Sari la conținut

Transcarpatic 2006, Coeficient 3


Postări Recomandate

Dragi motomobristi,

daca nu aveti toate mintile acasa, daca vreti sa simtiti saua in voi peste 2150 km, daca vreti sa va certati cu nevestele (sau daca nu le mai suportati), daca vreti sa va dati de la munte la mare, veniti sa va separati de mobristii de internet la etapa a 3a a Campionatului National de Rally Raid 2006, CEA MAI LUNGA DIN EUROPA.

Clasele acceptate sunt: moto, ATV, Quad, Auto, camioane, avansati si incepatori. Deja sunt anuntate echipaje din ungaria si italia, pe langa cei ce vor puncta in CN.

ziua 1 - 20 august 2006, Satu Mare: validarea inscrierilor si superspeciala;

ziua 2 - 21 august 2006, Satu Mare: start catre Bistrita;

ziua 3 - 22 august 2006, Bistrita: start catre Odorhei;

ziua 4 - 23 august 2006, Odorhei: start catre Predeal;

ziua 5 - 24 august 2006, Predeal: start catre Predeal (bucla de o zi);

ziua 6 - 25 august 2006, Predeal: start catre Braila

ziua 7 - 26 august 2006, Braila: start catre Mamaia

la Mamaia deja este aranjata sosirea pe plaja, exact langa/in mare (depinde de franele fiecaruia), cazare la vilute cu doua locuri, aer conditionat, baie, TV, frigider, festivitate de premiere pe terasa pe plaja, concert rock (sau alta muzica, surpriza).

Pentru a aranja cazarea suporterilor/familiilor inscrieti-va din timp la cursa, pentru a primi codul de rezervare cazare. Sportivii si echipele tehnice sunt cazati inclusi in taxa de participare.

Regulamentul particular al cursei si toate datele le voi pune imediat ce le voi primi si aici si pe site-ul http://www.transcarpaticrally.ro/ , site dedicat. Acesta va avea si forum

 

bafta.

nota: nu sunt organizator la acest rally raid, si nici nu stiu traseul. daca pot, voi participa si eu ca si ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma sponsorizeaza cineva cu un LC4, Yama TTR sau Honda XR vin si eu la plimbare ;)

 

Ai idee cat e taxa de participare si ce procent din total traseu au etapele de legatura (care banuiesc ca vor fi pe afalt)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca si asfaltul va fi foarte putin, iar legaturile se vor face in extrema majoritate pe macadam.

daca te doare dos-ul de la sa, fa-ti rost de o remorca, pune mobra pe ea si te duc tot traseul ieftin.........la Mamaia te dai jos, cobori mobra si intri victorios in sosire.

da mobra ta ce are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca si asfaltul va fi foarte putin, iar legaturile se vor face in extrema majoritate pe macadam.

daca te doare dos-ul de la sa, fa-ti rost de o remorca, pune mobra pe ea si te duc tot traseul ieftin.........la Mamaia te dai jos, cobori mobra si intri victorios in sosire.

da mobra ta ce are?

 

Eu as cam veni, insa am urmatoarele probleme:

1. Fiind foarte lung cred ca va fi cam touring si, pe chestia asta, nu cred ca va fi palpitant (sincer, mie mi-a placut la Satu Mare). Da poate ploua :bigstar:

2. O sa fie cam greu sa merg numai in picioare si posteriorul meu cred ca o sa fie distrus dupa 2-3 zile

3. Undeva pe la jumatatea cursei trebuie sa schimb uleiul si sa-i fac o inspectie atenta. Eu nu am mecanic si nici nu sunt f priceput. ;)

4. Bag multi km aiurea la motocicleta ... cu toate ca o sa merg cu transmisie de viteza (15/45) nu cred ca-i va fi bine. Pe de alta parte, am vazut ca prin state sunt multi care fac enduro touring cu EXC-uri cu sei aftermarket.

