Sari la conținut

ULEI FURCA


adn
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Vreau sa schimb uleiul in furca telescopica pentru o Jawa 350 si in cartea tehnica precizeaza doar ,,clasa de vascozitate API SD / CB sau SF / CC". Aveti sugestii pentru o anume marca ?

Eu as pune Motul Fork Oil Factory Line, dar nu are specificatiile de mai sus.

Sugestii de marci, opinii, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Poti cumpara de la Motul sau de la alte firme scumpe doar daca n-ai ce face cu banii. Avand in vedere ca foarte multe amortizoare scapa ulei, eu consider ca cel mai bine cumperi ulei hidraulic romanesc. Il gasesti la majoritatea magazinelor auto (la cele cu piese de Dacie) si un litru costa aproximativ 8 lei.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Poti cumpara de la Motul sau de la alte firme scumpe doar daca n-ai ce face cu banii. Avand in vedere ca foarte multe amortizoare scapa ulei, eu consider ca cel mai bine cumperi ulei hidraulic romanesc. Il gasesti la majoritatea magazinelor auto (la cele cu piese de Dacie) si un litru costa aproximativ 8 lei.

 

Numai bine!

 

cu un set de semeringuri si bucsi noi nu mai scapa. daca ii pui si doua saibe de cupru decalit in capul furcii ai scapat de probleme.

eu la nipru am luat de la dany set reparatie furca si nu mai am probleme.

ulei hidraulic am pus romanesc (de care sunt de altfel f. multumit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

bine zice pedros. eu am luat 1 kg de ulei H 60 de la un mecanic de excavator si din ala am de gand sa pun in furca. mi-a zis omu' ca are un ij 56 in care a bagat (in telescoape) H 60 inca de pe vremea lu' decedatu. zicea ca odata la 3 ani schimba uleiul din furca si nu are nici un fel de probleme, scurgeri etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca v-ati fi uitat si voi oleaca cu atentie ati fi vazut ca topicu e de prin 2009, cred ca s-a lamurit pana acum omul ce sa faca la jawa,

cascati ochii inainte sa mai inviati topicuri moarte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lili, lili, lili, liliiii, l-am fi muscat ca rechiniiiiii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...