Sari la conținut

Capac cutie de viteze


BiroCatalin
 Share

Postări Recomandate

S-a crapat capacul de la cutia de viteze, oare se poate suda sau trebuie sa imi iau altu. Are cineva asa ceva? Modelul MZ ETZ 125 Sportstar an 1996.

e aluminiu parca ..si de sudat se sudeaza dar in argon ..acuma cat de rezistent este nu mai stiu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am avut si eu o problema de genul asta la carterul motorului de IJ. Am gasit sudor la o vulcanizare bine utilata, unde indreapta/sudeaza jenti auto de aliaj. Omul a curatat zona cu o perie de sarma, a incalzit carterul la flacara timp de aproximativ 5 minute, apoi l-a sudat cu ceva electric, cu un varf foarte subtire + o sarma speciala (adica sudura cu adaos). M-a costat 20 de lei. Totul a iesit foarte bine si rezistent. Gasesti sigur pe cineva care sa faca suduri de genul asta in zona ta, numai ca va trebui sa cauti putin. Incearca la mai multe service-uri auto, chiar daca nu au ei aparat, mai mult ca sigur stiu pe cineva care sudeaza aluminiu si te vor trimite la el.

 

Vezi ca sunt doua tipuri de sudura: in electric (cum a fost la mine) sau cu autogenul. Nu ma pricep dar cineva mi-a spus ca autogenul este putin mai periculos deoarece suprafata trebuie preincalzita destul de mult si risti sa se deformeze zona respectiva. Nu stiu daca este adevarat sau nu...

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic ar fi foarte bun autogenul , caci topeste o parte din metal , asfel inlocuinduse ''fileurul'' adica electrodul de umplere (dar putin ''mesterii stapanesc tehnica) , merge foarte bine si sudura TIG dar este destul de greu de gasit ateliere . Sudura electrica fara mediu protector o sa iasa extrem de urata , si nu neaparat solida . Mai este si metoda ''brazing'' care seamana cu cositorirea , dar pentru aluminu trebuiesc niste electrozi speciali , care se topesc la temperaturi mici (400-500grade ) , sunt foarte buni se foarte rezistenti (echivaletul aliajului de aluminu seria 8XXX care se foloseste la piese de stres in aviatie ) de exemplu un carte sau un cadru de aluminu sunt facute din seria 5XXX la modele vechi si 6XXX-7XXX la modelele moderne , dezavatajul lor este pretul adica cca 40lei un singur electrod de 45cm .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti din CS si daca ai drum prin Lugoj ia si capacul cu tine,o sa incerc sa ti-l sudez cu mig/mag.

 

@alt zola,durafix se cheama electrozi >25 euro 5/buc si nu e chiar usor de lucrat cu ei,la tabla subtire mai ales.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum aspectul ma intereseaza mai putin. Crapatura e destul de serioasa mult mai mare decat ce se vede in poza. E crapata si partea cealalta. Nu pot face poze sa arat ca nu iese nimic. Am strans surubu prea tare si s-a deplasat cu totu bucata rupta spre interior. Dupa maruntele mele cunostinte in sudura cred ca va trebui incarcata si gaura de la surub ca e crapata si ea pe interior.

 

Am reusit sa fac si poze.

Editat de BiroCatalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4bike , defapt sunt mai multe firme care fac electrozi de tipul asta (durafix ,easyweld , superal etc ) Cei mai buni sunt insa cei industriali care sunt un pic mai grosi , da' aia se gasesc numai pe ebay si asa foarte rar , si mai rar este cand gasesti un ''yankeu'' care sa trimita in Romania :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate suda numai ca trebuie sa gasesti pe unul care are scule.Sudura se face prin arc electric in jet de gaz inert.Informatii poti obtine eventual de la vreun service-auto care repara aparate de clima de pe masini. N-am reusit sa-mi dau seama unde este crapat. Nu incerca electric cu electrozi cu pasta, iese si urit si nici nu prea tine. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Durafix Easyweld se numesc electrozi si se gasesc si in EU

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trk...-All-Categories

si cam la acelasi pret ii poti cumpara din RO. http://www.durafix.ro/index.php?cPath=2

 

Sa mai discutat pe tema asta asta.

 

/index.php?...t=0&start=0

/index.php?...&hl=durafix

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles cum sta treaba cu durafix. As prefera totusi sa merg la un meserias si sa imi sudeze el sa imi umple gaura de la surub si sa o regaurim, facem cordon de sudura si ma ajunge si mai ieftin. Dau o bere si o rachie si gata. Nu e problema de aspect oricum e in partea de jos, nu se vede. Eventual ii dau o farba neagra cum a fost si e ca nou. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi impachetez aparatul,sa iau tubu' in spate si sa vin la Resita? :o

 

Nu dar poate vin eu la tine. Da-mi un numar de telefon aici sau PM cum vrei si te sun daca vin si daca ai timp. :D

Daca nu rezolv nimic aici vin la tine! Numa sa ai timp.

Editat de BiroCatalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dar poate vin eu la tine. Da-mi un numar de telefon aici sau PM cum vrei si te sun daca vin si daca ai timp. :o

Daca nu rezolv nimic aici vin la tine! Numa sa ai timp.

 

 

salut,

 

incearca in Denta la fostul atelier mecanic, acum se fac scari, carucioare si toate cele de aluminiu. Sunt o gramada de sudori si scule de sudat in aluminiu pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...