Sari la conținut

Iata vine-un sol de pace


alex_en
 Share

Postări Recomandate

Legand motor de motor o sa facem o excursie pe la sfarsitul lui aprilie, 24-26, pana la Istanbul ca sa vedem daca sabia lui Stefan cel Mare a prins sau nu rugina la Muzeul Topkapi Sarayi si sa vedem cum au evoluat preturile la mirodenii in bazarul Misir Carsisi.

Cam asta ar fi motivul principal pentru care trei soli s-au hotarat sa faca un "exchange" cultural la sfarsitul lui prier si inceputul lui florar cu sultanul constantinopolean.

Caii nostrii sunt cam rapciugosi si au cam prins molii de la atata stat prin zapada sau garaje prafuite asa ca nu o sa-i alergam prea tare. O sa mergem domol, legal cum s-ar zice si o sa ne oprim de multe ori pe drum sa facem poze sau chiar sa innoptam prin Bulgaria deoarece Istanbulul ramane acolo, fiind absurd sa alergam dupa el.

Despre cazare ,adica vreo 4 nopti, noi am avea o idee "geniala" pe care nu stiu daca o cunoasteti dar o sa v-o spunem aici. Ea se numeste couchsurfing si in principiu e cazare gratuita la spahii de acolo. O sa luam legatura cu un spahiu care momentan are pe langa armasarul de rigoare si un motor pe masura si o sa ne cazam la el. Daca ne adunam mai multi o sa apelam la mai multi spahii, e simplu...

La intoarcere o sa ne oprim la Vama Veche ca sa prindem 1 mai acolo si sa sarbatorim armistitiul sau sa bem de necaz pentru ca o sa devenim pashalac.

Detalii mai multe o sa dam pe parcurs, aici pe topic.

Care esti interesat, ridica naframa in varf de bat si graieste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se pare ca la intors vom face 2 zile, cel putin asa zice internetul cand am dat cautare dupa "constanta - istanbul". Mai exact exista un singur punct de trecere frontiera intre bulgaria si turcia, anume capitan andreev, deci de la burgas nu putem trece in turcia mergand drept spre sud, cum credeam noi. Deci la intors vom innopta la burgas, distanta totala istanbul - vama fiind cam 750 km. Iar la dus tre sa ne incadram intr-o zi ca sa nu pierdem mai mult de 3 zile cu drumul. pregateste-ti spatele alexuleeeeeeeee

post-38565-1265389501_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca la intors vom face 2 zile, cel putin asa zice internetul cand am dat cautare dupa "constanta - istanbul". Mai exact exista un singur punct de trecere frontiera intre bulgaria si turcia, anume capitan andreev, deci de la burgas nu putem trece in turcia mergand drept spre sud, cum credeam noi. Deci la intors vom innopta la burgas, distanta totala istanbul - vama fiind cam 750 km. Iar la dus tre sa ne incadram intr-o zi ca sa nu pierdem mai mult de 3 zile cu drumul. pregateste-ti spatele alexuleeeeeeeee

 

Hm, cam nasol. Oricum nu prea vad de ce sa ajungem pe la Shumen, putem s-o luam prin Burgas spre Varna - Vama Veche, cel putin cunostem drumul de la Burgas spre Vama Veche. Vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ViaMichelin asa zice si de obicei nu se inseala.

 

Vama se vede si din satelit.

 

Departure: Constanța, centre

1 Leave Constanța

2 Turn right: E675 / Route 38

Entry into Bulgaria

3 At Negru Vodă, Continue along: 29

4 At the roundabout, take the 2nd exit Continue along: A2

5 Pass Varna

6 Take E87 / 9

7 Take A5

8 Take E87 / 9

Entry into Turkey

9 Continue along: E87 / D-555

10 At Kocahıdır, At the roundabout, take the 2nd exit

11 At Kirklareli, Continue along: E87 / D-555

12 Turn left: O-3

13 Continue along: O-1

14 At Mehmet Akif Ersoy, Continue along: Tem Otoyolu Okmeydanı Bağlantısı

15 Pass Mahmut ÂŞevket PaÂşa

16 Continue along: Piyale PaÂşa Bulvarı

17 At Kßçßk Piyale, continue

18 Continue along: KurtuluÂş Deresi Caddesi

19 At Bostan, Turn right: Ămer Hayyam Caddesi

20 At Kamer Hatun, continue

21 Continue along: TarlabaÂşı Bulvarı

22 Arrive in İstanbul

Destination: İstanbul, centre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate adam; am gasit pana la urma pe un site

