Sari la conținut

Enduro Home-Made ?


Postări Recomandate

Dupa cum foarte bine stiti, deja a devenit o moda sa faci un motor chooper in garaj (cel putin la americani) , dar enduro s-a incumetat cineva vreodata sa faca?

 

Am cautat putin pe google si nu am gasit nimic relevat.

Daca nu s-a facut pana acum nici una, care ar fi motivul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum foarte bine stiti, deja a devenit o moda sa faci un motor chooper in garaj (cel putin la americani) , dar enduro s-a incumetat cineva vreodata sa faca?

 

Am cautat putin pe google si nu am gasit nimic relevat.

Daca nu s-a facut pana acum nici una, care ar fi motivul?

 

Ba da ! Uite ... AICI !

Baiatul asta sa descurcat, cat de cat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum foarte bine stiti, deja a devenit o moda sa faci un motor chooper in garaj (cel putin la americani) , dar enduro s-a incumetat cineva vreodata sa faca?

 

Am cautat putin pe google si nu am gasit nimic relevat.

Daca nu s-a facut pana acum nici una, care ar fi motivul?

 

Daca ai fi un mecanic priceput ai lua un motor de enduro si ai incepe sa-i montezi diverse subansamble mai performante.

Dar cred ca vrei sa faci din nimic bici si sa si pocneasca.

Cand o sa vad un Minsk choperit o sa-l las sa se duca inainte la plimbare si o iau in directie opusa. Nu de alta dar si asa greu imi fac timp de enduro, sa mai si stau sa vedem de ce s-a oprit in cine stie ce vagauna si cum il caram inapoi....

Este plina piata de motociclete pt enduro second ; pt ce sa te apuci sa faci tu una cand poti sa cauti cu grija si sa iei un model intretinut cum trebuie si de care sa te bucuri pe coclauri.

Am prieteni care se bucura la oferte din astea de 1000-1500 de euro si in padure doar chin si probleme.La fel si cu cei cu DRZ400SM facut enduro si pe urma il bagam la hard enduro sa impingem cate trei insi la el sau asteptam sa gaseasca o cale mai ocolita.

Este foarte posibil sa faci enduro cu un cros, sau cu o alta motocicleta de strada modificata; dar de ce sa te chinuiesti aiurea cand exista motociclete dedicate pt enduro.

In final alegerea este a ta, banii tai,timpul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi un mecanic priceput ai lua un motor de enduro si ai incepe sa-i montezi diverse subansamble mai performante.

Dar cred ca vrei sa faci din nimic bici si sa si pocneasca.

Cand o sa vad un Minsk choperit o sa-l las sa se duca inainte la plimbare si o iau in directie opusa. Nu de alta dar si asa greu imi fac timp de enduro, sa mai si stau sa vedem de ce s-a oprit in cine stie ce vagauna si cum il caram inapoi....

Este plina piata de motociclete pt enduro second ; pt ce sa te apuci sa faci tu una cand poti sa cauti cu grija si sa iei un model intretinut cum trebuie si de care sa te bucuri pe coclauri.

Am prieteni care se bucura la oferte din astea de 1000-1500 de euro si in padure doar chin si probleme.La fel si cu cei cu DRZ400SM facut enduro si pe urma il bagam la hard enduro sa impingem cate trei insi la el sau asteptam sa gaseasca o cale mai ocolita.

Este foarte posibil sa faci enduro cu un cros, sau cu o alta motocicleta de strada modificata; dar de ce sa te chinuiesti aiurea cand exista motociclete dedicate pt enduro.

In final alegerea este a ta, banii tai,timpul tau.

 

Pai dar de ce sari asa in sus? Nu am zis eu ca fac, eram interesat doar daca se poate, daca a facut cineva pana acum. Daca eram interesat sa fac eu ceream scheme si precizam ce vreau sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar Dan Nastase a avut un astfel de BMW despre care citisem la vremea aceea (prin anii '80) in revista Autoturism, la sectiunea "Moto"...ca apoi sa-l intilnesc in Bucuresti, pe Stefan Cel Mare, loc unde m-am cunoscut cu Dan.

La timpurile de-atunci conceptul acela era unul avangardist, fiind foarte putine motociclete modificate astfel din lipsa materialelor competitive si a ingradirii sistemului de-atunci.

Si ca sa fiu on topic, stiu aici in Gorj un amic ce si-a modificat un CZ de uzina facindu-l un hibrid de cross-enduro, destul de reusit pentru posibilitatile de atunci. Imi pare rau ca nu am poze ca sa exemplific. Ideea este ca se poate, nimic nu este imposibil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am poze, dar am detinut un astfel de hibrid !

In tineretile mele, am modificat un MZ 125 RT, din ala cu 2 sei si suspensie rigida pe spate, intr-un enduras cu care ma plimbam pe malul Dunarii.

I-am sudat o bascula + 2 amortizoare de mobra, i-am montat o sa dintr-o bucata, am pus pe el 2 aripi de cross din plastic de la un CR, roata din fata era cea originala de 19", iar pe spate o roata de 16" de la un MZ ,,gat de lup".

Asta se intampla cand aveam vre-o 15 ani ..... ce vremui ! Eram asa de incantat ... m-am plimbat vre-o 2 ani cu ciudatenia aia si am vandut-o in stare de functionare, apoi mi-am luat un CZ de motocross ... bomba nu alta ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...