Cat despre

shi tre sa ramai scuterist toata viatza ca sa faci parte din club!!!

:crack: - nici vorba de asa ceva, poti sa ai motor si sa te dai cu el, daca ai si scuter si stai prin zona, nu te opreste nimeni sa intri in club si tu, nu? :baldy:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,ideea cu un club pe Bucuresti e ok. Eu sunt pe lista.

Dar daca cei ce stau in cartier si citesc pe forum poate dau si ei de stire.

 

Mda ceva de genul Bucharest Scooters Club n-ar suna rau. Suntem 2, e un inceput. Daca cu un scuter sau doua nu se face primavara, poate macar sa iasa soarele. Prin zona de care vb in posturile anterioare sunt cel putin 6 indivizi cu scutere care se plimba, dar ce naiba chiar nu stau pe net, sau nu au auzit de CMR? Sunt convins ca au net. O sa fac niste pliante si cum vad pe unu pe strada, il fugaresc si i-l lipesc pe scuter :) :crack: totul este sa nu mearga mai tare de 50 :) .

 

Ai ceva poze puse pe site cu Aerox-ul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, uite o poza cu Aeroxul meu. Poza e facuta acum pe seara dar o sa pun una facuta pe zi sa se vada mai bine polishul.

 

post-9760-1146506066_thumb.jpg

 

Misto, aratos. Sa-ti traiasca si cat mai multi km impreuna fara incidente.

Asfalt uscat si salutari cu farul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite o poza facuta ziua.

 

post-9760-1146980879_thumb.jpg

 

da stiu ca are luciu-luciu, nu gluma. Am si eu o intrebare... tu o polishezi in fiecare seara, sau cum faci frate sa ti praful la distanta? La mine de nu se pune de 2 degete in fiecare zi... :moto:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da stiu ca are luciu-luciu, nu gluma. Am si eu o intrebare... tu o polishezi in fiecare seara, sau cum faci frate sa ti praful la distanta? La mine de nu se pune de 2 degete in fiecare zi... :moto:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

 

eh. cand am facut poza o stersesem si io de praf . oricum sta in garaj noaptea. a vazut si polish , ca merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh. cand am facut poza o stersesem si io de praf . oricum sta in garaj noaptea. a vazut si polish , ca merita!

 

Candva am avut si eu garaj, dar acum 6 luni desteptu' de la primarie a zis ca nu avem voie sa avem constructii custom pe domeniul public si ne-a somat sa le vindem sau sa le luom de acolo ca le demoleaza :ok: Sa ii sparg!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt deacord cu un club....Poate m-ati vazut prin oras ...Merg cam mult..

O poza.

 

Salut, prin ce zona stai?

 

Cat despre club, ar fi misto, insa nu inteleg de ce toti scuterisitii din Bucuresti se dau la fund? (Exceptiile se cunosc!)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, prin ce zona stai?

 

Cat despre club, ar fi misto, insa nu inteleg de ce toti scuterisitii din Bucuresti se dau la fund? (Exceptiile se cunosc!)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

Stau in Colentina.

Sa stii ca multi scuterisit din Bucuresti sunt Curieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau in Colentina.

Sa stii ca multi scuterisit din Bucuresti sunt Curieri.

 

Mda, stiu, am vazut o groaza, aveau cutie sau porbagaj in spate, sau nu, intr-adevar sunt curieri de buniri sau alte pizza!! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezinteres total! Altfel, cum s-ar putea explica disponibilitatea atator scuteristi? Facem pana la urma clubul sau nu?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezinteres total! Altfel, cum s-ar putea explica disponibilitatea atator scuteristi? Facem pana la urma clubul sau nu?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

 

 

eu m-am anuntat, io zic sa ne intalnimin weekend si sa punem treburile la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am anuntat, io zic sa ne intalnimin weekend si sa punem treburile la punct.

 

Buna idee, poate ne vedem la SAMS daca vi.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

 

PS - La plecare de la serviciu trec pe Colentina 1 pic (de la D-na Ghica pana la Obor, sau pana la Fundeni, depinde pe unde o iau ca sa ajung in Titan) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e buna initiativa ta alias , dar totusi dezinteres total. apropo clubbusiness pe unde stai prin giulesti ? eu am stat 16ani in giulesti 131 pe langa liceu 12 si pe langa liceu marin preda daca sti si nu prea te-am vazut, veneam mai toata ziua cu puchu pe la pod pe la crangasi...era shell pe atunci acolo..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In zona Dristor (Str.Rm.Valcea) am vazut un grup de 6-7 scuteristi....

 

Da nici unul nu purta casca....

 

Si eu i-am vazut (erau 5), dar din pacate eram in tramvai :lol:

Duminica spre targ la Vitan sunt cu zecile, dar niciunul nu e asa comunicativ... Toti care mai de care mai fitzoshi, cu ochelari care mai de care mai de soare... Toti fara casti - RUSINE!!!

 

Intre noi fie vorba, nici eu nu port casca, dar nu de fote ci pentru ca nu am inca :lol: - RUSINE!!! Sper insa sa-mi pot lua cat de curand :lol:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal baieti noi la delfinului suntem vro 20 dar suntem mai extrem adica Mai "legalii"Avem clubu nostru deja ne vdem in cartier

 

sal baieti noi la delfinului suntem vro 20 dar suntem mai extrem adica Mai "legalii"Avem clubu nostru deja ne vdem in cartier Avem si service la Miramar just join Us

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal baieti noi la delfinului suntem vro 20 dar suntem mai extrem adica Mai "legalii"Avem clubu nostru deja ne vdem in cartier

 

Poti defini mai exact notiunea de "mai legalii"? Adica cum adica? Si cum se numeste clubul?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :blink: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...