 

E80 enters Turkey at Kapikule border gate (NW of Edirne, SE of Svilengrad) from Bulgaria

 

E87 enters Turkey at DerekĂśy border gate (north of Kirklareli, south of Tirnovo) from Bulgaria

 

 

si pe alt site

 

A - BULGARIA

 

1) KAPIKULE SINIR KAPISI 1) Kapıkule BORDER GATE

 

2) HAMZABEYLİ SINIR KAPISI 2) Hamzabeyli BORDER GATE

 

 

se pare ca exista 3 intrari din bulgaria spre turcia, HAMZABEYLİ fiind la mijloc. noi probabil vom intra pe la kapikule (daca venim prin veliko) si vom iesi pe la derekĂśy, spre vama; ambele trasee se pot face intr-o zi, ramane sa stabilim exact unde si cand vom petrece o noapte in bulgaria; probabil la dus

 

Stie cineva cum e portiunea dintre burgas si autostrada spre istanbul? pana la burgas am fost anul trecut mergand spre grecia si e ok drumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink:

Stie cineva cum e portiunea dintre burgas si autostrada spre istanbul? pana la burgas am fost anul trecut mergand spre grecia si e ok drumul

 

1. Vama este la Malko Turnovo si este ok...de la Burgas se ajunge repede, drumul e ok

 

2. Malko Turnovo - Kirklareli - autostrada Edirne - Istambul este reparat de acum 2 ani. E drum european, in stare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte lucruri pe care ar trebui sa le luam in considerare:

 

- ne trebuie pasaport (fara viza pentru Turcia), asigurare medicala (nu e obligatorie dar e binevenita), plus toate actele motocicletei sa fie in regula (ITP,RCA);

- banii la o prima strigare cred ca ar fi pe la vreo 1200 de lei (cel putin) de persoana (o sa mai calculam...);

- motocicleta sa fie in perfecta stare de functionare, nu cred ca mai are rost sa amintesc...

- in Turcia trebuie sa avem bani schimbati la noi (lire turcesti sau dolari/euro in bancnote mici);

- roaming activat ca sa nu ne cautam ca bezmeticii pe acolo;

 

Ma mai gandesc si o sa ma adaug alte chestii pe parcurs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E87 enters Turkey at DerekĂśy border gate (north of Kirklareli, south of Tirnovo) from Bulgaria

 

Stie cineva cum e portiunea dintre burgas si autostrada spre istanbul? pana la burgas am fost anul trecut mergand spre grecia si e ok drumul

 

V-as recomanda sa folositi alt drum intre Burgas si Malko Turnovo, mai scurt si mai bun decat E87. Drumul (notat cu "98" pe harta din Map24) are 60 de km, se desparte din E87 la 2-3 km de la iesirea din Burgas, dupa ce lasati lacurile pe partea dreapta (atentie la indicator, care este putin vizibil; drumul se desparte la dreapta, inaintea unui pod prin care E87 "sare" peste respectivul drum), trece prin Krushevets, Zvezdets, apoi printr-o zona calcaroasa (niste chei mai mici pe care le puteti admira de pe un pod) si in final ajunge in Malko Turnovo. Acolo se intalneste cu E87 si urca cativa kilometri pana la vama. Inainte de vama, daca va e foame rau puteti sa va abateti la o pastravarie foarte faina, la care se ajunge pe un drum la stanga, partial pietruit.

In vama turceasca n-ar trebui sa pierdeti mai mult de o juma de ora, acum ca s-au scos vizele. Parcati, intrati in cladirea vamii, va stampilati pasapoartele si apoi va duceti la biroul de control al actelor autovehiculului. Pasaportul trebuei sa fie valabil cel putin 6 luni de la intrarea in Turcia. E posibil sa va controleze sumar si bagajele.

 

2. Malko Turnovo - Kirklareli - autostrada Edirne - Istambul este reparat de acum 2 ani. E drum european, in stare ok.

E cam invers. Malko Tarnovo-Kirklareli e drum european, cu doua benzi pe sens de obicei, la care inca se lucra in noiembrie (lucrarile de largire a drumului la 2 benzi pe sens si de deviere a acestuia au inceput prin 2007); inca au ramas portiuni cu o banda pe sens la coborare.

