Sari la conținut

O Intrebare


Postări Recomandate

Rog cunoscatorii de mecanica ai forumului sa-si dea cu parerea. Sa nu radeti! :)

Se poate monta un motor, sa zicem monocilindric 4t sau altele(sugestii) pe un cadru de Aprilia rs 250? Cat de dificil ar fi( sa zicem ca partea financiara n-ar fi o problema)? Care ar fi principalele impediente? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate . cel putin la nemti se poate

www.rs250.de

(home sponsoren modifikationen forum mini-tuning standards sv-motor gäste kontakt video )

 

Da un click pe SVmotor , si daca stii putina germana o sa intelegi cum sta treaba.Ai si poze acolo.

Motorul este un 4Tmonocilindru 650cc luat de pe un Suzuki SV650.

 

Bafta multa si rabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea stiu germana, is la nivelul louis.de :crack:

Eu ma gandeam la aspecte de genul cum fac cu, cutia de viteze si ce stiu eu, ce alte probleme de reglaje ar putea aparea, ca nu ma pricep la mecanica hardcore :) . Need assistance :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O data cu motorul se schimba si cutia de viteze care in cele mai multe cazuri face corp comun cu motorul ( macar o parte ) . Alte modificari trebuie facute la sis de prindere al motorului si la transmisie; ajuta mult daca lantzul de pe motorul nou este pe aceiasi parte cu cel de pe motorul vechi; daca nu este se poate adapta dar implica mult mai multa munca. Deasemenea mai trebuie modificata si instalatia electrica, mai ales sis de aprindere.

Teoretic se poate face modificarea pe care o vrei dar practic nu se merita efortul; daca nu te pricepi serios la mecanica sau nu ai prieteni priceputi, dornici sa te ajute mai bine o lasi asa, ii schimbi motorul cu unul la fel sau iei alta,.....parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum arata un Monocilindru de 600 de la Yamaha asta are cam 45 de KG circapost-2824-1146606189_thumb.jpg post-2824-1146606205_thumb.jpg

 

Merci de poze da ce vrei sa spui, ca nu-nteleg :moto: In alta ordine de idei,cam cat ar costa un motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de poze da ce vrei sa spui, ca nu-nteleg :moto: In alta ordine de idei,cam cat ar costa un motor?

Adica vreau sa spun ca nu este asa de compact si de usor ca unul de RS 250 si in plus tre sa modifoci si inst.electrica iar mono cilindrul chiar si asta de la yamaha care este cel mai echilibrat la clasa lui vibreaza la turatii mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...