Sari la conținut

STAFETA MOTO NATIONALA


ianachim
 Share

Postări Recomandate

cum vad eu lucrurile

1. cate 3-4 motoare pe regiune

2. plecare la interval de 30 min

3. etapele si cronometrarea au loc incepand de dim ora 07.00 in fiecare zi

4. 10 etape pe regiuni

5. gps traker predat la stafeta si obligatoriu purtat pe traseu

6. asfalt deci accesibil tuturor genurilo de moto

 

iata etapele

 

I. BUCURESTI - soldanu - oltenita - ciocanesti- calarasi - ostrov - baneasa - adamclisi- negru vod - cotu vaii- albesti - hagieni - vama veche

 

II. VAMA VECHE - mangalia - mamia - corbu - istria - mihai viteazu - babadag - tulcea - isaccea - galati -

 

III. GALATI - frumusita - balagesti - murgeni - simila - albesti - vaslui - iasi

 

IV. IASI - podu ilioaiei - targul frumos - harlau - botosani - suceava - frasin- campul lung moldovenesc - vatra dornei

 

V. VATRA DORNEI - bistrita - reghin - toplita - gheorghieni - miercurea ciuc - baile tusnad - sf. gheorghe - -brasov

 

VI. BRASOV - fagaras - sibiu - sighisoara - targu mures - campia turzii - turda - cluj napoca

 

VII. CLUJ NAPOCA - gherla - dej - somcuta mare - baia mare - sichetul marmatiei - satu mare

 

VIII. SATU MARE - carei - valea lui mihai - oradea - salonta - arad - timisoara

 

IX. TIMISOARA - resita - caransebes - orsova- drobeta turnu severin - maglavit - craiova

 

X. CRAIOVA - ganeasa - dragasani - rm valcea - pitesti - albota- rosiori de vede - alexandria - bucuresti

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect,............. pentru etapa asta "" IV. IASI - podu ilioaiei - targul frumos - harlau - botosani - suceava - frasin- campul lung moldovenesc - vatra dornei"" daca nu ai motoreta ca ta si ai o vitezana o sa predea stafeta peste doua zile, este varza rau drumul ( cel putin asa era in august).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect,............. pentru etapa asta "" IV. IASI - podu ilioaiei - targul frumos - harlau - botosani - suceava - frasin- campul lung moldovenesc - vatra dornei"" daca nu ai motoreta ca ta si ai o vitezana o sa predea stafeta peste doua zile, este varza rau drumul ( cel putin asa era in august).

 

sa speram ca pe zona aceea o sa se bage oameni cu ...scule... ce vor face fata

insa o putem modifica un pic si in fct de drumuri

dar daca tu vei merge incet si ce ce vor veni dupa tine o vor face la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I. BUCURESTI - soldanu - oltenita - ciocanesti- calarasi - ostrov - baneasa - adamclisi- negru vod - cotu vaii- albesti - hagieni - vama veche

 

Doua intrebari, sau mai degraba o intrebare si o sugestie:

 

1. Trecerea cu bacul se face din jumatate in jumatate de ora, sau din ora in ora, nu mai stiu... nu crezi ca e un element care poate face (nedrept) diferenta, in conditiile in care tine si de norocul fiecaruia cum prinde bacul?

 

2. Poate ca nu prea e in spiritul stafetei la care te gandesti, dar totusi, fara niste limite de viteza cred ca lucrurile pot scapa de sub control. Foarte multi ar fi tentati sa mearga mai repede si imprudent decat o fac de obicei, anumite riscuri pot fi mai usor ignorate... nu stiu, zic si io... ar trebui sa te gandesti un pic si la chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care e scopul?

3-4 motoare pe regiune, si regiunile intre ele se intrec, sau cum?sunt distante diferite,nu pricep

Eu zic ca e vorba de 3 "echipe" (cu un membru in fiecare din zonele descrise) care se intrec. Si ideea, ca si la atletism, banuiesc, este ca una din 'echipe' va trece prima linia de sosire prin unul dintre membri ce face ultima sectiune de stafeta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e vorba de 3 "echipe" (cu un membru in fiecare din zonele descrise) care se intrec. Si ideea, ca si la atletism, banuiesc, este ca una din 'echipe' va trece prima linia de sosire prin unul dintre membri ce face ultima sectiune de stafeta.

 

 

cine s.a trezit de dimineata

a baut cafeaua

e odihnit si intelege ca de.... are mintea limpede

 

asa e

cum ai zis

 

acum sa vedem si ce o sa castige.........................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stafeta pe regiuni? mi se pare cam fara sens,scuze.

10 regiuni?pt ce?

castigator/i pe fiecare regiune?de ce?

Nu-i pe regiuni, sunt trei echipe (de 10 oameni din 10 regiuni).

O sti Ianachim de ce a impertit traseul in 10 parti. Probabil ca fiecare parte se poate face cam intr-o zi.