In Kirklareli tineti drumul drept spre Babaeski (doua benzi pe sens), care va va scoate la autostrada. Daca vreti sa vizitati orasul (desi nu prea e mare lucru de vazut, e interesant primul contact cu civilizatia turca), la primul semafor dinaintea intrarii in oras faceti dreapta. Semaforul e inaintea unei intersectii cu sens giratoriu: la stanga se desparte drumul vechi de Istanbul (prin Pinarhisar si Vize; tot doua benzi pe sens, tot in lucru, cel putin pana la Pinarhisar), inainte se continua spre Babaeski catre autostrada, iar la dreapta se intra spre centrul orasului.

Politie veti gasi de obicei inainte de semaforul amintit (au si o ghereta acolo) si la vreo 2 km de la iesirea din Kirklareli, dupa o trecere la nivel cu cale ferata, in dreptul unei zone impadurite.

 

Alte lucruri pe care ar trebui sa le luam in considerare:

 

- ne trebuie pasaport (fara viza pentru Turcia), asigurare medicala (nu e obligatorie dar e binevenita), plus toate actele motocicletei sa fie in regula (ITP,RCA);

- banii la o prima strigare cred ca ar fi pe la vreo 1200 de lei (cel putin) de persoana (o sa mai calculam...);

- motocicleta sa fie in perfecta stare de functionare, nu cred ca mai are rost sa amintesc...

- in Turcia trebuie sa avem bani schimbati la noi (lire turcesti sau dolari/euro in bancnote mici);

- roaming activat ca sa nu ne cautam ca bezmeticii pe acolo;

 

Ma mai gandesc si o sa ma adaug alte chestii pe parcurs.

Puteti schimba bani in vama, la banci, la hoteluri sau la case de schimb ("doviz burosu" - de obicei au cel mai bun curs) sau puteti retrage de pe card de la bancomate. In ultima instanta, daca nu aveti nici una dintre variantele de mai sus, puteti schimba la magazine de bijutierii, cu mare atentie la cursul oferit.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha ha pe google si map 24 sunt trecute invers drumurile astea:

 

pe map 24, drumul cel mai drept e trecut 98, in timp ce E87 merge pe coasta

pe google, E87 e drumul drept iar cel care merge pe coasta se cheama 99

 

e clar ca vom alege drumul drept, indiferent cum il cheama

post-38565-1265449878_thumb.jpg

post-38565-1265449888_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit pentru cazare la Vama Veche, asa ca avem asigurat pentru 31-2 mai o camera pentru 6 persoane (cam 30 de lei de caciula/noapte) plus curte unde sa bagam motoarele sa nu avem probleme.

Exista si variante cu camere cu doua locuri, mai scump evident, ramane sa ne hotaram.

Momentan imi updatez profilul pe couchsurfing ca sa fiu credibil si urmeaza sa iau legatura cu spahiul de care ziceam in primul post sa vedem cum o rezolvam cu cazarea in Istanbul si cu orientarea pe acolo. Keep in touch!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca dau buzna.

Am avut si eu o idee similara, dar... deocamdata a ramas doar in stadiul de idee. :wink:

Din considerente de natura pecuniara , iar pe de alta parte, din spirit de aventura, m-am orientat la cazarea in campinguri.

O solutie, pentru Istambul, aveti si la: MISTIK CAMPING > http://www.mistikcamping.com/sitebuilder/home.aspx

MISTIK CAMPING se deschide pe 1 aprilie si acestea sunt preturile pentru 2010> http://www.mistikcamping.com/sitebuilder/page2.aspx

Daca va surade ideea ... atunci o sa o dezvoltam. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca dau buzna.

Am avut si eu o idee similara, dar... deocamdata a ramas doar in stadiul de idee. :wink:

Din considerente de natura pecuniara , iar pe de alta parte, din spirit de aventura, m-am orientat la cazarea in campinguri.

