Sari la conținut

accident..


daddyf12
 Share

Postări Recomandate

astazi un prieten de al meu a avut accident cu scuteru..o masina a intrat in depasirea unei coloane de 2 masini si a intrat pe contrasens lovind frontal scuterul..(a zis ca nu la vazut)...in fine soferul loganului e vinovat..soferul loganului nu bause inse prietenul meu avea 0,70 alcoolemia..scuterul nu era asigurat! intrebarea este..isi poate recupera prietenul meu valoarea scuterului tinand cont ca era baut insa nu a avut nici o vina? ? ? scuterul a fost distrus 80% asa sa trecut in dosar..ce ziceti? aaaa si inca ceva prietenul asta al meu are certificat medico legal cu vreo 10 zile de recuperare..astept pareri! numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puscarie sa scrie pe el. Soferul merita doar un dosar penal. NU a fost vina soferului, ci vina amandorura. Prietenul tau e genul de om care face de ras scuteristii. Nu avea nici asigurare si mai era si baut. Eu sper pentru binele lui sa nu se intample nimic, dar nu va mai vedea scuterul facut, mi se pare chiar penibil dupa ce ca a si scapat sa mai vrea si daune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o,7 la mie !!

oricum asigurarea casco nu-i servea la nimic, baut fiind...

fara RCA, la un control de rutina scapa cu amenda dar asa..vezi mai jos

dosar penal ! + va plati reparatia la auto

scuter cine sa-i dea si pentru ce ?

sa se multumeasca ca traieste !

 

p.s. bautura din capul conducatorului de autovehicol incrimineaza automat, nu tine cont de regulamente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o,7 la mie !!

oricum asigurarea casco nu-i servea la nimic, baut fiind...

fara RCA, la un control de rutina scapa cu amenda dar asa..vezi mai jos

dosar penal ! + va plati reparatia la auto

scuter cine sa-i dea si pentru ce ?

sa se multumeasca ca traieste !

 

p.s. bautura din capul conducatorului de autovehicol incrimineaza automat, nu tine cont de regulamente

mopedul e vehicul,nu autovehicul...de ce sa plateasca dauna la auto? nu el a lovit,ci e victima,chiar rupt de beat,tot victima e....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mopedul e vehicul,nu autovehicul...de ce sa plateasca dauna la auto? nu el a lovit,ci e victima,chiar rupt de beat,tot victima e....

AUTOVEHĂCUL, autovehicule, s.n. Vehicul autopropulsat suspendat pe roți, șenile sau tălpi de alunecare, care servește la transportul oamenilor sau al bunurilor. [Pr.: a-u-] – Din fr. autovĂŠhicule. :laugh:

 

Asa ca scuterele alea ale voastre... tot autovehicule sunt, atata timp cat bagati benzina sa se invarta roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce are frate ca bause si el un pic? ce daca nu bea zbura peste logan?

 

Si daca boul cu Loganul declara ca datorita alcoolului, mirificul tau prieten care de fapt de fapt cicrcula ,,extrem de regulamentar'' pana in acel moment, a intrat intentionat in fata masinii lui incercand sa-i treaca printre faruri ?

:laugh:

 

p.s. 0,7 la mie nu inseamna ,,baut un pic'' ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puscarie sa scrie pe el. Soferul merita doar un dosar penal. NU a fost vina soferului, ci vina amandorura. Prietenul tau e genul de om care face de ras scuteristii. Nu avea nici asigurare si mai era si baut. Eu sper pentru binele lui sa nu se intample nimic, dar nu va mai vedea scuterul facut, mi se pare chiar penibil dupa ce ca a si scapat sa mai vrea si daune

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu mereu glumesti :clap: Si glume nesarate......

off omu' cu jonjingu-vitezana :laugh: ;) inteligenta ta e egala cu posturile alea de umplutura pe care le faci............si mai vorbea-i ca omu' cum se naste asa ramane :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off omu' cu jonjingu-vitezana :lol: inteligenta ta e egala cu posturile alea de umplutura pe care le faci............si mai vorbea-i ca omu' cum se naste asa ramane

 

Esti de belea :)

Mai bine jonjingu-vitezana (nu stiu de unde ai scos-o, dar la mintea ta...) decat scuter legat cu scoci si toba cu sarma :lol: :P

 

Scz de off :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti de belea :)

Mai bine jonjingu-vitezana (nu stiu de unde ai scos-o, dar la mintea ta...) decat scuter legat cu scoci si toba cu sarma

 

Scz de off :crack:

inca un off

SUNT DE BELEA \................ma sperii suflet de manelist ce esti,vezi sa nu mergi si tu beat mort pe vitezana aia BENGOASA/SUKARA si sa ai aceasi atitudine ca bogdanel hayabusistu ca te cred in stare

complectare cu scuterul........................care alearga mai tare decat jongjunghiul-vitezana si caruia ii crapa rotile la 30km/h SI inca ceva la cat am dat eu pe scuterul ala tu iti cumparai un zzr impecabil :P asa ca sufera si gandeste-te ca scuterila al meu fuge cu 120 iar al tau se dezintegreaza daca trece de 100,motoclicist cu experienta care esti tuuuuu

