Sari la conținut

Vopsea Rezistenta La Temperaturi Mari...


Postări Recomandate

cine ar putea sa-mi zica ce vopsea( sau marca de vopsea) as putea sa folosesc la vopsirea unor chiuloase???voi ce ati folosit???culoarea sa fie un gri(ceva asamanator cu bronz aluminiu)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi de parere sa nu le vopsesti... mai bine te apuci si le lustruiesti

Daca le vopsesti nu se mai racesc calumea

 

Sunt multe tipuri de motoare cu cilindru si chiulasa vopsita. Daca le lustruiesti scazi suprafata de racire, depinde cat de pretentios e motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de un simson, nu-i vopsi chiulasa, oricum e din aluminiu si nu rugineste, si ii omori degeaba racirea Daca vrei neaparat poti cauta spray termo argintiu Sinto. Rezista cat de cat la temperatura, pe orice inafara de evacuare B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nuuuu vreau pt simson......vreau pt un M care are chiulase din fonta.... B)

eu la simsonu le-am slefuit

post-9218-1147946340_thumb.jpg

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sablat motorul la Dr BIG si l-am vopsit cu spray superterm care rezista la 800 de grade.Acest produs il gasesti la Louis cod 10004961 si costa 12,95 euro,sau la Ploiesti la magazinul deschis de Paula Bikers.Eu personal sunt foarte multumit de rezultat .Am facut cam 2000 de km si rezista foarte bine vopseaua.Telefonul meu este 0723143719.Daca vrei mai multe detalii da-mi un semnal sau un mail.Gino.

post-8811-1147982733_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sablat motorul la Dr BIG si l-am vopsit cu spray superterm care rezista la 800 de grade.Acest produs il gasesti la Louis cod 10004961 si costa 12,95 euro,sau la Ploiesti la magazinul deschis de Paula Bikers.Eu personal sunt foarte multumit de rezultat .Am facut cam 2000 de km si rezista foarte bine vopseaua.Telefonul meu este 0723143719.Daca vrei mai multe detalii da-mi un semnal sau un mail.Gino.

 

tocmai mi-am comandat si eu un spray de asta, crezi ca rezista sa dau pe evacuare, inclusiv pe toba finala??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Carfefour se gaseste spray Sinto special pentru galerii care rezista tot la 800 de grade si care este din fericire si mai ieftin cam 15 lei noi.Dupa cum vezi in fotografie eu cu vopsea din asta am dat pe galerie si toba finala si sa stii ca rezista foarte bine.Eu pe toba si galerie am dat nu spray negru dar se gaseste si gri metalizat, in Carefour. Pe motor am dat cum am scris mai sus cu cel de la Louis ca inca nu le descoperisem pe acestea la Carefour, au un stand separat numai nu spray SINTO.Am curatat bine galeria cu jmirghel fin pana am ajuns la metal curat si sa stii ca am facut mai bine de doua mii de km si nu s-a curatat deloc vopseaua, arata super mai ales ca am spalat motorul cu jet de apa la spalatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray Sinto am dat si eu pe galeriile de la 2 motoare si la nici unul nu a rezistat mai mult decat pana la prima ploaie, cand au inceput sa apara puncte de rugina. Bineinteles am curatat pana la metal curat si degresat, tot degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nuuuu vreau pt simson......vreau pt un M care are chiulase din fonta.... :lol:

eu la simsonu le-am slefuit

 

 

Spray Sinto am dat si eu pe galeriile de la 2 motoare si la nici unul nu a rezistat mai mult decat pana la prima ploaie, cand au inceput sa apara puncte de rugina. Bineinteles am curatat pana la metal curat si degresat, tot degeaba.

 

Find vorba de chiulase de fontă, cred că rezistă orice vopsea din spray! :ok:

 

Motivul: fonta fiind poroasă, vopseaua intră în pori, mai ales la încălzirea motorului, singurul inconvenient e că, cu timpul îÂşi pierde culoarea (de exemplu un roÂşu va trece în moro închis, ca la apărătoarea mea de la toba BMW-ului)! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...