Sari la conținut

panza cauciucata


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Caut panza cauciucata ca sa imi fac o husa. Husa ce o am s-a crapat de soare , iar acum intra apa prin materialul care era sub 'musamaua' propriu-zisa. Acum am motoreta in garaj, dar la vara o sa am nevoie de protectie ( soare si ploaie) . Huse gata facute nu mai incerc sa mai cumpar ca sunt mai multe persoane nemultumite. Pe net am cautat panza cauciucata si nu am gasit. Am vorbit cu o firma care face si membrane pt pompele de benzina de Dacia , dar la ei latimea cea mai mare e 30cm, lungime cat vreau...In magazine nu am vazut baloti de panza cauciucata, poate stie cineva de pe forum unde se gaseste in tara asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Caut panza cauciucata ca sa imi fac o husa. Husa ce o am s-a crapat de soare , iar acum intra apa prin materialul care era sub 'musamaua' propriu-zisa. Acum am motoreta in garaj, dar la vara o sa am nevoie de protectie ( soare si ploaie) . Huse gata facute nu mai incerc sa mai cumpar ca sunt mai multe persoane nemultumite. Pe net am cautat panza cauciucata si nu am gasit. Am vorbit cu o firma care face si membrane pt pompele de benzina de Dacia , dar la ei latimea cea mai mare e 30cm, lungime cat vreau...In magazine nu am vazut baloti de panza cauciucata, poate stie cineva de pe forum unde se gaseste in tara asta...

Este piele artificiala impermeabila se pliaza usor si nu crapa la soare

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate stie cineva de pe forum unde se gaseste in tara asta...

"Camping" Urziceni.

Au la poarta magazin de prezentare si gasesti prelata cauciucata cat vrea sufletu' tau. Imi traznise acum cativa ani sa iau si sa fac o barca plianta cu asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Camping" Urziceni.

Au la poarta magazin de prezentare si gasesti prelata cauciucata cat vrea sufletu' tau. Imi traznise acum cativa ani sa iau si sa fac o barca plianta cu asa ceva

 

 

salut! ma intereseaza si pe mine, are aspect lucios ca pe camioane, tiruri? sau e panza(mata) si sub ea cauciucata?asa ceva ma intereseaza(gen vechile saltele de mers la strand) ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau e panza(mata) si sub ea cauciucata?asa ceva ma intereseaza(gen vechile saltele de mers la strand) ms!

exact asa era ce ma interesa pe mine, in genul corturilor militare, chiar kaki era culoarea.

Posibil sa aibe si prelate lucioase, ca era plin si variat magazinul ala.

 

http://www.infocompanies.com/Camping-SA-Urziceni-77319.htm

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai drum prin BucureÂşti, găseÂşti pânză cauciucată în incinta magazinului Obor. Au, pe undeva prin mijlocul magazinului, o grămadă de textile. Întreabă de "impermeabil pentru husă", câteva femei au să-ți zică că nu Âştiu. Ăine privirile pe sus, că vei vedea la un moment dat niÂşte rulouri cu aÂşa ceva. Pânza mea e albastru-închis. Au Âşi alte câteva culori.

 

Eu am cumpărat aÂşa ceva ca să fac o prelată pentru Muravey. Taică-meu a luat măsurile Âşi a tras husa la maÂşina de cusut. A fost ceva de muncă fiindcă pânza respectivă este cauciucată, în consecință alunecă greu.

 

E impermeabilă, iar în caz că nu o croieÂşti cu pliuri pentru scurgere, apa va bălti pe ea dar nu se va infiltra. Când o tragi la maÂşină, fii atent să nu dai un pas prea mic (des), fiindcă o perforezi prea mult Âşi se poate rupe de-a lungul liniei astfel punctate (aÂşa am pățit pe o porțiune mică). În rest, e rezistentă la sfâÂşiere Âşi nu pare să putrezească. Pozele sunt de astă-februarie.