5. termin un rand de cauciucuri bune

6. Cred ca va fi scump rau

 

La plusuri:

1. e un test de anduranta. La sfarsitul raliului orgoliul meu se va simti bine, chiar daca voi fi rupt in doua

2. imi voi imbunatati mult skillsurile de navigatie in 6 zile de raliu

3. se aduna o gramada de puncte in clasament - si acu, daca tot m-am apucat, as minti sa spun ca nu-mi pasa.

 

Trebuie sa aleg intre asta si Carpat Express. La Carpat e clar mai tare experienta, insa s-ar putea sa nu-l termin (lucru care m-ar oftica) si nici nu punctez in CN.

 

Mai e timp sa ma gandesc. Pana atunci e Baia Mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa vin, cu siguranta.....cred ca si la Bistrita, dar acolo cu Bomba de 800 ca sa-mi iau reclamatii de la Dan.....La un raliu asa lung insa - cum e transcarpatic-ul - e pacat sa nu plimb putin Adventure-ul.

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate. La Satu Mare rupt de oboseala am zis ca am sa renunt la Baia Mare mai ales ca pica fix de ziua mea, dar cand va vad ca va agitati asa ma apuca si pe mine. Oricum este foarte greu sa impac si prieteni de ziua mea si sa mai merg si la rally. ;) Ma mai gandesc. :bigstar: TransCarpatic-ul suna foarte bine dar cred ca la serviciu am sa il trec in contul concediului :cheers: Toate astea DACA SUNT BANI. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zvonurile sunt la expres carpat nu se mai tine, si oricum este extrem de scump si nici nu e oficiala in campionat.

 

la transcarpatic insa nu e deloc turing, daca ploua e un fel de baia mare foarte lung, si oricum nu e pentru toti. este preambulul necesar oricarui visator la dakar........daca-l termini pe asta ai voie sa visezi, daca nu esti pielea.........ii, si ai restrictie la vise.

despre preturi am inteles ca vor fi pe jumate ca la alte curse, dar sigur nu sunt, asa ca sa asteptam regulamentul particular. Ideea e ca in asemenea distanta mare oricine poate fi consederat favorit, pentru ca se pot intampla multe pe parcurs.

atentie, nici baia mare si nici bistrita nu puncteaza in campionat la moto. Numai la auto. Aviz amatorilor de puncte.

Despre atv-isti sunt sigur ca putem face o super gasca, sa fie cum n-a mai fost nimic la noi. Ma gandesc serios sa vin si cu o mica remorca, sa avem de toate la noi. O sa incerc sa aduc si duba sa vina dupa noi pe asfalt ca asistenta, piese, scule, remorca, mecanic, echipament, etc., daca reusesc sa impart cheltuielile cu altcineva.

Oricum e cea mai serioasa poveste de rally raid din europa.

Umbla zvonul ca vom asistati medical din elicopter, poate ne face si ceva poze/video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine nu mai tine sa fac iar drumul pana in extremul nord de inca doua ori (si bistrita si baia mare) si apoi la satu mare.

Asa ca ma pastrez (timp si bani) pentru satu mare - mamaia, transcarpatic. acolo e lovitura sub centura.

Anul trecut, daca au fost inundatii, traseul a fost mult scurtat, dar placerea de a te duce de la munte la mare e enorma, iar la sfarsit o baie in mare e orgasmica. Iar cursa nu este absolut deloc turistica, ba chiar pe unele locuri e putin cam prea tare. la atv -moto nu se simte, treci peste orice, dar auto au avut emotii tari frate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la atv -moto nu se simte, treci peste orice, dar auto au avut emotii tari frate.

 

Lasa ca nici ei nu stau uzi pana la piele, cu cizmele pline de apa si cu noroi si-n dinti o zi intreaga ;)

 

Multumim de informatia cu BM. Daca nu puncteaza nici eu nu vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa verificam etapele care puncteaza.

unele (baia mare) sunt doar la auto.

pana la urma organizatorii fiecarei etape stiu daca au obtinut permis de organizare si pentru moto.

nu stiu exact, dar de exemplu nu stiu daca somoto bistrita a obtinut caietul sportiv de la minister sa poata organiza si etapa de rr la moto.

o sa ne anunte ei.

