Sari la conținut

Impotriva Aerului Fals


Postări Recomandate

Apelez la cunostintele si experienta voastra pentru o problema:

Exista vreo solutie (gen silicon) care sa reziste la benzina?

Am incercat sa etansez jonctiunea dintre cilindru si galeria de admisie cu silicon rosu dar s-a dizolvat si tot imi trage aer fals :cheers: ;) :cheers: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apelez la cunostintele si experienta voastra pentru o problema:

Exista vreo solutie (gen silicon) care sa reziste la benzina?

Am incercat sa etansez jonctiunea dintre cilindru si galeria de admisie cu silicon rosu dar s-a dizolvat si tot imi trage aer fals :cheers: ;) :cheers: :bigstar:

De ce nu faci matalutza o garnitura de clingherit ?

Apoi daca vrei neaparat cu silicon , lasa-l si tu o zii sa se usuce (intareasca) calumea inainte sa lasi sa circule benzina pe acolo, dupa care poti baga benzina cata vrei ...

Editat de Harley
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siliconul rosu nu rezista la contactul direct cu benzina, chiar daca s-a intarit 1 ora 2 inainte. Se transforma intr-o pasta moale si nu mai etanseaza deloc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siliconul rosu nu rezista la contactul direct cu benzina, chiar daca s-a intarit 1 ora 2 inainte. Se transforma intr-o pasta moale si nu mai etanseaza deloc ;)

1 ora , 2 , nu-i de ajuns , chiar daca ti-se pare ca e intarit , lasa-l 24 de ore .....yo acum nu zic ca rezista la benzina , dar e cu adevarat intarit dupa 24 de ore ( eu acolo unde se poate recomand garnitura de clingherit )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. nici o solutie nu rezista in timp la contactul cu benzina ,mai bine decat o garnitura de : clingherit ,pluta , cupru sau aluminiu...de aceea se folosesc garnituri de etansare .... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca siliconul rosu nu a mers incearca cu silicon negru ala e rezistent la ulei si probabil sa reziste si la benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine planeaza suprafetele si dupa aia incearca sa faci treaba asta

Le-am planat, dar cu "aparatura" de acasa: smirghel fin si masa de marmura din bucatarie :banana:

Azi am aflat ca exista la Loctite o solutie de asta care se poate folosi la etansari unde este benzina

Din pacate vocea nu mai tine minte cum se numeste, doar ca era neagra, dar nu de consistenta siliconului ci mai buretoasa

@moto_fane: am doua garnituri de clingherit, intre care e piesa originala de izolare termica, dar tot trage aer fals pe undeva

Am pus alt carburator (MZ) si nu mai trage aer fals, dar nici nu merge ca si cu cel original, ca are difuzorul de 28

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, se pare ca nu exista acea solutie magica de etansat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba exista, doar ca trebuie sa te duci intr-un magazin auto mai bine aprovizionat si sa ceri asa ceva. O sa iti arate ei ce anume e bun.

 

ca si brand-uri: Loctite, Bison...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca suprafetele sunt planate bine, garniturile sunt bune si prezoanele stranse bine n-ar trebui sa mai traga aer fals. siliconul rosu nu tine la benzina iar cel negru din cate stiu eu e cel care se pune la imbinarile de la capote si nu cred ca ar tine. garniturile din carton gros sunt cele mai bune.sau garnituri originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garnitura de clingherit e sfinta...dai cu vopsea pe piesa si dupa imprimi forma garniturii pe clingherit.Stergi piesa cu diluant in asa fel inchit sa nu ramina nici pic de vopsea o ungi foarte subtire cu silicon negru de etansare (cel care rezista la -50+260 grade)lasi sa se zvinte 20 minute si dupa stringi piesa in forma de stea usor usor pina chind siliconul incepe sa iasa pe linga garnitura facuta de tine.Dupa citeva ore bune dai gaz si nu mai ai probleme.

Se aplica si in cazurile in care nu aveti garnitura noua de chiuloasa dar cu putin bulan ...acolo e chiar la noroc (uneori a tinut ,alteori nu)

Editat de apasu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la Simson am vreo 3 garnituri de carton intre care am bagat vaselina si nu am nici o problema. In plus se vede cu ochiul liber ca suprafetzele nu sunt planate...cartonul si clingheritul sunt sfinte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...