 

post-7792-1255890577_thumb.jpgpost-7792-1255890721_thumb.jpgpost-7792-1255890801_thumb.jpgpost-7792-1255890948_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Caut panza cauciucata ca sa imi fac o husa. Husa ce o am s-a crapat de soare , iar acum intra apa prin materialul care era sub 'musamaua' propriu-zisa. Acum am motoreta in garaj, dar la vara o sa am nevoie de protectie ( soare si ploaie) . Huse gata facute nu mai incerc sa mai cumpar ca sunt mai multe persoane nemultumite. Pe net am cautat panza cauciucata si nu am gasit. Am vorbit cu o firma care face si membrane pt pompele de benzina de Dacia , dar la ei latimea cea mai mare e 30cm, lungime cat vreau...In magazine nu am vazut baloti de panza cauciucata, poate stie cineva de pe forum unde se gaseste in tara asta...

omule.......eu iti propun alta solutie. m-am ocupat cativa ani de reconditionare incinte boxe si difuzoare. ce am folosit eu pt ce-ti trebuie tie ?........ anumite difuzoare (mai vechi) au niste chestii din panza cauciucata care permit difuzorului sa-si faca treaba. am mers la o vulcanizare si am cerut latex (e un fel de folie groasa de aproximativ 2 mm grosime - cei de la vulcanizare o foloseau tot diluata pt a lipi petecele...la cald.... pe camerele sau pe cauciucurile auto , moto sau velo) apoi am mers acasa si l-am diluat in benzina. amestecul s-a transformat intr-o pasta pe care , apoi , am aplicato peste "chestiile" de la difuzor cu o pensula (vreo 3 straturi subtiri de aproximativ 0.02 cm fiecare). vreau sa-ti zic ca toate difuzoarele pe care le-am reconditionat acum 5-6 ani si acum isi fac treaba in diferite cluburi sau saloane de nunta (iti dai seama singur cat de solicitata e panza respectiva - de pe difuzoare). iti propun sa incerci sa-ti reconditionezi singur husa. e o treaba simpla ce-ti propun eu si o cheltuiala minima. de pierdut......mai mult de maxim 20 RON sau 2-3 bidoane de bere.... n-ai cum sa pierzi. bafta !!!

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU! Te complici inutil!

 

Anul asta,am (mai ) facut si vreo 5-6 huse pt. motociclete. Am folosit poliplan,materialul din care se fac bannerele.Adica,material cu tesatura din fibra de sticla,mai rezistent ,nu stiu ce poate fi.Si asta,mergea cusut mai greu,da' am prea mare experienta-n domeniu,ca sa ma-npiedice :) ...Am gasit un poliplan mai subtire si maleabil,da' tot a iesit ditamai pachetul...De cum e husa facuta de mine,poti sa-i ceri referiri lui @araya sau lui @morpheus .Cei 2,din ce-mi amintesc asa.pe viteza...

Nu stiu cum arata pinza aia de ziceti voi,desi ma duc sa iau piele sintetica,pt. sei,de-acolo,de la Bucur-Obor.Da' acolo,am gasit fas peliculizat,bun de huse,dar FOARTE scump (21-26 ron/m liniar).Si la o husa, intra cam 7-8 m...Poliplanul,costa 15,5 ron/m.Si e de diverse culori.

Si le fac si pe masura,pt. fiecare motocicleta,pe dimensiunile ei.In fatza si-n spate,cu snur si opritor,nu cu elastic.Si cu 2 gauri intarite,prin care sa treaca antifurtul. Cam asa ar trebui sa ti-o faci,husa aia

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU! Te complici inutil!

 

Anul asta,am (mai ) facut si vreo 5-6 huse pt. motociclete. Am folosit poliplan,materialul din care se fac bannerele.Adica,material cu tesatura din fibra de sticla,mai rezistent ,nu stiu ce poate fi.Si asta,mergea cusut mai greu,da' am prea mare experienta-n domeniu,ca sa ma-npiedice :) ...Am gasit un poliplan mai subtire si maleabil,da' tot a iesit ditamai pachetul...De cum e husa facuta de mine,poti sa-i ceri referiri lui @araya sau lui @morpheus .Cei 2,din ce-mi amintesc asa.pe viteza...

