Sari la conținut

ajutor in alegere


hajime
 Share

Postări Recomandate

salut,

 

momentan am un intruder 750 din 91,fara modificari .ma folosesc de el ca mijloc de transport in oras si afara orasului. sint saptamini in care fac 1000 de km in afara.problema mea este ca viteza de croaziera este in jur de 110-120 km la ora .as dori o motocicleta cu care sa pot sa merg in jur de 130-140.

imi place foarte mult pozitia pe un chooper dar imi plac si motocicletele de viteza, as dori sa aleg intre un harley davidson sportsters 883/1200 sau un kawasaki z 750. as dori daca sint posesori de aceste motociclete sa isi spuna pererile lor pro si contra.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

momentan am un intruder 750 din 91,fara modificari .ma folosesc de el ca mijloc de transport in oras si afara orasului. sint saptamini in care fac 1000 de km in afara.problema mea este ca viteza de croaziera este in jur de 110-120 km la ora .as dori o motocicleta cu care sa pot sa merg in jur de 130-140.

imi place foarte mult pozitia pe un chooper dar imi plac si motocicletele de viteza, as dori sa aleg intre un harley davidson sportsters 883/1200 sau un kawasaki z 750. as dori daca sint posesori de aceste motociclete sa isi spuna pererile lor pro si contra.

multumesc

Unde locuiesti .???.....in Israel ??Ca in Romania 140 e cam mult !!

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shalom!

Hai sa le luam pe rand: La Intruderu' ala,daca-i pui un parbriz,poti sa mergi linistit,si cu 140/h.Ca de dus, poate chiar si mai mult.Se mai poate umbla si la sei,sa fie mai comode - am facut-o deja,la cel putzin 3 (@cria p, @Thrasher,@dkid).Acuma,Z750,e frumusica-foc,da' e street-fighter.Am una,la blocul de-alaturi. Aia,nu prea e "comoda",e mai mult de fitiiala prin oras.Si e "naked".Adica,te bate vantu',cel putzin la fel de tare,fatza de Intruder.Daca vrei,pot sa-l intreb pe proprietar,sa-ti dea amanunte.

Apropo:stiam de la Mihaela Radulescu,de pe vremea cand era maritata cu Elan Schwartzenberg,ca daca depasesti nu-stiu-ce viteza,in Israel,tu,ca cetatean israelian,iti iau astia carnetul,DE TOT?!FOREVER?!

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde locuiesti .???.....in Israel ??Ca in Romania 140 e cam mult !!

 

Glumesti ,nu ?

 

si despre HD 1200 nu are nimeni de zis nimic?

 

Iti zic eu. Cumpara-ti Sportster-ul de 1200 si da-i in gura. Daca nu iti place poti oricand sa il vinzi si macar isi tine pretul in comparatie cu "minunile" japoneze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shalom!

Hai sa le luam pe rand: La Intruderu' ala,daca-i pui un parbriz,poti sa mergi linistit,si cu 140/h.Ca de dus, poate chiar si mai mult.Se mai poate umbla si la sei,sa fie mai comode - am facut-o deja,la cel putzin 3 (@cria p, @Thrasher,@dkid).Acuma,Z750,e frumusica-foc,da' e street-fighter.Am una,la blocul de-alaturi. Aia,nu prea e "comoda",e mai mult de fitiiala prin oras.Si e "naked".Adica,te bate vantu',cel putzin la fel de tare,fatza de Intruder.Daca vrei,pot sa-l intreb pe proprietar,sa-ti dea amanunte.

Apropo:stiam de la Mihaela Radulescu,de pe vremea cand era maritata cu Elan Schwartzenberg,ca daca depasesti nu-stiu-ce viteza,in Israel,tu,ca cetatean israelian,iti iau astia carnetul,DE TOT?!FOREVER?!

 

Salut,

 

Z750-ul de care zice Darian e al meu. Sfat la prima mana, motocicleta asta nu este pentru ce ai tu nevoie.

 

Acuma, doua vorbe despre ea. Intr-adevar, motocicleta e foarte frumoasa si relativ buna pentru oras - e scurta, are cursa mare a ghidonului - te ajuta, ce sa mai? Motorul evolueaza relativ lin pe plaja de turatii (motivul principal pentru care am luat-o, dat fiind ca e prima mea motocicleta) si pana acum m-a iertat (adevarul e ca nici eu nu i-am testat limitele la maxim :cheers: )

 

Are insa si dezavantaje: greutatea mare (206 kg varianta cu ABS), centrul de greutate relativ sus, mai ales cu rezervorul full, consum maricel, prinde 200+ km/h, insa peste 150 nu-ti vine sa-i dai, dat fiind ca e naked, si mai are niste vibratii in cadru si manere si tot intre 5000 si 7500 rpm.

 

Overall, e o motocicleta "budget" - se vede dupa detalii (suruburi, bascula, fire la vedere), dar na...Kawasaki H.I. traiesc mai mult din facut locomotive decat motociclete :hug:

 

Anul trecut am avut de ales inte GSR600, Hornet, FZ si Z750 - nu regret alegerea facuta, insa este subiectiva.

 

Spor!

Editat de Grimmjow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa nu fie buna pentru necesintele mele, doar am de mers 80 de km .momentan ai fac cu intruderul cam in 50 de minute. ma folosesc de el si in oras, e un pic cam greu de manevrat printre masini dar se paote.ma gindeam la kawasaki deoarece unul nou este cam pe acolo pe unde pot sa iau un hd la mina a dou-a adica 10 mii de euro( in israel pretul este foarte scump la masini si motociclete,taxele sint enorme)

ma gindesc ca pozitia in sa la Z se aseamana cu una de la un intruder, adica spatele drept ca nu doresc sa circul culcat pe rezervor. imi plac si alte modele de la HD dar sint foarte scumpe chiar si la mina a dou-a. peste 20 de mii. un 1200 fara modificari as putea si imi iau .

 

cum se comporta un HD la drum, din cauza vibratiilor nu sint probleme cu suruburi care se slabesc?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de HD nu stiu ce sa zic. n-am atins niciodata unul.

 

la Z nu mi-a sarit pana acum nici un surub :cheers:

parerea mea este ca daca parcurgi distante mari, zilnic, te oboseste.

 

Are un prieten un BMW 650CS, Scarver, uratica, insa geniala la drum mixt, foarte comoda si foarte agila - e o varianta practica, insa foarte sensibila la "gusturi".

Referitor la preturile din Israel...ce sa zic?...au o problema cu asta :hug:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hajime: sa te oftic nitzel,si sa-ti zic ca i-a adus o prietena,unui amic comun,un Sportster de 1200, customizat,chit Screamin' Eagle,roti white wall,negru mat,etc...cu 5400 euro?Din Olanda...din '97,parca.. Tony,a avut gramada de motoare,pina la asta,inclusiv Intruder de 400,cand l-am cunoscut eu.Zice ca "impatureste" drumul,sub roata spate,cand baga mina-n gaz.Asta-i senzatia lui,ca sa-l citez.A fost si-n Grecia,cu Sportsterul.Cu pasagera si gramada de bagaje.Si culmea,ii consuma cam 5%,la drum lung si cu viteza cam 140/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...