Sari la conținut

informatii africa


deadcow
 Share

Postări Recomandate

va rog incercati sa fiti constructivi. eu tot astept un forumist care sa fii facut efectiv un traseu asemanator in africa.

nu am facut o astfel de tura,desi mi-as dori tare...dar iti pot spune sa renunti la rac si valize laterale..iti pot numi cel putin 3 persoane de pe aici care au rupt codita cu asa ceva.

daca te duci in 2,e nasoala treaba...cauta un tankbag sanatos cu care sa poti conduce fara probleme,iar in spare gasesti in polo ceva textil rigid care seamana cu topcase+laterale..vreo 70 l utili.

tura ta e destul de lunga,si mai ai si niste revizii de facut. :)

 

Bafta maxima!

Mesaj completat

De ce cred eu ca topicul lui vacamoarta este o gluma:

 

- Baiatul asta nu are nici o experienta in genul asta de calatorii (concluzia o tragi din cea ce a postat doar pe acest topic)

- Tranzitul unui civil prin Alger sau Libia tine de domeniul S.F. (link1, link2, ..)

- Oricine a mai calatorit prin orientul mijlociu stie ca o viza de Israel pe pasaport inseamna "ospitalitate" din partea musulmanilor (chiar sunt curios cum o sa il primeasca :P)

- Paris-Dakar s-a anulat din cauza problemelor din Alger, mai exact din rapirea unor francezi (cu motociclete) acum 2 ani, parca era si pe ADVRIDER un post legat de asta.

 

Eu ii doresc lu' vacamoarta "vise placute" :lol:

e misto si sa visezi..si cine viseaza,obtine cateceva,oricum.

din experiente personale,va obtine minim jumate din ce a "visat" p-aici,chiar daca nu la anu`..de vis,ca sa zic asa...adica mult mai mult decat majoritatea forumistilor. :crack:

Editat de raducu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce cred eu ca topicul lui vacamoarta este o gluma:

 

- Baiatul asta nu are nici o experienta in genul asta de calatorii (concluzia o tragi din cea ce a postat doar pe acest topic)

 

Oare exista motocicleta al carei kilometraj contabilizeaza litelele de pe forum? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

avand in vedere cele citite

am 3 intrebari

 

1. ce buget ai aproximat ca fiind necesar?

2. cati km gandesti sa parcurgi in acest tur?

3 pe ce perioada ai preconizat deplasarea?

 

din pacate nu am cu ce date sa te ajut despre traseu

eu abia incerc sa parcurg mici distante in lumea civilizata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt teribil de entuziast apropos de plecare. Fiecare zi cu zapada , fiecare noapte rece este un blestem. Inca nu am inceput procedura vizelor datorita situatiei financiare care se modifica de la o zi la alta. Am reusit totusi sa fac motocicleta brici dpdv tehnic , sa pun bani deoparte de cauciucuri , saddle bags pentru sportiva si gps.

Nu am idee cat ma va costa toata calatoria. In teorie ar trebui sa ma descurc iar daca va veni ziua in care raman fara un sfant in buzunar ma voi intoarce. :cheers:

Momentan sunt absolut sigur de urmatorul traseu (poate sa sufere modificari dar cred ca este corect in proportie de 80%)

Bucuresti-Bulgaria-Turcia-Grecia-Albania (se poate sa o ocolesc)-Muntenegru-Croatia-Slovenia-Italia-Sicilia. de aici se poate Sardinia iar apoi ferry pana in Marsilia sau sa fac toata peninsula italiana de jos in sus. probabil ca o sa hotarasc la fata locului in functie de banii pe care ii am.

Din sudul Frantei intru in Spania si fac toata coasta nordica iar apoi cobor in Portugalia si intru din nou in Spania ca sa traversez gibraltarul si sa vada si ochiul meu nisipurile africane.

Nu tin mortis la traseu si e posibil sa ma sucesc oricand.Singura regula este sa fiu aproape de mediterana si sa vad marea in fiecare zi.

Pana aici stiu ca-mi permit finantele. De acum incep sa am niste probleme. Mai ales de logistica. As putea sa petrec cateva zile in Maroc si sa iau un ferry pana in europa iar mai apoi spre Tunisia.