Nu stiu cum arata pinza aia de ziceti voi,desi ma duc sa iau piele sintetica,pt. sei,de-acolo,de la Bucur-Obor.Da' acolo,am gasit fas peliculizat,bun de huse,dar FOARTE scump (21-26 ron/m liniar).Si la o husa, intra cam 7-8 m...Poliplanul,costa 15,5 ron/m.Si e de diverse culori.

Si le fac si pe masura,pt. fiecare motocicleta,pe dimensiunile ei.In fatza si-n spate,cu snur si opritor,nu cu elastic.Si cu 2 gauri intarite,prin care sa treaca antifurtul. Cam asa ar trebui sa ti-o faci,husa aia

eu doar am scris ce am crezut ca e mai ieftin de facut. era o simpla propunere........acum.....omu' face ce crede ca e mai avantajos pentru buzunarul si timpul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de sprijin, chiar nu ma asteptam sa imi raspundeti asa repede...Ideea cu latex-ul as fi folosit-o in mod sigur daca nu as fi gasit material impermeabil. Ma gandeam sa pensulez pe o panza groasa cu desen cazon, dar cum exista alte materiale , o sa folosesc altceva. PE cea veche nu pot sa o mai reconditionez ca e mult prea crapata si ar arata tiganesc. Daca ar fi avut cateva crapaturi , ar fi mers...

 

Cum ma gandisem eu sa fac husa? Sa cumpar un impermeabil, cineva face husa, iar dupa ce prinde forma sau in timpul procesului de croire, sa puna peste partea cauciucata o panza groasa, asta pentru ca dupa parerea mea, orice impermeabil se distruge de soare, asa ca mai bine se decoloreaza panza decat sa trebuiasca sa fac huse de la an la an. Asta pe care o am , e din martie anul curent si iata ca prin septembrie deja s-a dus....

 

Ma tenteaza ideea cu poliplanul. Acum mi-a venit ideea de a folosi asa ceva....asta cred ca nu se distruge de soare.

 

Eu croitori nu cunosc . Ma gandeam sa ma duc cu husa veche in brate la vreo croitorie sa vad daca imi pot face. Desi cred ca e cam greu, pt ca husa mea veche are multe cusaturi, mai ales in zona unde sunt oglinzile.....AdrianS , Darian si altii care va pricepeti, spuneti-mi pe PM daca ma puteti ajuta unul dintre voi cu croirea unei huse. vad ca sunteti din Bucuresti. Eu nu o sa am drum acolo prea curand, iar daca ma duc special pt material, fac o mare cheltuiala inutila care se adauga manoperei pe care o dau celui care o sa mi-o croiasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile,poti sa rezolvi mai simplu,si altfel:dai comanda,si se face aici,cu ce material vrei tu.Pt. ce motor,o vrei?Pt. ST? Dac-ar fi s-o fac eu,ar fi simplu:dau 1-2 telefoane,vine cu ST-ul,vreunul din fostii mei clienti,cu care am si ramas prieten,masor motoreta,fac husa,asa cum stabilim de comun acord,si ti-o trimit cu posta/curier,direct la tine.De ce sa te mai deplasezi tu...?! Doar sa specifici niste detalii:oglinzi diferite de-alea originale,top-case,parbriz mai inalt,etc...Eu,asa as rezolva,cel mai simplu si comod...

 

Nu ma dau in vant,cu facutul huselor,pt. ca trebuie sa golesc sufrageria,ca sa am unde sa-ntind metrajul.Si se coase greu,ca n-aluneca,la masina...in spatele masinii,nu prea e loc,ca-i linga geam,si n-are unde sa se duca,atita material,etc...Altfel,as fi postat un topic,pe forum,asa cum am facut si cu seile.Asta ca sa nu se interpreteze,ca vreau sa-mi atrag clienti,pt. asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) la unu' care face,evident...

