Sari la conținut

E Pe Bune ?


tarka
 Share

Postări Recomandate

Salut , Datele problemei:

 

Unde muncesc eu, un fel de parc industrial,multe sedii de firme,multe drumuri de acces. Drumurile astea au la un moment dat ridicaturi pentru limitare de viteza.O masina de la noi de la firma incarcata full calareste un astfel de "obstacol" foarte incet , nu trece si revine in spate 50 cm...bun.Mai putin bun un meserias de taximetrist care oprise in fundul lui la 30 cm...50-30=20 zbang ! Ambele faruri sparte,masca ,spoiler. Se da taximetristu' jos, o huiduma paroasa si incepe sa tipe la soferul nostru (cel mai micut, norocul taximetristului)...ca sa-i dea bani de reparatie.Tupeu maxim frate...Fiind in apropierea firmei sarim si-l scoatem din gura "fiarei".....in fine...scandal. Se duc la Politie pentru dovada pana la urma cand a vazut ca nu e loc de intors.Acolo..surprize,surprize ..fara Andreea Marin de data asta....dupa stat ore in sir la coada cu bon de ordine...citeste ala declaratiile si zice.....: NU E DOM'LE DE COMPETENTA NOASTRA..! DA' DE A CUI E DOM'LE ?

zice....NU A FOST PE DRUM PUBLIC CI IN INCINTA UNEI PROPRIETATI PRIVATE. VA JUDECATI CIVIL.....

 

 

"TURBATA MAIMUTA(taximestristu')...HAAAA...HA.....HAAAAA.......SI ALA CARE VORBEA GROS ?....ERA TASU' BAI.........!

 

Cum vine asta ? E adevarat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat. Poate sa nu fie drum public, dar atunci administratorul acelui drum public trebuie sa stabileasca niste reguli dupa care se circula pe drumul lui. Majoritatea nu se incurca si pun o placuta cu "Pe acest drum se aplica reglementarile decretului 328/1966 republicat etc" si nu te doar capul.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , Datele problemei:

 

Unde muncesc eu, un fel de parc industrial,multe sedii de firme,multe drumuri de acces. Drumurile astea au la un moment dat ridicaturi pentru limitare de viteza.O masina de la noi de la firma incarcata full calareste un astfel de "obstacol" foarte incet , nu trece si revine in spate 50 cm...bun.Mai putin bun un meserias de taximetrist care oprise in fundul lui la 30 cm...50-30=20 zbang ! Ambele faruri sparte,masca ,spoiler. Se da taximetristu' jos, o huiduma paroasa si incepe sa tipe la soferul nostru (cel mai micut, norocul taximetristului)...ca sa-i dea bani de reparatie.Tupeu maxim frate...Fiind in apropierea firmei sarim si-l scoatem din gura "fiarei".....in fine...scandal. Se duc la Politie pentru dovada pana la urma cand a vazut ca nu e loc de intors.Acolo..surprize,surprize ..fara Andreea Marin de data asta....dupa stat ore in sir la coada cu bon de ordine...citeste ala declaratiile si zice.....: NU E DOM'LE DE COMPETENTA NOASTRA..! DA' DE A CUI E DOM'LE ?

zice....NU A FOST PE DRUM PUBLIC CI IN INCINTA UNEI PROPRIETATI PRIVATE. VA JUDECATI CIVIL.....

"TURBATA MAIMUTA(taximestristu')...HAAAA...HA.....HAAAAA.......SI ALA CARE VORBEA GROS ?....ERA TASU' BAI.........!

 

Cum vine asta ? E adevarat ?

 

daca erau ridicaturi din marcaj de cauciuc [termolpast] erau benzi rezonatoare... ca si pe kiselef.... regie... alea alea./.. daca nu, erau denivelari [alea negre monate la greu in sectoru' 1 zona unu mai...nu stiu cum dracu se mai numesc si alea .. parca limitiatoare sau rezonatoare... :) ] tot pentru reducerea vitezei.. si

 

inainte de ele exista un Atentie DENIVELARI si un reduceti viteza la 20/30 kmh...

 

daca nu exista aceste semne, e firma proiectanta de vina..

 

reactia taximetrizdului nu-i de mirare .. asa sunt ei... taxime-tristi

 

 

da cum era un sofer d-in firma ar fi trebuit sa stie de denivelari... si nu prea inteleg eu cum dracu n-a putut sa treaca peste ca teretic ar trebui sa poata [sa mai si faca asemenea daune] ...

 

oricum ar fi care-i distanta minima intre masini... ? asa ca e vina 'tristui... sa se judece cu firma da piede sigur..

 

si este de competenta pulitiei sa faca expertiza, ca n-o face mam'mare... in fine.. era in curtea corporatiei...tre sa afle ce si cum e cu drumurile de la administrator :).

