Sari la conținut

Tura Hard In Iezer 20.05.2006


Postări Recomandate

Azi pe la ora 4 dimineata trezirea. E timpu pt tura din iezer ;)

Plec si ajung relativ repede pana in Campulung via Targoviste. In drum m-a udat nitel ploaia da am decis sa ii dau inainte. Decizie f. buna de altfel pt ca norii s-au risipit si a fost o vreme de nota 10.

Din Campulung dupa ce am bagat benzenol, o ieu prin Leresti , apoi pe langa lacul de acumulare si ajuns la cabana voinea.

De aici decid sa o ieu spre cabana Cuca, asa ca ii dau bice. Drumul a inceput forestier, dar am ajuns sa merg prin ruri, bolovanis etc.

La cabana am fost intampinat foarte calduros de cabanier care m-a invitat la un ceai, omu mare admirator de motociclete. Ne-am intretinut asa fo ora de parca ne cunosteam de mici ... In fine, imi explica el cum sa merg mai departe si plec la drum.

O ieu printr-o padurice si la un moment dat drumu devine mai naspa traversat de cateva ori de un raulet. Well, cred ca aici am bagat minim 5 cazaturi. Multe minore, mai putin ultimacare cand reusisem sa scot mobra din parau, si incepusem sa urc pe poteca , s-a surpat poteca - era din piatra, si cade mobra pe o parte fo 2 metri mai jos, si io direct in parau de la fo 4 metri. M-am lovit la picor si la spate - noroc cu platosa. La picior inca schiopatez.

M-am chinuit fo ora-doua sa trag mobra. Imi era rusine sa fug pana la cabana sa cer ajutorul asa ca am pus osu la treaba si am reusit sa o scot. Pe urma a tre sa trec parau inapoi da a fost mai usor decat ma asteptam.

Deja eram terminat, vedeam stele verzi, dar ma duc inapoi sa ieu casca si scutul (mi se smulese scutu de la motor in cazatura).

Cand ma intorc in zona safe aud sunet de motor ... Primu instinct imi fura astia mobra.

Cand colo, era un tip cu o Husqwarna de 360 - 2 timpi. Omu auzise de la cabanier ca gresisem drumu si venise sa vada daca poate fi de ajutor.

La cabana facem cunostinta si imi propune sa facem un traseu impreuna. Sunt de acord si ii dam bice.

Well, traseul numa usor n-a fost, am mers mai mult prin rau decat pe pamant, am facut si o cazatura de mi-a intrat apa si pe nas :ok: In fine, drumul se infunda, copaci taiati si nu mai aveam cum inainta asa ca o luam inapoi.

Luam de la cabana Cuca toa catrafusele si o luam la drum, Marius a zis ca are un alt traseu pt mine.

Inainte de intrare in Leresti incepem si urcam, intai domol dar pe masura ce mergem se accentueaza. Drumul era din pamant cu piatra de rau. Mai mult mobra ma conducea pe mine decat eu pe ea. Vroia ea stanga tre sa ma supun ... Altfel ma dadea pe jos.

In fine ajungem la o panta imposibila plina cu piatra de rau. Ii dam drumul pe el. Tre sa o tin in viteza, daca ma opream picam inapoi, mobra fugea stanga, dreapta, picor jos, echilibreaza la loc. Am tot urcat asa fo 300 de metri, cand pierde Marius aderenta si ma opresc si eu. NU mai puteam urca, ne intoarcem jos sa ne luam avant si sa incercam din nou.

Pleca Marius primul si ii las ceva timp si apoi si eu. La fel, mobra face de capu ei si eu sunt doar un amarat spectator care se tine sa nu cada :P Cand aproape eram in varf si ma simteam deja campion, aluneca spatele si poc pe picoioru meu beteag.

Se intoarce si marius si zice ca sus e si mai naspa si sa merem inapoi. Ma ajuta cu mobra si coboram.

Am iesit inapoi in leresti pe alt drum beton, iarba, namol, piatra. De la marginea Lerestiului urcam pe partea cealalta a drumului. A fost cativa km forestier destul de bun, dar se transforma in mama namoalelor. Practic inotam si io si mobra pana la genunchi. Era in panta maricica si la fel tre sa ii dau gaz sau pic. Cateodata se invartea roata in gol si ziceam ca acu pic, cand prindea nitica aderenta ma arunca in fata.

Si in fine, am dat in oras, mi-am luat la revedere de la MArius si prietena lui (dap, prietena lui a stat in spate mai tot timpu desi traseul a fost foarte hard - tot repectu).

Dupa ce ne-am despartit in Campulung am venit inapoi in Bucuresti pe acelas drum cu doar o singura patanie. Mergeam in spatele unui tractoras pe serpentine ce tracta o cisterna mica. In fine, rotile ii faceau ca draq, chiar cand ma gandeam ca mai bine sa staui mai departe si depasesc cand pot sa nu-i pice rotile peste mine, roata dreapta se desprinde, si trece la mai putin de 1 metru de mine :P Se da jos nenea tractoristu sa vada, io ma uit nitel la el cum injura si imi vad de drum. Pe la 9:30 am ajuns in Bucuresti.

Per total o tura grea, am picat de 15 ori cred, daune n-au fo mari, doar mi-am rupt o catarama la cizma, pantalon rupt - se coase si stopu spart + nr de inmatriculare remodelat :rose: Dar a meritat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tare (nebun),sa pleci singur.Ai avut mare noroc putea fi mai grav si ce faceai singur daca erai mai departe de caban si cu piciorul rupt?Bafta si nu mai pleca singur. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi pe la ora 4 dimineata trezirea. E timpu pt tura din iezer :P

Plec si ajung relativ repede pana in Campulung via Targoviste. In drum m-a udat nitel ploaia da am decis sa ii dau inainte. Decizie f. buna de altfel pt ca norii s-au risipit si a fost o vreme de nota 10.