Eu,daca o sa am mai putin de lucru,cu seile,as putea sa fac.Cum ii ziceam mai devreme,lui Aleko,la telefon, problema e si de material.Ca tot eu,am luat ultimul cupon de poliplan negru,mai subtire,si l-am terminat pe ultimile 2 huse.Cand o sa mai am drum p-acolo,ma mai uit,dac-au mai primit,sau daca e tot asa,dar p-alta culoare.

Oricum,trebuie sa masor motocicleta.Vezi ca mai era un baiat,zicea ca i-a cusut-o unchi-su,parca...

Pretzul,e la fel pt. orice motoreta- fie ea HD,sau Nipru.Te gandesti ca materialul,costa 15,5 ron/m,si intra cam 8m... Deci, numai materialul,e cam 120 ron...Lucrul,inca vreo 50-70 ron,ca e de munca o zi-ntreaga,cu totul...Cam 180ron...Da' nu se compara cu husele alea,de 5 euro,de la Louis!

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Caut panza cauciucata ca sa imi fac o husa. Husa ce o am s-a crapat de soare , iar acum intra apa prin materialul care era sub 'musamaua' propriu-zisa.

 

Eu am recuperat fundul de la o piscina gonflabila , am pus capse pentru șnur pe margine si gata.Rezista de vreo 3 ani fara semne de uzura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile,poti sa rezolvi mai simplu,si altfel:dai comanda,si se face aici,cu ce material vrei tu.Pt. ce motor,o vrei?Pt. ST? Dac-ar fi s-o fac eu,ar fi simplu:dau 1-2 telefoane,vine cu ST-ul,vreunul din fostii mei clienti,cu care am si ramas prieten,masor motoreta,fac husa,asa cum stabilim de comun acord,si ti-o trimit cu posta/curier,direct la tine.De ce sa te mai deplasezi tu...?! Doar sa specifici niste detalii:oglinzi diferite de-alea originale,top-case,parbriz mai inalt,etc...Eu,asa as rezolva,cel mai simplu si comod...

 

Nu ma dau in vant,cu facutul huselor,pt. ca trebuie sa golesc sufrageria,ca sa am unde sa-ntind metrajul.Si se coase greu,ca n-aluneca,la masina...in spatele masinii,nu prea e loc,ca-i linga geam,si n-are unde sa se duca,atita material,etc...Altfel,as fi postat un topic,pe forum,asa cum am facut si cu seile.Asta ca sa nu se interpreteze,ca vreau sa-mi atrag clienti,pt. asa ceva.

 

 

Pai exact asa m-am gandit si eu ,dar n-am indraznit sa te pun pe drumuri si sa dai telefoane....Ti-am trimis PM...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am recuperat fundul de la o piscina gonflabila , am pus capse pentru șnur pe margine si gata.Rezista de vreo 3 ani fara semne de uzura

 

Cum ai pus capsele alea pentru snur?Unde ai gasit de cumparat capsator si capse?Da si tu cateva detalii.Caut de ceva timp un aparat de asta de pus inele ca la prelate de remorci si nu am gasit nimic prin magazine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUUUN... "Manual de montaj"

Inelele alea,se numesc "ocheti".Se gasesc la magazinele cu furnituri de marochinarie,sau la mercerii.Se monteaza asa: faci gaura-n material,un pic mai mica decat diametrul 'ochiului' ochetului (na,ca sa zic asa...),bagi ochetul,pui saiba lui.Vezi,ca unii ocheti,au si niste saibe suplimentare,de plastic.Daca gasesti model fara asta,poti sa-i adaptezi tu,asa ceva.Se nituieste marginea cilindrica a ochetului,cu un punctator mai tesit,sau cu un burghiu mai gros.Se mai dau cateva ciucane,dupa ce vezi ca s-a rabatat suficient,buza aia. E voila,cum rezolvi...! :)

P.S.:am batut sute de ocheti,de toate dimensiunile,pina acuma... :D

Mesaj completat

Pai exact asa m-am gandit si eu ,dar n-am indraznit sa te pun pe drumuri si sa dai telefoane....Ti-am trimis PM...