O solutie, pentru Istambul, aveti si la: MISTIK CAMPING > http://www.mistikcamping.com/sitebuilder/home.aspx

MISTIK CAMPING se deschide pe 1 aprilie si acestea sunt preturile pentru 2010> http://www.mistikcamping.com/sitebuilder/page2.aspx

Daca va surade ideea ... atunci o sa o dezvoltam. ;)

 

 

Super idee, chiar incepusem sa caut pe net informatii legate de asa ceva; eu si prietena mea ne luam cortul aproape la orice iesire; anul trecut am stat 8 nopti in campinguri prin grecia si a fost perfect; oricum nu e obligatoriu sa ne cazam toti la un loc, odata ajunsi, si nici program impus nu o sa fie; face fiecare ce vrea; eu de exemplu nu o sa raman 4-5 zile doar in istanbul, vreau sa fac mici excursii in imprejurimi, poate sa si raman o noapte in alt oras sau statiune

Mesaj completat

propun urmatorul traseu:

 

sa ajungem la Burgas prin Shumen si Sliven si sa dormim o noapte acolo (linia verde)

a doua zi sa plecam spre Istanbul urmand drumul de coasta prin Bulgaria (e pacat sa ratam litoralul bulgaresc si sa nu facem niste poze frumoase) si apoi cat mai drept odata ajunsi in Turcia (linia portocalie)

la intoarcere vom face o singura zi, pe drumul cel mai drept, pana la Vama Veche (linia rosie)

 

In felul asta vom avea trasee diferite la dus si la intors, cu exceptia portiunii din Turcia

post-38565-1265816914_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În cazul în care vă hotărâți să o luați pe Shumen, puteți să continuați pe autostrada spre Varna și să faceți dreapta din autostradă spre Provadia, e un drum drăguț și mai scurt care vă scoate la Aytos.

Provadia e un orășel așezat într-o zonă asemănătoare ca și morfologie cu Veliko Târnovo, o vale largă cu creste de calcar de-o parte și de alta, și au și o cetate pe creasta estică pe care, din păcate, n-am avut eu timp să o vizitez.

 

138770257642.jpg

 

http://www.bulgarianhomecare.com/area_info_provadia_en.php

 

Tot pe drumul ăsta puteți admira o formațiune de conglomerate interesantă.

 

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În cazul în care vă hotărâți să o luați pe Shumen, puteți să continuați pe autostrada spre Varna și să faceți dreapta din autostradă spre Provadia, e un drum drăguț și mai scurt care vă scoate la Aytos.

Provadia e un orășel așezat într-o zonă asemănătoare ca și morfologie cu Veliko Târnovo, o vale largă cu creste de calcar de-o parte și de alta, și au și o cetate pe creasta estică pe care, din păcate, n-am avut eu timp să o vizitez.

 

138770257642.jpg

 

http://www.bulgarianhomecare.com/area_info_provadia_en.php

 

Tot pe drumul ăsta puteți admira o formațiune de conglomerate interesantă.

 

Baftă!

 

 

super peisaj, mersi de pont, cred ca asa vom proceda

harta de mai sus cu traseul e doar o propunere

daca ar fi dupa mine as ocoli toate drumurile importante, mai ales autostrazile, si as lua-o pe cele laturalnice; doar asa ajungi sa cunosti locurile prin care treci; dar uneori timpul te preseaza, ce sa-i faci

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... sa ajungem la Burgas prin Shumen si Sliven si sa dormim o noapte acolo (linia verde)

a doua zi sa plecam spre Istanbul urmand drumul de coasta prin Bulgaria...

E pacat sa nu (re)vezi Nesebar si Sozopol...

Langa Burgas, in DEBELT, se pare ca s-a aciuiat un francez. Omul a deschis ... "UN PETIT CAMPING PRIVE DE 10 A 15 TENTES MAXI ... POUR PRESERVER UNE AMBIANCE FAMILIALE ... :angry:

Aici aveti adresa> http://www.camping-bourgas.com/index.html

Tarifele: type capacite jours prix

STUDIO 1 A 4 PERS. 1 = 20€

STUDIO 2 A 4 PERS. 1 = 30€

LOCATION TENTE 1- 6 PERS 1 = 2 €

ADULTE 1 = 6 €

 

__________________________

 

Ma gandesc serios sa vin si eu cu voi... daca sunteti de acord... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat sa nu (re)vezi Nesebar si Sozopol...

