Sari la conținut

Probleme Electrice La Lc4


Postări Recomandate

Omu' e negru ca n-are cu ce si voua va arde de caterinca?

 

Hai ca de la joe cret ala ma asteptam,da de la tine soso!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica si fisa sa nu fie cumva impuscata in primul rand.

 

Bobina are doua circuite: primar si secundar, acum nu stiu cum arata modelul tau ca sa-ti spun unde sa masori. In general au + - .E, intre + si minus este primarul, iar intre - si fisa de bujii ar fi secundarul.

A... se masoara cu un aparat de masura, si valorile ar trebui sa fie la primar foarte mici,pana intr-un ohm,iar in secundar intre 10 si 30 kiloohmi , ti-am spus depinde de modelul tau de bobina.

sper sa fi inteles ceva:d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai poti sa vezi daca nu cumva e impuscat vre-un fir pe traseu, sau senzorul de la motor care da scanteia nu a sarit sau ceva. poti sa-l verifici tot cu un aparat de masura.

 

la satu mare? nu e cam departe?(ma refer fata de bucuresti?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai un manual de service? pe baza aluia pot sa iti dau info mult mai la obiect. din ce stiu ktm sunt sensibile la aprindere si se belesc rapid daca te joci gresit cu circuitul. am auzit de cdi ars doar pt ca ascos fisa de la bujie cand mergea motorul. prin ce zona stai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu la fel ca bobina. are 2 terminale pe care masori cu ohmmetru rezistenta bobinei din care este compus.

cum a spus si Zidu ar fi de mare folos un manual service. acolo are si valorile care trebuie sa le aiba bobina si senzorul de aprindere si multe alte chestii utile

mult noroc!

 

EDIT: cum m-am uitat pe un manual pe care-l am eu si am vazut ca iti arata cum sa masori si CDI-ul asa ca daca gasesti un manual pentru motorul tau poti sa-i faci un control simplu fara drumul ala la satu mare. tot cu aparatu' ala de masura cu care te bat la cap faci treaba asta :cheers:

Editat de parly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau in zona 1mai domenii, pe langa arc. am manualul pe cd, dar multe valori sunt date ptr un aparat spcial de masurat ktm-uri.

daca nu ai ce face .. pot sa iti dau o bere

Editat de Treijumate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu aparatul de masura al lor e vrajeala ca sa cumperi tot de la ei. un aparat demasura bun tre sa-ti indice la fel de bine. si oricum, valorile sunt date cu o marja de eroare destul de maricica.

 

stau in zona 1mai domenii, pe langa arc. am manualul pe cd, dar multe valori sunt date ptr un aparat spcial de masurat ktm-uri.

daca nu ai ce face .. pot sa iti dau o bere

 

 

te referi la mine sau la Zidu'? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite..citez:

 

CDI unit

Check the cables and plug and socket connections of the CDI unit 1.

The CDI unit function can only be checked on an ignition test bench.

! CAUTION !

NEVER USE A COMMERCIAL MEASURING DEVICE TO CHECK THE CDI UNIT.

COMMERCIAL MEASURING DEVICES CAN DESTROY HIGHLY SENSITIVE ELECTRONIC

COMPONENTS.

 

te referi la mine sau la Zidu'? :ok:

 

 

care o fi! bere este. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au dreptate, cdi nu se masoara ca o aprindere clasica. el genereaza pulsuri de curent ff inguste , nu se bazeaza pe taierea unui curent prin bobina, ca la clasic. daca vrei pot sa te pun in legaturra cu niste baieti din titan care au cateva ktm si stiu sa bage mainile in ele.

ce poti masura cu aparatul de masura e circuitul pana la unitatea de aprindere si cam atat

Eu fara schema detaliata nu pot sa te ajut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog... nu prea vad cum ar putea sa DESTROY HIGHLY SENSITIVE ELECTRONIC COMPONENTS. am masurat si pe placi de calculator cu aparatu' de masura si nu au patit nimic. :cheers:

in primul rand nu cred sa se fi ars CDI-ul.. eu unul as mai verifica odata firele, mufele, tot, ca sa fiu sigur. si daca dupa ce esti sigur ca nu este din alta parte, un fir slabit, un papuc care nu face atingere, sau vreun fir care da la masa, atunci m-as arunca sa ma iau la bataie cu CDI'u.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numarul nu il stiu, stiu sa dau de ei. eu am treaba cu tatal unuia, mare mester de comuniste.

 

pt cine sta in zona- ii gaseste pe la faur poarta 4 pe linia de tramvai, 1decembrie1918 nr 5 E parca sta unul din ei (stiu curtea dupa gard :cheers: )

maine seara mai ajung pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca in afara de HT coil (bobina de la fisa) mai e una: Pulse Generator Coil.

 

Trebuie sa aiba in jur de 150 Ohmi

 

HT coil are cam asa: primar: 2-5 ohmi si in secundar in jur de 35.

 

Cine crede ca poa' sa masoare CDI-ul dupa ureche se inseala. Daca scrie in manual ca se poate masura intre bornele X si Y da. Nu uitati ca aparatul de masura pe Ohm-metru genereaza curent!!! De aceea se masoara rezistente pe placi aflate sub tensiune. Tensiunea/Curentul se masoara clar pe placi aflate sub tensiune.

 

CDI-ul poti eventual sa il urmaresti cu un osciloscop daca stii foarte clar nivelul de tensiune de iesire (asta daca tii la osciloscop).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiazide, daca tu imi masori o rezistenta (cu ohmetrul)pe o placa sub tensiune dau o naveta de bere!

a... si curent fara tensiune nu am auzit pana acum! asta vizavi de ohmmetrul tau care genereaza curent. :cheers:

Editat de parly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...