Sari la conținut

Cum n-am vazut Piatra Neamt


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Pe 3 octombrie m-am sculat cu noaptea in cap si am plecat spre Piatra Neamt, cu gandul sa revad orasul in care am crescut, sa o lalai putin pe acolo, eventual sa ajung si la Cheile Bicazului. Dar cum se stie ca atunci cand esti pe motor drumul e mai important decat destinatia, traseul a fost urmatorul:

Bucuresti - Buzau (ploua rau si nu am putut sa o iau pe Cheia asa cum planificasem) - Adjud - Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Cheile Bicazului - Lacul Rosu - Bicaz - Durau (pauza de somn) - Piatra Neamt - Bacau - Onesti - Oituz - Siriu - Buzau - Bucuresti.

 

La dus a ploat de a rupt pana dupa Adjud, dupa care am avut soare cu dinti. La intors a fost racoare dar soare din plin.

Per total mi-a placut la nebunie.

 

Ca de obicei sotul m-a insotit in masina si a facut niste poze tare faine.

 

Pun si aici cateva imagini dar povestea detaliata si mai multe imagini sunt la adresa deja cunoscuta (cred):

http://lumeamare.ro

 

post-15033-1255413423_thumb.jpg post-15033-1255413361_thumb.jpg post-15033-1255413845_thumb.jpg

 

post-15033-1255414017_thumb.jpg post-15033-1255414184_thumb.jpg post-15033-1255414239_thumb.jpg

 

post-15033-1255414312_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super poze. Tura asta o planuiesc pentru la anul. Cum e drumul pe acolo?

 

e practicabil, am dat mai multe detalii in poveste. Depinde cum mergi, daca vrei sa te plimbi si esti atent, e super! Cu mici portiuni mai naspa, cu ceva zgaltaieli... dar nimic grav sau foarte periculos

 

Măi să fie da' ce indian summer e la Piatra... io mă chinui de săptămâni bune să mă duc acasă Âşi na', io-te ce pierd, frumoase poze.

 

daaa, ma bucur ca am prins vremea buna, ca uite ce anunta astia, deja ninsori :-(

dar daca se mai ranzgandeste iarna mai ca as da iar o tura... sa prind padurile si mai galbene :cheers:

Editat de RoxanaF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e practicabil, am dat mai multe detalii in poveste. Depinde cum mergi, daca vrei sa te plimbi si esti atent, e super! Cu mici portiuni mai naspa, cu ceva zgaltaieli... dar nimic grav sau foarte periculos

 

Dap...dupa mi-am amintit de blogul tau si...:hug:

Totusi o intrebare punctata cu un raspuns la fel poate ajuta si pe altii care nu vor/ nu au timp pentru citit toata povestea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap...dupa mi-am amintit de blogul tau si...:hug:

Totusi o intrebare punctata cu un raspuns la fel poate ajuta si pe altii care nu vor/ nu au timp pentru citit toata povestea :cheers:

 

a, normal, nu-i problema. Cu siguranta ca n-are toata lumea chef sa citeasca toata polologia :cheers:

 

de aceea am si incercat sa raspund pe scurt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, normal, nu-i problema. Cu siguranta ca n-are toata lumea chef sa citeasca toata polologia :cheers:

 

de aceea am si incercat sa raspund pe scurt

 

:cheers:

Frumos inca o data iti spun, acum ca am terminat de citit. Mi-a placut ce ti-a zis fetita: "mami ce rece esti ":hug:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos pe acasa :cheers:

As da si eu o fuga intr-un weekend cu vreme buna, daca mai exista doritori/doritoare ar fi si mai bine. Sincer sa fiu nu prea as face drumul de unu' singur (incepator, plictiseala, etc). De fapt am vrut sa-l fac in urma cu vreo 3 saptamani dar am fost sfatuit sa imi caut de treaba ca E85-ul poate fi naspa in anumite privinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos pe acasa :cheers:

As da si eu o fuga intr-un weekend cu vreme buna, daca mai exista doritori/doritoare ar fi si mai bine. Sincer sa fiu nu prea as face drumul de unu' singur (incepator, plictiseala, etc). De fapt am vrut sa-l fac in urma cu vreo 3 saptamani dar am fost sfatuit sa imi caut de treaba ca E85-ul poate fi naspa in anumite privinte.