Din Campulung dupa ce am bagat benzenol, o ieu prin Leresti , apoi pe langa lacul de acumulare si ajuns la cabana voinea.

De aici decid sa o ieu spre cabana Cuca, asa ca ii dau bice. Drumul a inceput forestier, dar am ajuns sa merg prin ruri, bolovanis etc.

La cabana am fost intampinat foarte calduros de cabanier care m-a invitat la un ceai, omu mare admirator de motociclete. Ne-am intretinut asa fo ora de parca ne cunosteam de mici ... In fine, imi explica el cum sa merg mai departe si plec la drum.

O ieu printr-o padurice si la un moment dat drumu devine mai naspa traversat de cateva ori de un raulet. Well, cred ca aici am bagat minim 5 cazaturi. Multe minore, mai putin ultimacare cand reusisem sa scot mobra din parau, si incepusem sa urc pe poteca , s-a surpat poteca - era din piatra, si cade mobra pe o parte fo 2 metri mai jos, si io direct in parau de la fo 4 metri. M-am lovit la picor si la spate - noroc cu platosa. La picior inca schiopatez.

M-am chinuit fo ora-doua sa trag mobra. Imi era rusine sa fug pana la cabana sa cer ajutorul asa ca am pus osu la treaba si am reusit sa o scot. Pe urma a tre sa trec parau inapoi da a fost mai usor decat ma asteptam.

Deja eram terminat, vedeam stele verzi, dar ma duc inapoi sa ieu casca si scutul (mi se smulese scutu de la motor in cazatura).

Cand ma intorc in zona safe aud sunet de motor ... Primu instinct imi fura astia mobra.

Cand colo, era un tip cu o Husqwarna de 360 - 2 timpi. Omu auzise de la cabanier ca gresisem drumu si venise sa vada daca poate fi de ajutor.

La cabana facem cunostinta si imi propune sa facem un traseu impreuna. Sunt de acord si ii dam bice.

Well, traseul numa usor n-a fost, am mers mai mult prin rau decat pe pamant, am facut si o cazatura de mi-a intrat apa si pe nas :lol: In fine, drumul se infunda, copaci taiati si nu mai aveam cum inainta asa ca o luam inapoi.

Luam de la cabana Cuca toa catrafusele si o luam la drum, Marius a zis ca are un alt traseu pt mine.

Inainte de intrare in Leresti incepem si urcam, intai domol dar pe masura ce mergem se accentueaza. Drumul era din pamant cu piatra de rau. Mai mult mobra ma conducea pe mine decat eu pe ea. Vroia ea stanga tre sa ma supun ... Altfel ma dadea pe jos.

In fine ajungem la o panta imposibila plina cu piatra de rau. Ii dam drumul pe el. Tre sa o tin in viteza, daca ma opream picam inapoi, mobra fugea stanga, dreapta, picor jos, echilibreaza la loc. Am tot urcat asa fo 300 de metri, cand pierde Marius aderenta si ma opresc si eu. NU mai puteam urca, ne intoarcem jos sa ne luam avant si sa incercam din nou.

Pleca Marius primul si ii las ceva timp si apoi si eu. La fel, mobra face de capu ei si eu sunt doar un amarat spectator care se tine sa nu cada :lol: Cand aproape eram in varf si ma simteam deja campion, aluneca spatele si poc pe picoioru meu beteag.

Se intoarce si marius si zice ca sus e si mai naspa si sa merem inapoi. Ma ajuta cu mobra si coboram.

Am iesit inapoi in leresti pe alt drum beton, iarba, namol, piatra. De la marginea Lerestiului urcam pe partea cealalta a drumului. A fost cativa km forestier destul de bun, dar se transforma in mama namoalelor. Practic inotam si io si mobra pana la genunchi. Era in panta maricica si la fel tre sa ii dau gaz sau pic. Cateodata se invartea roata in gol si ziceam ca acu pic, cand prindea nitica aderenta ma arunca in fata.

Si in fine, am dat in oras, mi-am luat la revedere de la MArius si prietena lui (dap, prietena lui a stat in spate mai tot timpu desi traseul a fost foarte hard - tot repectu).

Dupa ce ne-am despartit in Campulung am venit inapoi in Bucuresti pe acelas drum cu doar o singura patanie. Mergeam in spatele unui tractoras pe serpentine ce tracta o cisterna mica. In fine, rotile ii faceau ca draq, chiar cand ma gandeam ca mai bine sa staui mai departe si depasesc cand pot sa nu-i pice rotile peste mine, roata dreapta se desprinde, si trece la mai putin de 1 metru de mine :lol: Se da jos nenea tractoristu sa vada, io ma uit nitel la el cum injura si imi vad de drum. Pe la 9:30 am ajuns in Bucuresti.

Per total o tura grea, am picat de 15 ori cred, daune n-au fo mari, doar mi-am rupt o catarama la cizma, pantalon rupt - se coase si stopu spart + nr de inmatriculare remodelat :) Dar a meritat :lol:

(cuvant jignitor) eu tot caut la rubrica accidente sa vad daca postezi ceva cool.. daca ai postat aici inseamna ca esti viu si sanatos ;) :rose: :ok: :rose: :eek: :rose: :lol: :P :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ture ce trec are si mai mare talent de povestitor si unul si mai mare de cazator. Vezi JupiterM asta are ambitie nu ca tine care ai cazut unde ai cazut nici nu mai zic si ai stat o saptaman in casa cu pretext!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...