Sari la conținut

Caut Furca Si Magnetou Pentru Simson Sport


raddu
 Share

Postări Recomandate

Am nevoie de o furca si de o aprindere pentru un Simson Sport

Si de niste sfaturi!

aprindere poti sa-ti adaptezi de la un motor auxiliar de buldozer :cheers: , care merge super fain, dar trebuie sa faci o mica adaptare.....(......)...... :ok:

daca iti trebuie aprindere deaia pot sa-ti fac eu rost.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata furca imi trebuie, si aprinderea originala. Eu am avut pe ea un magnetou de mobra, acum i-am cumparat un alternator de ij. Mai imi trebuie aprinderea si in sfarsit o sa mearga.

 

Uitati o poza cu simsonul meu(asa arata cand l-am luat) sa va dati seama cam ce am de facut la el.

post-9530-1148820440_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata furca imi trebuie, si aprinderea originala. Eu am avut pe ea un magnetou de mobra, acum i-am cumparat un alternator de ij. Mai imi trebuie aprinderea si in sfarsit o sa mearga.

 

Uitati o poza cu simsonul meu(asa arata cand l-am luat) sa va dati seama cam ce am de facut la el.

urat de tot....kelemekul de la care l-ai luat si-a batut joc rau de tot de saracul simson....asta e....dar, personal nu cred ca ai vreo sansa de reusita in a-l readuce in stadiul de original....e greu.....

 

Daca n-are nimeni o furca intreaga poate are cineva macar urechiusele alea de care e prins farul

aveam un far cu tot cu urechile acelea care vin pe furca....dar, cred ca mi le-a dat taica-miu la fier vechi..... ;) ........iar, daca ai magnetoul original....sigur problema lui consta in demagnetizarea rotorului.....boala lor.....dar o poti rezolva elegant, fara sa te apuci sa tai, sa dai gauri, sa potrivesti, sa centrezi......improvizatii cu care, de altfel, nu voi fi niciodata de acord............desi, actuala mea motocicleta este 100% modificare.....dar....asta e...........asa am luat-o..........poti folosi din magnetoul original doar bobina (de fapt bobinele, caci acolo ai, mai bine spus, un transformator ridicator de tensiune) si platina+platoul+condensatorul......ideea este sa alimentezi primarul din baterie prin platina......si merge perfect..........iti garantez......dar, atunci vei depinde de baterie.......la simsonul meu nu am avut probleme legate de acest aspect.........si, cum rotorul nu l-am mai putut magnetiza....am fost nevoit sa apelez la aceasta solutie.........si nu m-a lasat niciodata in drum din cauza asta.........ar fi mai bine daca ai avea si dinamul original plus releul conjuctor-disjunctor...........dar ala da putere cam mica......cu alternatorul rusesc te complici un pic.......si, cea mai mare bataie de cap o vei avea din cauza nepotrivirii conurilor, cel din capatul ambielajului si cel din rotorul rusesc.......ar fi ideal daca ai gasi un strungar tare priceput.....dar, dac vei mai citi prin posturile mele.....nu prea gasesti.......

 

Am nevoie de o furca si de o aprindere pentru un Simson Sport

Si de niste sfaturi!

nu cred ca e cea mai buna optiune sa pui aprinderea de motor auxiliar de buldozer kirovet....e o mizerie solutia.......baluba16 vorbeste din basme....get real, man!.......e vorba de motociclete, nu mobila din pal!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am cumparat motoru' era "echipat" cu un magnetou de mobra care nu mergea. Deci nu mai am nici dinamul nici magnetoul original. Ideea mea a fost sa ii adaptez un alternator de ij, si aprinderea originala exact cum mi-ai spus tu, numai ca nu gasesc nicaieri un magnetou original. Cat despre furca, ma mir ca n-am gasit una pana acum pentru ca am vazut multe simson-uri modificate cu furci de la motociclete mai noi.

 

Originala nu am cum sa o mai fac, ca-i lipsesc tare multe, asa ca o sa incerc sa fac un chopper din ea. Sa vedem ce o iesi...

 

Mersi de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o furca pentru un Simson Sport

Pai vad ca ai furca originala, numai urechile ti le mai trebui

dar alea se pot confectiona sau adapta de la alt moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...