Langa Burgas, in DEBELT, se pare ca s-a aciuiat un francez. Omul a deschis ... "UN PETIT CAMPING PRIVE DE 10 A 15 TENTES MAXI ... POUR PRESERVER UNE AMBIANCE FAMILIALE ... :angry:

Aici aveti adresa> http://www.camping-bourgas.com/index.html

Tarifele: type capacite jours prix

STUDIO 1 A 4 PERS. 1 = 20€

STUDIO 2 A 4 PERS. 1 = 30€

LOCATION TENTE 1- 6 PERS 1 = 2 €

ADULTE 1 = 6 €

 

__________________________

 

Ma gandesc serios sa vin si eu cu voi... daca sunteti de acord... :laugh:

 

 

Informatia cu campingul e f buna chiar vroiam sa intreb aici pe forum cine si ce stie despre cazare in zona Burgas; prin Sozopol vom trece a doua zi daca vom urma drumul de coasta spre granita cu Turcia (vezi propunerea de traseu de mai sus); de Nessebar nu stiu; totul se va stabili de comun acord, dupa ce se formeaza grupul; din care poti face parte si tu, numai sa vrei; la stilul nostru de mers e valabila zicala "cu cat mai multi cu atat mai bine"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat sa nu (re)vezi Nesebar si Sozopol...

Langa Burgas, in DEBELT, se pare ca s-a aciuiat un francez. Omul a deschis ... "UN PETIT CAMPING PRIVE DE 10 A 15 TENTES MAXI ... POUR PRESERVER UNE AMBIANCE FAMILIALE ... :angry:

Aici aveti adresa> http://www.camping-bourgas.com/index.html

Tarifele: type capacite jours prix

STUDIO 1 A 4 PERS. 1 = 20€

STUDIO 2 A 4 PERS. 1 = 30€

LOCATION TENTE 1- 6 PERS 1 = 2 €

ADULTE 1 = 6 €

 

__________________________

 

Ma gandesc serios sa vin si eu cu voi... daca sunteti de acord... :laugh:

 

Despre Nessebar am auzit numai lucruri bune. Anul trecut am fost intr-o excursie la Balcic si am vorbit cu gazda mea de acolo si mi-a zis ca intradevar NESSEBAR-ul e un foc frumos care trebuie vizitat. Poate facem cumva sa trecem si pe acolo, poate chiar sa stam o noapte...

Mai vedem, oricum eu sunt pro Nessebar, chit ca o sa stam la cort .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Nessebar am auzit numai lucruri bune. Anul trecut am fost intr-o excursie la Balcic si am vorbit cu gazda mea de acolo si mi-a zis ca intradevar NESSEBAR-ul e un foc frumos care trebuie vizitat. Poate facem cumva sa trecem si pe acolo, poate chiar sa stam o noapte...

Mai vedem, oricum eu sunt pro Nessebar, chit ca o sa stam la cort .

 

Orasul vechi Nessebar - cetatetea antica Mesembria, este un loc superb. Gandeste'te la Sighisoara, intretinuta si curata, asezata pe o insula legata de continent de un pod. Orasul este plin de magazine mici, restaurante, hoteluri, printre ruine romane si biserici crestine din primele secole ale crestinismului, totul inconjurat de flori, pe care le vezi la toate balcoanele. Strazi inguste pe care abia pot trece 2 oameni unul pe langa celalalt, pietruite cu blocuri mari de piatra. Ca sa nu mai spun de restaurantele cu specific marin, ca sa nu mai spun de gelateria de la intrarea in cetate :angry: Este un loc realmente deosebit. Daca ar fi sa ma intrebi pe mine, este perla litoralului bulgaresc. In Nesebar revin de fiecare data cu foarte mare placere. Nu trebuie ratat, in nici un caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la Nessenbar cu motor, chiar merita acolo, tre sa avem grija unde sa parcam (bulgari sunt cam nesimtiti, daca dai ceva banuti o sa aiba grija de ele)

ma gandesc ca as veni cu voi. :angry:

 

o sa ma interesez in continuare

 

cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la Nessenbar cu motor, chiar merita acolo, tre sa avem grija unde sa parcam (bulgari sunt cam nesimtiti, daca dai ceva banuti o sa aiba grija de ele)

ma gandesc ca as veni cu voi. :laugh:

 

o sa ma interesez in continuare

 

cu respect

 

 

EÂşti binevenit printre noi; eu sper până la urmă să ne strângem 50, ca argonauții; ei au trecut prin Bosfor, noi peste el; lâna de aur o găsim noi la vreo cadână în Âşalvari :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EÂşti binevenit printre noi; eu sper până la urmă să ne strângem 50, ca argonauții; ei au trecut prin Bosfor, noi peste el; lâna de aur o găsim noi la vreo cadână în Âşalvari :angry:

 

:laugh: :hurt: sa aveti grija sa nu dati peste lana de argint, sau mai grav, peste cea de arama...sa va si stricati concediul :)

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...