un lucru e sigur, daca nu se puncteaza, nu-mi pot permite ca bani si timp sa bat o tara intreaga in lung si-n lat

somodean mi-a spus ca la eu e auto si la moto doar cupa. sa vedem pana la urma cum o sa iasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stiti asa de multe despre rallyuri sinteti tari............ :banana: dan popescu a uitat ca anul trecut la bistrita a punctat in c.n. si anul acesta nu mai am aprobari de la nustiu cine..,dane am si aprobari si etapa de la bistrita puncteaza in c,n......si daca crezi ca scapi de paul la transcarpatic te inseli daca nu ne accidentam sintem prezenti .iar pentru ceilalti motociclisti daca credeti ca transcarpatic este o etapa doar de viteza veniti la bistrita si o sa vedeti citeva zone din probele speciale unde daca ploua sar putea sa fie probleme :banana: cei care organizeaza etape de rally au cea mai mare satisfactie cind au multi sportivi la start si dupa cum vad din discuti putini dintre voi sint sportivi cu adevarat ...cum apare unul mai bun cum nu mai mergem la etape :D pentru cei cu moto daca vreti antrenament veniti cu mine si cu lorento la cursa lui Dinu CARPAT EXPRESS acolo intro saptamina inveti sa navigez caci acesta este esentialu intrun rally...si numai puneti botu la povesti spuse la gura sobei de bunici care se dau o zi si a doua nu mai merg deoarece avea locul doi asigurat :banana: erau numai doi la clasa :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai Somo, ti-a intrat mintea la apa de atata ploaie.

nu mi-ai zis cu gura ta (aia mare) inca de la Bucuresti ca la tine puncte faci puncte doar la auto si la moto faci cupa, un fel de motocros?

de scapat, nu te speria, nu vreu sa scap de nimeni, iar Paul e un baiat super de gasca. Ca are gura aia mare (ca si a ta dealtfel), se pare ca e o traditie locala, si face parte din pitorescul zonei. Daca tu crezi cu fac pe dracu-n patru sa nu fim mai multi la start te inseli, si interesul meu este sa am cu cine sa ma bat, iar clasa ATV, precum si QUAD SPORT sa fie cat mai mare. La Bucuresti, asa cum ai vazut, am fost cu totii 6, 5 ATV-uri si un QUAD.

Mai mult, in regulamentul particular a fost prevazuta clasa separata de QUAD SPORT si separata de ATV, diferentele fiind uriase intre ele, ceea ce te rog si pe tine sa faci. Iata definitiile:

ATV: motocicleta pe 4 roti, utilitara, cu tractiune integrala selectibila, cutie de viteze automata, transmisie pe cardane.

QUAD SPORT: motocicleta pe 4 roti, sportiva, cu tractiune numai spate, cutie de viteze manuala, transmisie pe lant.

O sa ai de scris inca un rand de diplome, si inca sa dai inca un rand de cupe, sper sa nu fie o problema pentru tine.

Am vorbit cu mai multi potentiali alergatori pe ATV si QUAD, si nici unii si nici altii nu accepta sa fie concurenti directi oficiali, intrucat cei cu ATV sunt mult mai lenti (constructiv), iar in caz de noroi extrem sau teren foarte greu, cei cu QUAD sport sunt dezavantajati din cauza tractiunii simple. O departajare ar trebui si pe capacitati cilindrice, dar momentan suntem prea putini pentru asa ceva.

Am vorbit subiectul asta si cu Gabriel la federatie, si mi-a recomandat sa iau legatura cu toti organizatorii sa inlcuda chestia asta in regulamentele particulare. Eu am inclus-o la Bucuresti, se pare ca nea Victor a inclus-o la el, ramane sa o inlcuzi si tu. daca intelegi fenomenul, altfel exista riscul sa fim ndin nou doar unul sa u doi la start.

Daca-mi spui cu mana pe inima ca bistrita e etapa in CN la rally raid, fac pe dracu-n patru sa vin, ca asa cum stii, pana acum n-am lipsit la nici una, mai ales la cursele organizate de tine. Problema la mine cu participare sau nu la toate zilele de concurs, din pacate nu tine nici de tine nici de mine, activitatea fortandu-ma cateodata sa renunt la cursa chiar si in timpul ei.