"There can be only one", adica va rezulta doar un cistigator mare, echipa care termina cel mai repede seria de 10 zone (probabil ca dupa ce ajung cei de pe a zecea zona la finis, se pun cap la cap timpii fiecarui membru al echipei de cite 10 si echipa care a parcurs tura in timpul minim va fi echipa cistigatoare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gandit ca idee sa ...folosim...oameni din zonele de bastina...

stiu drumurile ca sunt din zona si sa nu te pun pe tine din constanta sa.mi alergi pe la oradea

 

ce castiga ...... ce castiga..... ce castiga

 

 

EXPERIENTA

 

SI DACA E MEDIATIZATA IDEEA POATE PRINDEM SI UN SPONSOR

ACOLO DE UN SCHIMB DE ULEI MACAR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i pe regiuni, sunt trei echipe (de 10 oameni din 10 regiuni).

O sti Ianachim de ce a impertit traseul in 10 parti. Probabil ca fiecare parte se poate face cam intr-o zi.

"There can be only one", adica va rezulta doar un cistigator mare, echipa care termina cel mai repede seria de 10 zone (probabil ca dupa ce ajung cei de pe a zecea zona la finis, se pun cap la cap timpii fiecarui membru al echipei de cite 10 si echipa care a parcurs tura in timpul minim va fi echipa cistigatoare).

adica eu sa impart echipa cu alti 9 din celelalte 9 regiuni si suntem o echipa?

pai de unde sa stiu cum merg ceilalti,poate sunt si habarnisti printre ei?

adica eu fac zona mea in 5 ore sa zicem si altul de la iasi o face in 12,de unde sa stiu cum sa imi aleg oamenii?doar nu crezi ca am cunostinte motociclisti experimentati in 10 zone diferite din ro, tu ai?

sa risc sa facem echipaje asa pe forum la misto, e simplu!

deci eu nu ma joc cu astfel de lucruri, domnule.

deci cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mai clarifica ca vad ca unii pricep greu

 

vor fi 10 etape/regiuni

 

cate 3 sau 4 sau ...oamnei pe fiecare regiune

 

deci se vor forma 3 sau poate 4 echipe de 10 oameni deci in total 30 sau 40 motociclisti

daca gandim bine si gasim oameni din media sa ne ajute

 

facem si un filmulet sau ceva in genul

 

pt cei acre tin neapart sa castige CEVA le recomand sa joace la loto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cei acre tin neapart sa castige CEVA le recomand sa joace la loto

 

pana acum ,nimic.poate pe viitor :lol:

 

 

idem...

cat de fraieri putem fi sa nu gasim 6 din 49 :D

 

lasa ca schimbi moto vad........iei BMW adica treci la motociclist profi :rolleyes:

si o sa.ti vina sa stai in sa si 1500 km pe zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mai clarifica ca vad ca unii pricep greu

 

Si eu recunosc ca sunt mai greu de cap si pricep sub medie :rolleyes: dar nu imi e rusine sa recunosc!

Te rog , ma poti lamurii cu 2 mici aspecte?:

 

1:"am gandit ca idee sa ...folosim...oameni din zonele de bastina..."

Tu ai gandit ideea, dar cu cine folositi(plural),ai un/alti partener/i in organizare?

 

2:"stiu drumurile ca sunt din zona si sa nu te pun pe tine din constanta sa.mi alergi pe la oradea"

Concurentii sunt deja angajatii tai?,alearga pentru tine?ai un model de contract?

 

Astept raspuns,10x

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu recunosc ca sunt mai greu de cap si pricep sub medie :rolleyes: dar nu imi e rusine sa recunosc!

Te rog , ma poti lamurii cu 2 mici aspecte?:

 

1:"am gandit ca idee sa ...folosim...oameni din zonele de bastina..."

Tu ai gandit ideea, dar cu cine folositi(plural),ai un/alti partener/i in organizare?

 

2:"stiu drumurile ca sunt din zona si sa nu te pun pe tine din constanta sa.mi alergi pe la oradea"

Concurentii sunt deja angajatii tai?,alearga pentru tine?ai un model de contract?

 

Astept raspuns,10x

 

 

ok asa ca pentru tine

 

 

a fost o data ca niciodata, ca mai bine te pisi pe ea de idee decat sa faci ceva cu romanii, o IDEE

 

m.am trezit cu ea in cap si am pus.o pe ecran

 

ceva ...n... motociclisti sa se plimbe sa se intalneasca seara sa chefuiasca si a doua zi sa birjareasca

 

fara avantaje

fara de castig

 

doar asa placere

ca sa bea o bere

 

si de o fi si.o fi

un castig de o iesi

noi frateste il vom imparti

 

si fata imparatului hotara sa imparta seaua cu fat frumos

si ii jura ca nu o sa se lase in contacurba

ca nu.i va da cu casca in casca cand o frana

si se va tine tine cu putere de pieptul lui cand o accelera

ca de sa nu plece fat frumos la cursa fara ca dansa sa tie pe unde i.or umbla spitele

