Sari la conținut

"Lift" pentru ridicat motocicleta


Mosul
 Share

Postări Recomandate

E un pdf pe site la Louis. Eu nu stiu boaba germana dar am dat un Google translate. Deci:

400 Kg - sarcina maxima

30 cm latime cadru

13 cm garda la sol

 

Altceva nu stiu ce sa iti spun.

 

Eu folosesc cricul pentru iernat (cica daca sta prea mult pe roti fara sa fie miscata se pot ovaliza cauciucurile) si am avut nevoie atunci, cu pana. Aproape m-am bucurat cand am facut pana (am avut noroc ca am luat un cui care a stat ca un dop si am ajuns acasa pe roti) caci in felul asta am simtit si eu ca n-am dat banii degeaba pe cric. A fost mai usor sa duc doar roata la vulcanizare decat altfel.

Tot in ideea de a justifica de ce am dat banii pe cric, m-am apucat sa schimb singur uleiul. Eu il schimb in fiecare primavara, nu la nr de kilometri, asa ca incet incet o sa se amortizeze si cricul.

 

Si eu vreau sa tin motorul pe cric peste iarna treaba cu ovalizarea cauciucurilor nu e poveste, am patit-o la chinezoaica cu cel de pe fata, nu se ovalizeaza total dar se deformeaza in zona de contact cu solul. Isi revine dupa citeva sute de km dar face ca toate alea pina atunci

Mesaj completat

in loc de mertic 8, pui metric 10 sau 12 stanga-dreapta (la strung)+vaselina(spray de lant)... in constructii suportii reglabili pentru cofraje folosesc acelasi principiu ... si tin plansee si grinzi din beton armat... asa ca nu mai povestiti de mobrele grele

Are avantajul ca poti suspenda roata doar 2-3 mm si e usor sa pui axul :angry:

 

De acord cu tine, poti sa le faci cit de tapanoase este nevoie dar nu uita ca la mine unul din bratele furcii spate este cardanul, daca vrei sa faci o interventie la el mai greu sprijinit pe "popi".

Cel de pe Louis imi pare o alternativa viabila trebue sa masor sa vad daca 13 cm intra sub motor cind e asezat pe cricul lateral plus suportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca imi mentin oferta, pentru a culege date de construire al unuia ca al meu! :moron:

 

Merci frumos, partea proasta e ca in momentul de fata misun mult si ajung foarte tirziu acasa.

Crezi ca este posibil sa mai faci niste poze din mai multe unghiuri doar liftului, in mare mi-am dat seama cum este facut dar as vrea sa mai vad niste detalii. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos, partea proasta e ca in momentul de fata misun mult si ajung foarte tirziu acasa.

Crezi ca este posibil sa mai faci niste poze din mai multe unghiuri doar liftului, in mare mi-am dat seama cum este facut dar as vrea sa mai vad niste detalii. :scratch:

Se rezolva,in citeva zile nu sunt casa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se rezolva,in citeva zile nu sunt casa...

 

Merci frumos, nu e nici o graba, si eu am o gramada de treaba.

:scratch:

Mesaj completat

Aici este un video cu un lift interesant pentru motor. Sunt curios sa vad unul mmai de aproape, pare mai usor de construit.

 

Mesaj completat

post-7806-1260467047_thumb.jpg

 

Aceasta este schita unui cric similar cu cel din film

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...