Daca nu stii, te anunt eu acum ca la Winter cup de la predeal din iarna asta, am venit si cu mobra mea si cu inca una de asistenta (diesel, pe senile), m-am inscris, am platit taxa, si cu 20 minute inainte de start am fost nevoit sa plec la Bucuresti. Asa e cand esti la stapan. Apoi, seara am revenit la timp pentru masa festiva, sa ma bucur pentru victoria unora care stateau la masa lor si vorbeau cu totul alta limba, chiar daca o stiau si pe a noastra..........

Daca mai tii minte am iesit foarte bine la bistrita anul trecut, terenul se preteaza la fix pentru atv-uri, mai ales daca ploua, personal m-am simtit minunat, chiar daca am fost extrem de obosit.

Sunt sigur ca o sa treci peste chestiile de orgoliu, si o sa judeci la rece situatia. Daca spiritul zonei va face sa spuneti multe tampenii, nu va opriti, ca nu o sa mai fiti voi, ci niste falsitati. Mereu mi-a placut sa ascult cum te certi cu toata lumea, si cand cred ca aveai dreptate si cand nu eram asa sigur, si ma bucur sa vad ca va inmultiti.

Mai vorbim si la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stiti asa de multe despre rallyuri sinteti tari............ :banana: dan popescu a uitat ca anul trecut la bistrita a punctat in c.n. si anul acesta nu mai am aprobari de la nustiu cine..,dane am si aprobari si etapa de la bistrita puncteaza in c,n......si daca crezi ca scapi de paul la transcarpatic te inseli daca nu ne accidentam sintem prezenti .iar pentru ceilalti motociclisti daca credeti ca transcarpatic este o etapa doar de viteza veniti la bistrita si o sa vedeti citeva zone din probele speciale unde daca ploua sar putea sa fie probleme :banana: cei care organizeaza etape de rally au cea mai mare satisfactie cind au multi sportivi la start si dupa cum vad din discuti putini dintre voi sint sportivi cu adevarat ...cum apare unul mai bun cum nu mai mergem la etape :D pentru cei cu moto daca vreti antrenament veniti cu mine si cu lorento la cursa lui Dinu CARPAT EXPRESS acolo intro saptamina inveti sa navigez caci acesta este esentialu intrun rally...si numai puneti botu la povesti spuse la gura sobei de bunici care se dau o zi si a doua nu mai merg deoarece avea locul doi asigurat :banana: erau numai doi la clasa :banana:

 

 

CORECT.

Pune mielul la protap ca venim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

a fost lansat site-ul dedicat etapei a 3a a CN de Rally Raid 2006, Transcarpatic Rally.

puteti vizita, descarca formulare si regulamente, sau adresa intrebari si pareri pe forumul dedicat.

 

www.transcarpaticrally.ro

_________________

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa va "studiati " miscarile duminica este gata dvd-ul (practic este gata-se lucreaza la coperti) Cei care l-au comandat si platit il vor primi prin posta sau cu prima ocazie.Daca mai sunt doritori aveti 60 min+ poze de la bucuresti,buzau,satu mare,cluj.Pentru cei interesati (aviz organizatorilor) 2 roti se ocupa si de mediatizarea evenimentelor (comunicate de presa,ziare, tv)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va anunt ca incepind de azi 11.07.06 carpat express aste inscrisa in C.N.la moto se pleaca din ARAD pina la ALBA -IULIA taxa in jur de 150 euroi plus restul cheltuielilor super concurs pentru cei de la rally

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va anunt ca incepind de azi 11.07.06 carpat express aste inscrisa in C.N.la moto se pleaca din ARAD pina la ALBA -IULIA taxa in jur de 150 euroi plus restul cheltuielilor super concurs pentru cei de la rally

 

Poti sa dai mai multe detalii, perioada, coeficient etc.

Si ce se intampla cu Transcarpatica, se mai tine sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...