Egiptul a iesit din discutie. Nu-mi permit. Partea africana a calatoriei este o nebuloasa. Probabil pana in martie o sa stiu mai bine cum stau cu banii si o sa pot sa dau drumul vizelor. Multe le pot face si direct din Spania sau din Maroc. As prefera totusi sa nu petrec vreo 2 saptamani pe acolo.

Bucuresti-Izmir -1200km - ferry Grecia ,

Atena (12h )-Kalamata-Tirana (Albania) 1000km

, Tirana-Venetia 1200km ,

Venetia-Palermo 1400km ,

acum vine problema. gasesc ferry din cagliari pana in sudul Frantei sau o iau in nord pe malul marii ? Ultima solutie inseamna inca 1800km. (palermo-marsilia)

Marsilia -A coruna (spania) 1500km.

A coruna - Lisabona -Gibraltar-2000km

----------------------------------------

per total pe undeva pe la 10 mii-12mii de km o sa fie drumul pana acolo si vreo 4000-5000 drumul inapoi daca nu ma descurc cu vizele si cu banii petntru mai multe tari din Africa. In Maroc ajung sigur.

s-ar putea doar un dram mai mult in functie de detururi, de cazari , de locatia pensiunilor.mai ales ca nu am de gand sa merg pe autostrada deloc sau aproape deloc.

O sa fiu plecat vreo 2 luni banuiesc :lol:

De dormit o sa dorm cu cortul in campinguri si la pensiuni (cu exceptia albaniei , serbiei , etc). Ocazional la hotel. Oricand programul poate sa o ia razna avand in vedere ca nu o sa am rezervari nicaieri. Nu m-as mira sa ma prinda cate o saptamana intreaga prin Sicilia de exemplu. O sa mai revin cu detalii.

Dupa cum vedeti , calatoria este cat se poate de sigura si rotile s-au pus in miscare. Eu zic ca pana la finele lui februarie am un traseu batut in cuie si stiu mai mult sau mai putin cati km voi face pe zi , ce voi vrea sa vad in ce tara , unde voi face popas etc.Pana la finele lui martie cred ca o sa stiu si ce pot si ce nu pot sa vad in Africa. Din pacate , e foarte greu sa-mi dau seama acum daca voi putea de exemplu sa fac Spania/Maroc , Maroc/Spania , Spania/Algeria / Algeria/Tunisia Tunisia/Italia.. Sunt foarte multe variabile si momentan nu am control asupra lor.

Revin cu detalii si multumesc pentru interes. :D

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine că ai renunțat la Levant, dacă veneai prin Egipt-Israel nu mai puteai trece prin Siria - dacă ai viză de Israel în pașaport nu te lasă să intri în țară. Iar ca să vii prin Egipt și să traversezi Sinaiul ca să ajungi direct în Iordania e destul de complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

http://www.louis.de/_200a2b02c7e26a12b0f93...tnr_gr=10025335

 

are cineva ceva similar ? nu reusesc sa-mi dau seama ce sistem de prindere are. n-as vrea sa ma trezesc cu chilotii in mijlocul bulevardului :angry:

ma intreb daca pot sa inghesui un sac de dormit si un cort in bagajul ala superior. ca daca nu exista corturi si saci suficient de mici cat sa incapa acolo nu prea are sens sa-l cumpar. mai bine iau numai bagajele textile laterale si ma scutesc de vreo 50 de euro aruncati aiurea.

m-am gandit mai bine si mi-am dat seama ca nu are nici un sens sa car multe haine la mine. pantaloni sandale boxeri si cateva tricouri si zic ca sunt pregatit.

 

pana acum lista arata cam asa :

 

bagaje laterale.

tank bag.

rucsacul meu pentru spate.

cort cu ventilatie buna. foarte usor. foarte mic.

sac de dormit de vara. si asta cat de mic e cu putinta.

gps.

set de chei inbus.

------------

haine : 2 perechi pantaloni textili , geaca , casca , cizme , manusi. boxeri , tricouri , ciorapi cumpar de pe drum.

electronice : mobil ,laptop , gps , dslr si trepied rabatabil.

acte , copii acte.

am rezolvat si cu asigurarea de viata si revizia completa la motor.