 

pai eu n-am mers pe drumul asta decat din cauza ploii, nu de frica dar e urat cu spume... altfel orice drum e periculos in Romania.

varianta misto e ruta pe care m-am intors sau daca nu pe Siriu, Cheia - Brasov ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu n-am mers pe drumul asta decat din cauza ploii, nu de frica dar e urat cu spume... altfel orice drum e periculos in Romania.

varianta misto e ruta pe care m-am intors sau daca nu pe Siriu, Cheia - Brasov ....

 

Misto ruta, si eu am facut in iunie si in august cate un drum acasa. E 85 este ideal daca vrei sa jungi relativ repede si cu costuri mici. Din pacate drumul catre Poiana Teiului este deprimant(calitatea asfaltului) Dupa o coborare Hangu-Bicaz am facut o pauza la baraj pt ca nu mai puteam de splina,incheieturi etc.

 

Weekendul asta aveam de gand sa dau o fuga pana in Piatra dar la cum arata prognoza meteo si la cat am tremurat azi pe motor,slabe sanse.

 

Ai avut ocazia sa iei legatura cu mica comunitate de motoristi din Piatra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau este la Bizaz la baraj si la Cheile Bicazului.Am fost in vara asta si parca seamana.Frumoasa zona,superba as spune.

Mesaj completat

Am vrut sa spun Bikaz....! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut ocazia din pacate. Mi-ar fi placut dar n-am fost in stare sa ma organizez si sa hotarasc un program clar. Am vazut in trecere prin centru o gasca - nu mi s-a parut tocmai mica, daca de ei e vorba :cheers:

 

Nici din fostii mei colegi nu stiu daca mai e cineva prin Piatra, majoritatea sunt in Bucuresti si peste hotare ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut ocazia din pacate. Mi-ar fi placut dar n-am fost in stare sa ma organizez si sa hotarasc un program clar. Am vazut in trecere prin centru o gasca - nu mi s-a parut tocmai mica, daca de ei e vorba :cheers:

 

Nici din fostii mei colegi nu stiu daca mai e cineva prin Piatra, majoritatea sunt in Bucuresti si peste hotare ..

 

Probabil ca ei erau, se intalnesc de obicei joi in fata teatrului :cheers: Sunt niste uameni de o calitate iesita din comun :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super poze in minunatele culori de toamna .

 

 

Si acum sa ma laud si eu : /index.php?...50&start=50

 

Merge spre bine, deci la cit mai multe drumuri lungi la anul.

 

uraaaaa! ma bucur mult pentru tine, se pare ca ai avut o recuperare super rapida si ... intelegere. Pe mine nu m-a lasat nimeni sa ma apropii de motor aproape un an :cheers:

 

 

Mi se pare mie sau este la Bizaz la baraj si la Cheile Bicazului.Am fost in vara asta si parca seamana.Frumoasa zona,superba as spune.

Mesaj completat

Am vrut sa spun Bikaz....!

 

Pai nu pe acolo am fost? In primul post e si traseul :blink:

 

Super peisajele! A folosit cumva filtru polarizator? :cheers: (sau post editare photoshop?)

L-am intrebat pe Alex (sotul meu) si mi-a confirmat ca a folosit filtru de polarizare. Photoshop nu, ca nu stie inca...

 

Probabil ca ei erau, se intalnesc de obicei joi in fata teatrului Sunt niste uameni de o calitate iesita din comun :hug:

 

Acum chiar imi pare rau... oricum eu i-am vazut sambata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...