Sari la conținut

16.01.2010 - Sambata


Xomin
 Share

Postări Recomandate

acum doua zile in prognoza se aratau -13 grade pentru sambata, insa azi vad ca e -1 grad cu nori, probabil ca se va mai schimba vremea de aceea cred ca un traseu exact va fi posibil vineri cand prognoza va fi mai exacta

 

data ramane sambata la 9:30

locatia se va stabili vineri o data cu traseul :cheers:

traseu de maxim 350-400 km (sa ne intoarcem pe lumina) mergem mancam/bem ceva cald si fuga acasa

 

sal man ce anvelope ai avut pe motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Status report.

 

 

Sambata: Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Horezu - Targu Jiu - Valea Jiului - Deva - Timisoara

Duminca: Timisoara - Deva - Sebes - Sibiu - Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti.

 

Plimbare super, de unul singur, 1200km, cca 16 ore de mobrit. Temperaturi intre -2 si +5 grade, in general 2 grade cu plus cam peste tot in Ardeal, intre 0 grade si 1 grad cu plus dincoace de munti.

 

Superb:

Rm Valcea - Tg Jiu - Valea Jiului, Deva - Lugoj

 

HORROR:

Lugoj - Timisoara: -2 grade, ceata deasa, depus gheatza pe balaur ...toata fatza balaurului era captusita cu gheatza... Inclusiv manecile mele

Dealul Negru la intoarcere: -1 grad, mazga, polei, cratere ca dupa bombardament, aglomeratie ca la balamuc.

Dupa Dealul Negru ca mai sus, autostrada cu ninsoare viscolita a fost adevarata relaxare: 1 grad cu plus, doar viscolea, nu se depunea nimic, dar oricum umed asfaltul.

 

Zapada nu era pe nicaieri pe sosea...Duminica dimineata in Tm depus peste tot chiciura groasa de la ceata, dar pana la 11 cand am plecat sa topit. Valea Oltului uscata... chiar am mers cevca mai sportiv pana spre Cozia, de unde a inceput sa fulguiasca.

 

Dealul Negru e MUCI. dar MUCI rau de tot. Deocamdata de evitat.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Status report.

 

 

Sambata: Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Horezu - Targu Jiu - Valea Jiului - Deva - Timisoara

Duminca: Timisoara - Deva - Sebes - Sibiu - Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti.

 

Plimbare super, de unul singur, 1200km, cca 16 ore de mobrit. Temperaturi intre -2 si +5 grade, in general 2 grade cu plus cam peste tot in Ardeal, intre 0 grade si 1 grad cu plus dincoace de munti.

 

Superb:

Rm Valcea - Tg Jiu - Valea Jiului, Deva - Lugoj

 

HORROR:

Lugoj - Timisoara: -2 grade, ceata deasa, depus gheatza pe balaur ...toata fatza balaurului era captusita cu gheatza... Inclusiv manecile mele

Dealul Negru la intoarcere: -1 grad, mazga, polei, cratere ca dupa bombardament, aglomeratie ca la balamuc.

Dupa Dealul Negru ca mai sus, autostrada cu ninsoare viscolita a fost adevarata relaxare: 1 grad cu plus, doar viscolea, nu se depunea nimic, dar oricum umed asfaltul.

 

Zapada nu era pe nicaieri pe sosea...Duminica dimineata in Tm depus peste tot chiciura groasa de la ceata, dar pana la 11 cand am plecat sa topit. Valea Oltului uscata... chiar am mers cevca mai sportiv pana spre Cozia, de unde a inceput sa fulguiasca.

 

Dealul Negru e MUCI. dar MUCI rau de tot. Deocamdata de evitat.

 

bine ca ai ajun s ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vlad

cam la risc te-ai dus. bine ca ai ajuns. eu nici din casa n-am iesit. cat eram student mergeam pana la -10C, ajungeam la scoala si nu puteam sa vorbesc vreo jumatate de ora, imi ingheta partea de sub barbie, castile erau proaste. am ramas reumatic la degete ani de zile, in scartiiau cand le indoiam. mi-a trecut in timp. nu pot sa-ti spun ce "echipament" foloseam.

p.s. care umblati pe frig vedeti la bmw sunt niste manusi "pro winter", sunt ca de urs, nu simti nimic la nici o temperatura si nici o viteza. am incercat la un moment dat mai multe tipuri de echipament in ger (-7-10C), alea au fost cele mai bune.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Doru BMW

 

Pai nu a fost foarte la risc... Am monitorizat vremea, am stiut ca in Ardeal e soare si ca va trebui sa trec repede muntii in jos la intoarcere pentru ca in Oltenia ninge...ceea ce am si facut. Frigul nu ma deranjeaza, Dainese rulz :banana:

Buna ideea ta cu manusile, le fac o vizita sa le vad si eu.

 

Risc a fost intr'adevar pe Dealul Negru, dar nu am avut ce face, decat sa merg ffff atent.

 

Si in plus m'am ales cu o plimbare de ianuarie super :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite articolul http://www.gandul.info/reportaj/desertul-m...lteniei-1021723

 

ori n-am cautat noi unde trebuia ori.........

Si eu am cautat anul trecut desertul si nu l-am gasit decat partial. Sunt fasii lungi pe directie E-V care incep de aici: http://wikimapia.org/#lat=43.8337838&l...amp;l=0&m=b Din pacate, e mai mult nisip pe malul Argesului. In Oltenia nici fesh-fesh nu s-ar putea spune ca e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...