Editat de noneother
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca erau ridicaturi din marcaj de cauciuc [termolpast] erau benzi rezonatoare... ca si pe kiselef.... regie... alea alea./.. daca nu, erau denivelari [alea negre monate la greu in sectoru' 1 zona unu mai...nu stiu cum dracu se mai numesc si alea .. parca limitiatoare sau rezonatoare... :) ] tot pentru reducerea vitezei.. si

 

inainte de ele exista un Atentie DENIVELARI si un reduceti viteza la 20/30 kmh...

 

daca nu exista aceste semne, e firma proiectanta de vina..

 

reactia taximetrizdului nu-i de mirare .. asa sunt ei... taxime-tristi

da cum era un sofer d-in firma ar fi trebuit sa stie de denivelari... si nu prea inteleg eu cum dracu n-a putut sa treaca peste ca teretic ar trebui sa poata [sa mai si faca asemenea daune] ...

 

oricum ar fi care-i distanta minima intre masini... ? asa ca e vina 'tristui... sa se judece cu firma da piede sigur..

 

si este de competenta pulitiei sa faca expertiza, ca n-o face mam'mare... in fine.. era in curtea corporatiei...tre sa afle ce si cum e cu drumurile de la administrator :).

 

 

Iveco punte dubla pe spate, are o treapta de metal (din fabricatie) in spate.Daunele au fost asa de mari pentru exact treapta asta ia luat la rand ambele faruri, masca, spoiler taxiului...perfect match.....In rest saracu sofer..cam ne..dibaci....dar daca transporti 1 tona de pahare din sticla........mergi ca pe OO...Stiu ca legea se aplica pe drumurile publice.....dar nu ar fi normal ca organu' sa-si dea cu parerea...atunci cine.Asigurarea nu se baga fara constatare de la Politie si atunci pe ce te judeci ? Pe vorbe? Te duci la tribunal si zici.....Dom'le...sa-mi dea asta banii pe .....trebuie sa existe documente.Intrebarea este cine se ocupa de documentele astea,ce autoritate se ocupa si ce reglementari legale intra in vogoare? De fapt asta era intrebarea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iveco punte dubla pe spate, are o treapta de metal (din fabricatie) in spate.Daunele au fost asa de mari pentru exact treapta asta ia luat la rand ambele faruri, masca, spoiler taxiului...perfect match.....In rest saracu sofer..cam ne..dibaci....dar daca transporti 1 tona de pahare din sticla........mergi ca pe OO...Stiu ca legea se aplica pe drumurile publice.....dar nu ar fi normal ca organu' sa-si dea cu parerea...atunci cine.Asigurarea nu se baga fara constatare de la Politie si atunci pe ce te judeci ? Pe vorbe? Te duci la tribunal si zici.....Dom'le...sa-mi dea asta banii pe .....trebuie sa existe documente.Intrebarea este cine se ocupa de documentele astea,ce autoritate se ocupa si ce reglementari legale intra in vogoare? De fapt asta era intrebarea .

 

 

e imposibil.. constatarea tot politia o face.... nu cine stie ce ordinar... asigurarea.. nu stiu cum se aplica.. dar o sa ma informez azi.. promit... s-ar putea ca pulitia sa se bage doar la cererea administratorului terenului...

daca nu la tribunal, cu martori... da nu cred ca renteaza..

 

in cazuri grave se autosesizeaza... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea este de competenta lor, si asigurarea este valabila. Eu am comis-o in curtea politehnicii, in incinta adica, vinovat eu, asigurarea mea a suportat pagubele celuilalt DAR nu amk platit amenda si nu mi-a fost suspendat permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu stiu cum sa va zic... eu ma bucur pt taximetrist ! :)

Park'ar fi din bancu' ala cu: s'a bagat sub kukuruku elefantului shi asta s'a ashezat jos :)

 

Shi corect 50-30 face 20 !

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e site moto nu auto.

si e problema de legislatie.. nu accident.

 

Ahaaa......deci asta este forum numai pentru oase rupte si motoare indoite.....si alte alea....Atunci va rog sa ma scuzati......revin mai tarziu :) ........

 

Eu unul am crezut ca din exemplul dat si in urma unui raspuns avizat ,unii ,inclusiv eu, pot invata ceva.Mai ales pentru faptul ca foarte multi motociclisti din stiinta mea ruleaza pe drumuri sau cai de acces care apartin de proprietati private....plaja...drum forestier....Politehnica Bucuresti....parcarea unui hotel....etc ....iar in cazul unui accident in astfel de locatii sa se stie cum sa se puna problema cu politia si asigurarile in caz de..prosteala pe fata.....

 

Pai ce sa mai zic acum.....atunci il asteptam pe "URMATORUL" de pe lista neagra.....postam un "insanatosire grabnica" sau R.I.P. (Doamne fereste!!!!!!!) si ne consideram....folositori.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea se numste Raspundere Civila Auto, deci intr-un fel sau altul acopera daunele produse tertilor (primele doua parti fiind asiguratul si asiguratorul, al treilea fiind pagubitul). Pe RCA s-au reparat si case in care au intrat camioane, si garduri, si pomi rupti etc. etc... Deci trebuie intrebat la asigurator ce document cere pentru deschiderea dosarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...