 

nu zic de ochelari de soare , prosop , forfecute si pasta de dinti etc. astea nu ar trebui sa ocupe mult spatiu.

 

plecarea am impins-o pe la mijlocul lui mai. am sa mor de cald cand ajung prin spania (probabil la finele lui iulie) dar macar prind sezon cat sa ma balacesc in mediterana in fiecare zi si stiu ca nu o sa mor de frig noaptea. am experienta cu dormitul pe plaja in 10 ani de mers in vama si stiu cu ce se mananca briza aia la ora 4 dimineata :laugh:

de pe 7 august am cazare 2 saptamani intr-o vila pe marginea marii la cateva zeci de km de barcelona. ma intalnesc cu nsite prieteni acolo. de asemenea am rezolvat sa stau vreo saptamana juma prin sicilia. moca :hurt:

in rest nu am planificat nimic apropos de locurile unde am sa inoptez si nici nu am de gand. de asemenea nu planific drumul. merg pe regula enuntata mai sus si anume ca nu ma urc pe autostrada orice s-ar intampla si nu ma indepartez de mare. nu de alta dar vreau sa-mi pun cortul pe plaja in fiecare seara sau de cate ori pot.

de asemeanea nu intru in orasele turistice decat daca am nevoe de spitalizare sau mi s-a stricat ceva la motor. nu ma duc in atena , nu intru in marsilia , nu ma duc sa ma plimb prin nisa etc.

beau uzo si mananc branza de capra cu ciobanu in grecia si ma dreg cu paste si vin rosu in italia. prindeti ideea. fara rahaturi turistice.

revin cu detalii si poze. o sa postez mai des pe aici pe masura ce se apropie data plecarii.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca pe post de topcase este un alt produs mult mai bun la louis. eu am dat 6Euro pe el acum vad ca nu mai e decat cel negru care e mai mult Rollbag

 

este impermeabil si foarte spatios. il poti prinde cu 2 chingi de genu Chingi

 

Avand in vedere ca mai mereu o sa dormi pe plaja trebuie sa iti faci rost de un incarcator pt laptop sa folosesti eventual priza onboad. daca ai asa ceva daca nu trebuie sa iti montezi.

 

O sa trebuiasca sa maresti un pic trusa de scule: spray de pana, patent, soricei sau zip ties, niste sfoara sa ai la tine in caz ca cedeaza sistemul de prindere al gentilor textile, un set de chei sau 2 chei reglabile de marimi diferite, o frontala (laterna care o pui pe cap) cateva baterii de rezerva pt ea sau un set de acumulatori, spray de lant sau eventual un scottoiler :)

 

in rest bafta multa si drum bun ;)

Mesaj completat

si un set complet de imbracaminte de strada, nu poti sa te plimbi in ghetele moto sau sa stai descult tot timpul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu in vara trecuta am venit belgia-cehia-romania si am zis ca nu are sens sa car prea multe asa ca am luat o singura geaca... la care s a rupt fermoarul. am avut brau, asa ca l am pus peste si a fost mai mult decat ok. ai grija ca se intampla cacaturi minore ... si trebuie sa ai solutii..

rollbagul de la louis daca e ala de 6e UITA de el. eu am cumparat doi care s au rupt imediat. cumpara ceva mai scump dar sa fii sigur ca nu il folosesti ca hartie igienica atunci cand iti e lumea mai draga.

 

ia un ac si ata de cusut.. si banda adeziva... acum ceva ani mi s a dezlipit talpa de la o cizma.. si i am dat cateva role de scoci pana am ajuns acasa.

 

in spania/portugalia te -as sfatui sa te abati de la coasta.. drumurile prin munte sunt mult mai placute (dar sa te gandesti si la timp).

 

eu as merge / o sa merg in sudu spaniei primavara. vara poate fi pedepsa... daca in mijlocul zilei sunt 45 la umbra si bate vant cald dinspre africa iti blestemi dumnezeii (vara trecuta in august in sevilia de exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...