 

dupa ce mersera ei cale de 300 de km se facu seara si la hotar de imparatie se intalnira cu muma padurii pe zmeu si satura la o betie pana in zori de zi

atunci

muma padurii lua de la fata imparatului braul si genuncherele sari pe zmeu si bagand mana in gaz disparura in padure

 

si tota asa

 

cale de 10 nopti si zece zile

 

so.....

ai adormit sau mai trebuie sa iti spun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt foarte carcotas, da' atunci ce pana mea de "stafeta nationala" vrei sa iasa, spune mai bine ca ne vedem la babadag sau la sapanta sa bem niste beri si sa jucam un bridge...

ba e concurs, ba e plimbare de voie, trebuie sa faci timp mai bun, da' nu se pune, ca nu conteaza cine ajunge primul,primul castiga stima si mandria da' daca ar fi de un schimb de ulei ceva sponsori tot ar fi ceva, facem echipe da' sa nu ne stim intre noi, mergem pe neve,inca 30 sau 40 de motociclisti din toata tara, ne vedem apoi pe forum si ne-o s.ugem intre noi.locul 1 va sta capra, sa ii facem plinul cu 101 de la Rompetrol,cei de pe doi si respectiv trei, apar la stirile de la ora 5(cu fanfara cu tot).

lasa propunerile si variantele, organizezi ceva sau stresezi bitii?

 

la cat mai multe calatorii !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ideea e sa fie un concurs? Cu sau fara premii, nu conteaza, dar sa fie un concurs? O intrecere? O competitie?

Daca DA - mi se pare o mare prostie. N-avem si asa suficienti "raideri" de drumuri publice? N-avem destule accidente? N-avem destui morti si raniti? Acum sa-i mai motivam si noi, material sau nu, "sa se traga" pe sosele?

Daca NU - ori n-am inteles eu, ori nu te-ai exprimat tu suficient de bine.

Am intrat pe topic pentru ca m-am gandit ca se propune o stafeta de placere, fara cronometrare, fara ierarhii, avand ca scop plimbarea mobristilor pe tot teritoriul tarii si descoperirea de noi "plaiuri mioritice". Daca e intr-adevar vorba despre asa ceva si nu mi-a functionat mie decat unul din cei doi neuroni disponibili ma bag cu cea mai mare placere.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt foarte carcotas, da' atunci ce pana mea de "stafeta nationala" vrei sa iasa, spune mai bine ca ne vedem la babadag sau la sapanta sa bem niste beri si sa jucam un bridge...

ba e concurs, ba e plimbare de voie, trebuie sa faci timp mai bun, da' nu se pune, ca nu conteaza cine ajunge primul,primul castiga stima si mandria da' daca ar fi de un schimb de ulei ceva sponsori tot ar fi ceva, facem echipe da' sa nu ne stim intre noi, mergem pe neve,inca 30 sau 40 de motociclisti din toata tara, ne vedem apoi pe forum si ne-o s.ugem intre noi.locul 1 va sta capra, sa ii facem plinul cu 101 de la Rompetrol,cei de pe doi si respectiv trei, apar la stirile de la ora 5(cu fanfara cu tot).

lasa propunerile si variantele, organizezi ceva sau stresezi bitii?

 

la cat mai multe calatorii !!

 

 

momentan PESCUIESC.... daca intelegi ideea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prost aleasa 'balta' ca vecinii 'dau la dinamita'

 

pai asa popor asa conducator

oricum cine vrea sa faca, face

 

plimbare eu oricum fac so

 

era o idee sa scoatem ceva fain

 

poate iese

cine stie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am prins ideea ta Ianachim si mi se pare super faina.

Mai stiu niste baieti care s-ar baga la o etapa de genul asta, problema e ca sunt toti din Bucuresti.

 

Cred ca ar fi o idee buna sa postezi si in topicurile regionale.

Daca poti, te rog tine-ma la curent prin PM cu ce se intampla.

 

Seara faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt foarte carcotas, da' atunci ce pana mea de "stafeta nationala" vrei sa iasa, spune mai bine ca ne vedem la babadag sau la sapanta sa bem niste beri si sa jucam un bridge...

ba e concurs, ba e plimbare de voie, trebuie sa faci timp mai bun, da' nu se pune, ca nu conteaza cine ajunge primul,primul castiga stima si mandria da' daca ar fi de un schimb de ulei ceva sponsori tot ar fi ceva, facem echipe da' sa nu ne stim intre noi, mergem pe neve,inca 30 sau 40 de motociclisti din toata tara, ne vedem apoi pe forum si ne-o s.ugem intre noi.locul 1 va sta capra, sa ii facem plinul cu 101 de la Rompetrol,cei de pe doi si respectiv trei, apar la stirile de la ora 5(cu fanfara cu tot).

lasa propunerile si variantele, organizezi ceva sau stresezi bitii?

 

la cat mai multe calatorii !!

 

esti tare happy0006.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...