Sari la conținut

help plzzzz


codrut_01
 Share

Postări Recomandate

am observat ca motoarele scuterelor chinezesti sunt la fel , dar am nevoie dce carte tehnica , pentru ca nu stiu sa mai montez axa aceea cu came , si in carte trebuie sa scrie asa ceva, salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice sa stai naiba linistit.si cu zece manuale in fata tot nu reusesti sa-l faci la loc

trebuie schimbate garniturile,asezate toate la loc la milimetru...fara un mecanic nu faci nimic,trebuie scule...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am curatat ff bn cu degripant , si acum inca astept noul set , sa vad ce o sa fac , problema va fi cu reglarea axului cu came , ar o sssa o scot la capar. salutare si multumesc de ajutor;)

Editat de codrut_01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am curatat ff bn cu degripant , si acum inca astept noul set , sa vad ce o sa fac , problema va fi cu reglarea axului cu came , ar o sssa o scot la capar. salutare si multumesc de ajutor;)

 

 

Ce anume nu reusesti exact?Pt ca axul cu came intra decat intr-aun singur sens ..il pui pe chiulasa.iar apoi pui rampa de culbutori deasupra pt ca ea are lacasele unde intra rulmentii ...dupa ce ai montat tot reglezi supapele..ee ff simplu ..nu e nimic milimetric cum pun unii doar la reglajul supapelor sa fii atent ..daca nu iti iese ceva intreba-ma .

Mesaj completat

Ce anume nu reusesti exact?Pt ca axul cu came intra decat intr-aun singur sens ..il pui pe chiulasa.iar apoi pui rampa de culbutori deasupra pt ca ea are lacasele unde intra rulmentii ...dupa ce ai montat tot reglezi supapele..ee ff simplu ..nu e nimic milimetric cum pun unii doar la reglajul supapelor sa fii atent ..daca nu iti iese ceva intreba-ma .

 

 

Dar parca scuterul asta al asta se numea "Leader" iar acum se numeste eko bike:)?wtf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati ca nu am intrat pe forum in ultima vreme dar am avut cva probleme cu netul, in fine motorul l am curatat foarte bine , si inca astept un set pe care l am comandat , dar o singura intrebare mai am , rodajul mai are vre un rost sa il fac? pentru ca am vazut ca nu mai are evacuarea si admisia ca motoarele sin 2 timpi si nu mai are in ce sa se agate segmentii , deci nu se pot rupe. unii mi au zis ca daca nu ii fac rodajul nu va merge corespunzator , altii zic , ca daca nu ii fac rodajul nu are nimic. app, la axul cu came nu stiam sa pun acel lantic pe el , dar acum am inteles cu ajutorul unei carti tehnice , multumesc :angry:

Mesaj completat

aaa, si scuterul este baotian bt49qt-7 , eco bike scria pe carene :laugh: :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motoarele 2t segmentii nu agata nimic daca sunt pusi corect.

rodajul se face si la 2t si 4t ca sa se aseze segmentii frumos pe cilindru.

se incalzeste motorul usor,apoi se accelereaza treptat,sa-si dea drumul motorul. nu te urci pe el rece si tragi total de manson ca nu se unge bine motorul,pistonul se dilata brusc,zgarie cilindrul.

si oprirea se face tot treptat,adica reduci viteza apoi opresti motorul.(la cele racite cu aer)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...