Sari la conținut

Accidentul meu


Aleko
 Share

Postări Recomandate

faza cu asiguratorul e cu dus si intors. Desi pe polita scrie ca desbagubeste si vatamarea, avocatul mi-a spus ca e pesimist legat de ce bani obtin.

Cica asigurarea ma despagubeste doar pt cheltuielile de spitalizare sau cheltuieli cu medicamente, recuperari, etc. Pai ce cheltuieli sa am eu daca asistenta medicala din Romania e gratuita??? e o mare porcarie.

 

oricum, luni am a doua intalnire cu asiguratorul pe tema asta. Tot saptamana viitoare ma duc si la politie ca sa depun plangerea. Certificatul de la IML iese si el zilele astea.

 

sper sa o scot la capat pt ca altfel ma plimb cu el prin procese pana inebuneste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update:

Marti am semnat hartia in care imi comunicau suma pe care mi-o dau pentru motocicleta + casca. Multumitor.

Intotdeauna pe acest formular scrie de genul:

"Prin prezenta semnez ca nu mai am pretentii asupra vinovatului si asiguratorului..." Se semneaza sub ea.

Aceasta fraza daca o lasi asa adio pretentii pentru daune corporale si morale.

In acord cu jurista Astra Uniqaam ajuns la un compromis. Am taiat fraza scriind cu pixul ca suma este pentru casca +motocicleta si mai jos intr-un spatiu gol ca intentionez sa cer daune pentru vatamarela corporala.

@dilivio, in cazul in care politia nu te-a trimis ea la IML cu scrisoare (caz in care certificatul vine la ei dupa intocmire) sfatul meu e sa dai telefon la IML inainte sa te duci sa-l ridici, ca eu m-am dus si mumu. Erau in concediu.

Si eu trebuie sa ma duc p-acolo sa-l iau odata. Programul e buba: de la 10 la 14... aberant pentru o eliberare de acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica asigurarea ma despagubeste doar pt cheltuielile de spitalizare sau cheltuieli cu medicamente, recuperari, etc. Pai ce cheltuieli sa am eu daca asistenta medicala din Romania e gratuita??? e o mare porcarie.

Nu e gratuită pentru accidentele de circulație. CAS nu decontează asemenea cheltuieli, spitalul le recuperează de la vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Nu e gratuită pentru accidentele de circulație. CAS nu decontează asemenea cheltuieli, spitalul le recuperează de la vinovat.

am avut accident grav

fractura de baziin, torace, coloana,si ambele picioare.......135 zile de la medico legal

3 luni intregi de stat la orizontala in ghips de la gat in jos

am primit dauna totala si povesti pt alte despagubiri

un proces dureaza si 4-5 ani costa,si dupa ani de umblat primesti max 20000lei....care o sai dai la avocat

sunt bucuros ca sunt sanatos .

asadar nu incurajez sa va judecati,stresul ucide tacit.

cativa ani de liniste costa mai mult :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un proces dureaza si 4-5 ani costa,si dupa ani de umblat primesti max 20000lei....care o sai dai la avocat

Dacă nu plătești avocatul la negru tot ce îi dai cu chitanță se recuperează ca și cheltuieli de judecată. Iar dacă demonstrezi că ai avut pagube mai mari primești tot ce poți justifica ca daune materiale, gen salariu neîncasat la serviciu, toate cheltuielile cu recuperarea etc, dar trebuie să demonstrezi că ai avut pagubele - chitanțe și calcule la tot ce ai cheltuit. Nu există o sumă maximă de despăgubire, e o limită doar la ce o să acopere asiguratorul, restul plătește vinovatul (dacă e peste 500.000 EUR sau cât era limita la momentul accidentului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...