AAAAAAAA mai am o intrebare la care rad ca prostu' cand imi amintesc ce ce ai spus in trecut........................mai cureti jantele cu peria de sarma? :lol:

 

 

 

Ce zici reusesc sa te depasesc cu gixx-ul meu in treapta 1 cand tu mergi cu junghiu-n blana? :lol:

 

 

Acum serios vorbind ce drak mai cauti tu pe forumurile de scuteristi cand ai ............sa spunem ........,,motor''? ai ramas cu nostalgii si nu te mai poti retrage? Eu am pastrat si scuterul si e foarte posibil sa nu il vind pentru ca am investit 1500-1550e si nu cred ca imi mai recuperez nici o mie din banii pe care mi i-a ,,inghitit'' dar crede-ma ,,ala mic''are valoare sentimentala mult mai mare decat motorul ala la care visez de foarte mult timp si pe care IL AM

 

P.S am foarte mari si sincere semne de intrebare in privinta ta,la felul tau de a constientiza anumite lucruri(asta sa nu spun ca esti babalau)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma termin-o, :crack: eu ma amuz pe seama ta, nu iau nimic la inima :lol:

Poate ne luam ban, oricum vrei sa te faci de ras pe al 3 lea forum ? :)

Mai bine ne injuram pe PM forumul il alegi tu :lol:

 

Scz de off, eu nu am nici-o vina, el a inceput-o :P

 

Si gata eu pun punct ca stricam topicul omului...

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DOH,tu incepi tu te dai lovit,nu ai citit ce am scris la P.S?

Explica-mi fenomenul de cosmetizare el jantelor cu peria de sarma te rog

CA si in cazul tipului care a mers ,,torpilat'' cu scuterul si de care au ras toti.........ei eu rad de 10 mai tare la posturile tale(asta daca ai reusit pe pricepi)ca sa nu mai spun ca la cei 27 ani ai tai si copii aia de 14 sunt mai inteligenti ca tine,cat despre iq cainelui meu..................

DE DRAGUL DIVERSITATII CITESTE O CARTE.........................................

 

TU CHIAR NU PRICEPI?

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu spui de mine ca peste 100km/h se dezembreaza motoreta mea, am mers si cu 110 si mai mereu merg cu 90 si nu a cazut nimic. Ca tine pana la snagov mai aveai jumate de scuter, iti cadea bucati pe strada si toba :crack: :) :P

 

Ce perie de sarma vorbesti, ai inteles aiurea, dar in fine....

 

Gata e ultima oara cand mai postez aici.

 

Scuze ptr off topic, imi cer scuze....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietenu ala a meu are si 5 zile scoase de la medicina legala.. plus ca ala cu loganu a semnan ca ,cu asigurarea lui este de acord sa plateasca paguba suferita de victima..scuter+ingrijire medicala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e deschis topicul asta nu mai deschid altul.

 

Daca ma lovit o masina, el avea stop si eu prioritate, el este vinovat. ma inteleg cu el fara politie si vatamari corporale (am ceva dar nu grav). Merg cu el la asiguratorul lui unde are el asigurarea RCA si iesa el vinovat, dar merge sa ii dau si eu asigurarea mea sa isi faca el masina tot prin constatare amiabila, si daca ii dau eu asigurarea cine este vinovat, cad eu dupaia ? El are la alta firma de asigurari, eu la alta firma de asigurari. Vream sa stiu daca mai trebuie sa fac constatare amiabila cu el, doar el e singurul vinovat, ce sa fac la mine la asigurare sa mint sau ce ? E legal treaba asta ce vrea soferul sa faca, sau o sa ma aleg eu cu motorul praf si fara reparatie de la asiguratorul lui ?

Am nevoie neaparat de un sfat sa stiu ce am de facut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc lui Doamne - Doamne nu am trecut prin asa ceva pana acum. Insa stiu ca vinovatul da asigurarea. Atat. Ai grija sa nu te tepuiasca militianul ala.

Respect!

P.S. Poate gasesti ceva ce te poate ajuta pe la accidente, sunt catvea topicuri folositoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am mai cautat eu, dar treaba asta care am eu nu prea ma gasit-o...

 

Dacă vreți constatare amiabilă se merge la sediul de constatare pe care îl are firma celui vinovat.Acolo se fac hârtiile Âşi ție ți se dă accept de plată să îți faci maÂşina/motoreta/căruța Âşi nenea celălalt scapă fără puncte sau amendă.Dacă după aia te duci Âşi la asigurarea celuilalt Âşi faceți încă o constatare Âşi te-au prins intrați amândoi la fals+uz de fals.Plus că nu vă mai repară nimic asigurarea.AÂşa că din moment ce e vina lui să fie mulțumit că nu i se ia Âşi permisul pentru neacordare de prioritate Âşi să îÂşi repare maÂşina pe banii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...