Dap,am primit mesajul tau.O sa vad ce poliplan gasesc.Cularea,e preferabil sa fie gri metalizat,ca sa nu se-ncinga,sau o culoare mai deschisa.Tot din motivul de "soare" si ca sa fie vizibila- mai sunt destepti de soferi,si dau cu spatele,seara,si sa n-ai vreo surpriza,sa ti-o trinteasca,ca "n-a vazut-o"...Toate husele facute de mine,inafara de cele pe care le-au vrut clientii,sa fie altfel,sunt cu cativa cm deasupra solului. Asta,ca sa nu se murdareasca,si sa treaca apa,pe dedesubt,cind ploua...Apropo de ce ziceai tu,de lungimea husei...

Mesaj completat

Erata:acuma am vazut: ciocane,nu ciucane.Scuze,mai gresesc si eu,si-mi mai scapa chiar si la corectura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de informatie dar ti-as fi recunoscator daca mi-ai da un pont de unde as putea sa cumpar niste ocheti.La mine in sat nu mai exista ateliere de marochinarie.

ps.ocheti ovali ai vazut pe undeva?

 

Un acoperis retractabil (softtop) ptr. un oldtimer din matrial cauciucat mai gros ai putea sa cosi?Pe cel original,nu foarte deteriorat,inca il mai am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...hai sa le iau pe rand:

1. ocheti,pot sa ti-i trimit eu.Doar sa-mi zici cati,ce dimensiune,si cum s-ajunga la tine.

2.Ocheti ovali,n-am gasit,pina acuma.Dar! Exista niste inchizatoare de posete (cum sint si prinderile de coburi,la modelul HELD Titus,cum am eu).Astea,au partea in care intra inchizatorul propriu-zis,ovala. Insa...Un singur sistem din asta,costa 8 ron...

3. Da-mi detalii,cu ce anume,cum e,ce dimensiune,etc...Eu,am o masina de cusut,casnica...Are anumite limitari fizice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dl.Darian"... :) :) :D ...O-i avea eu 40 ani,da' mintea tot de 15....Asa ca las-o mai moale...Nu te mai agita sa cauti banda reflectorizanta,c-o sa sacrific eu,o vesta de-aia portocalie,cu benzi reflectorizante. Si-o sa fie cusute,nu lipite.Am mai facut asa.

Mesaj completat

una argintie cu tiv galben si monograma

 

Aloooo...Traim (inca) in Ro.,nu gasesc chiar tot ce vreau...Zi mersi dac-o sa gasesc poliplan gri... Monograma, o sa-mi dea ceva batai de cap,cu pozitionatul,mai ales.Da' se face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar aseara am vazut veste reflectorizante la 4 lei :) Mi-a venit instantaneu ideea sa jupoi una, dar vad ca si tu ai gandit la fel....Tinem legatura...

Mesaj completat

Domnilor, acum imi dau seama de ce nu se mai gaseste material pt huse: au aparut bannerele electorale :D :) Am vazut in unele zone chiar in prostie...Mai bine faceau huse de motocicleta in loc de bannere :))) Eu puneam cu oricare, nu ma deranja culoarea...politica:)

Mesaj completat

Mai e dispus cineva de aici de pe forum sa ma ajute in confectionarea unei huse?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
"Dl.Darian"... :) ;) :cheers: ...O-i avea eu 40 ani,da' mintea tot de 15....Asa ca las-o mai moale...Nu te mai agita sa cauti banda reflectorizanta,c-o sa sacrific eu,o vesta de-aia portocalie,cu benzi reflectorizante. Si-o sa fie cusute,nu lipite.Am mai facut asa.

Mesaj completat

 

 

Aloooo...Traim (inca) in Ro.,nu gasesc chiar tot ce vreau...Zi mersi dac-o sa gasesc poliplan gri... Monograma, o sa-mi dea ceva batai de cap,cu pozitionatul,mai ales.Da' se face.

 

http://www.anuntul.ro/index.php?menu=searc...u&Order=ASC

@Darian ceva gen

 

prelata - garaj ai putea sa faci - partea de prelata adica ;)

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...