Sari la conținut

Scotia, Isle of Man


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

ma uitam in google earth, sunt niste peisaje incredibile. a fost cineva pe acolo? nu e o destinatie intangibila, e in eu.

 

am vazut si eu ceva pze,imagini,filmari de acolo.....MI-NU-NAT!..si am luat decizia de a merge acolo in 2011 in concediu.cu mobra bineinteles(o tura pe legendarul circuit stradal cu propria mobra cred ca e ceva de vis).anul asta vroiam,dar sunt prea multe adunate si nu mai ramane buget :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scotia. Isle of Man nu. Scotia nu e asa aglomerata ca Anglia. Doar pe langa Glasgow si Edinburgh (motorway). In rest e misto. Multe dealuri. Evita motorways si nu o sa-ti para rau. Nu credeam ca UK este asa faina. Singura problema in primele ore este condusul pe partea gresita. Cand zici ca esti obisnuit vine prima intersectie unde (iarasi) te uiti prima data la stanga si cand te incadrezi iarasi gresesti linia :wacko:. Ai grija sa faci stanga la roundabouts :lol: E chestie de obisnuinta.

Pretul ferry-ului este iarasi un (mic) impediment. Un dus intors te costa cam 300 EUR (Hull sau Newcastle) apoi inca vreo 200 EUR dus intors pana in IoM. Cazarea este decenta (pentru UK,eu am stat in locuri unde platesti 50-70 pounds insa poti sta la BB's mult mai ieftin). Mare grija la BB's pentru ca multe au camere ocupate de "cazuri sociale". Oamenii sunt misto mai ales in country side. Planuiesc sa mai merg insa nu stiu cum am sa stau cu timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un etrex cu mine si am folosit MapSource 2008.Mi s-a parut foarte OK la partea de drumuri. Insa sincer,am mers numai dupa harta. Inclusiv in country side. Acolo e si un pic mai complicat pentru ca din cauza gardurilor vii nu prea vezi departe. Cam orice asezare are un BB/Inn . Daca nu, opresti si intrebi. Oamenii sunt foarte amabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut! Nu te jena sa opresti pe dreapta. Asa am facut eu,zicand sa fiu civilizat,am cautat una in care sa intri normal,pe stanga. In felul asta am iesit din sat si a trebuit sa ma intorc inapoi sa-mi umplu rezervorul. Dar iarasi zic,cum ai o problema,te opresti si intrebi. Mergeam pe un drum extraordinar ca peisaj,tinuta,curbe etc. Si i-am cam dat un pic gaz,adica de la 40mph la vreo 55mph. Drumul fiind unul "normal" cam avea denivelari etc. Si mi-a cazut cobul dreapta la viteza asta (il prinsesem prost). O tanti care ara cu tractorul (ori ceva similar) a vazut treaba si s-a dat jos sa ia cobul din drum ca sa nu-l faca varza camioanele. M-am intors,ma intreaba totul ok,uite cobul,se mai intampla,bine ca n-a fost nimeni in spate etc. Am oprit un pic la povesti (a vazut ca nu-s din partea locului) apoi am zis sarumana si am plecat.

Inca o chestie,mare atentie in curbe pe drumurile marginite cu ziduri de piatra sau gard viu. Au obiceiul tare prost de a lasa gardurile astea vii extrem de inalte. Intr-o curba,pentru a evita o gaura in drum era sa sfarsesc pe capota unui Lamborghini,l-am vazut in secunda de dupa ultima secunda.A,si nu te stresa sa saluti motociclistii pentru ca ... nu e safe. Ar insemna sa iei mana dreapta de pe gaz. Nici ei nu o fac. Singurele saluturi ce le-am vazut au fost cand ma depaseau SS-urile. Si fii atent la cocalarii lor pentru ca au si ei destui. Solutia este sa iesi din orase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate merge cu orice mobra teoretic insa foarte multe din drumurile alea de coclau nu au asfalt si daca au, au destul de multe gropi. Am fost cu inca doi care aveau Triumph Tiger modelul nou care e mai mult un touring bike insa s-au descurcat foarte bine. In unele locuri e chiar pacat sa intri cu GT-ul iar daca nu vezi semn de civilizatie nu ai sa vezi nici benzinarie. Cam toate satele au cate una (cel putin) insa pe coclau,eu nu am vazut niciuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate merge cu orice mobra teoretic insa foarte multe din drumurile alea de coclau nu au asfalt si daca au, au destul de multe gropi.

 

"Coclaul" a fost ca ati vrut voi sau nu ati avut de ales? Adica, banuiesc ca sunt si drumuri decente... (?)

Ma bate si pe mine un gand cu Scotia, eventual combinat cu sudul Norvegiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coclaul a fost pentru ca nu am avut de ales plus ca de vreo 2 ori am gresit drumul. Deh,ne-am luat dupa GPS-ul colegului. Dar nu e ceva de speriat,inchipuie-ti drumul ala de pana in Transfagarasan,cam asta e in cele mai multe cazuri. Unde e doar pietris mi s-a parut mai rapid. Si daca ploua nu e praf ceea ce este ok. Prin zonele cu multe ferme asfaltul nu se vede din cauza pamantului sau balegilor,fanului si nutretului :wacko:. Mare grija ca aluneca :lol:

 

LE: Combinatia insule britanice si inca o alta tara in aceeasi calatorie trebuie sa tina cont de ferry price + schedule. Ferry nu este chiar ieftin iar daca trebuie sa dormi o noapte pe vapor ...

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu anul trecut in Scotia, si am ramas impresionata.Am plecat din Anglia cu masina, am ajuns la Edinburgh, apoi pe coasta, si apoi spre centru , ultimul lucru vizitat a fost muzeul lui William Wallace ( si cel mai slabut, ca efect). Este una din cele mai superbe tari vizitate. O singura problema am avut: sensurile giratorii mi-au dat mari emotii :wacko: , parca si vedeam masini infigandu-se in buburuza noastra. Singurul claxon pe care l-am auzit a fost de la un tip ce vroia sa dea noroc cu noi, el cu paharul de vin, noi cu berea. Superb loc..

PS: noi am fost cu cortul, in locuri special amenajate.

Editat de ana.maria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

As dori sa merg si eu acolo si cred ca as avea nevoie de cateva informatii. Imi puteti spune si mie cam la ce valoare se ridica o astfel de excursi? Exista vreo cale mai ieftin? Ahhh deja sunt nerebdator :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la drumuri in scotia... stiu pe cineva care a fost cu un LT pe acolo... n-a avut nici o problema cu drumurile, am inteles ca a mers in principal pe B roads si a zis ca asfaltul era foarte bun, doar drumurile mai inguste.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...