Sari la conținut

Piatra Arsa/ 28 noiembrie 2009


Postări Recomandate

Tura de o zi: Bucuresti-Sinaia-Moroieni-Piatra Arsa si retur :P

 

Traseu curat...foarte putin noroi.

 

Asta a fost prima iesire off-road mai serioasa pentru Derbi-ul meu. Il am de un an jumate si m-am impacat foarte greu cu el. Isi face treaba intr-o capitala ciruita de gropi, nu ma plang...dimpotriva. Dar nu este foarte stabil pe asfalt. Probabil din cauza crampoanelor. In schimb, daca scapa pe aratura... e ca pestele in apa :( imediat simti diferenta si te imprietenesti cu el :P

Desigur am avut mari probleme cu noroiul :rolleyes: nu am roti suficient de subtiri/cramponate si aluneca in toate directiile...

 

Sper ca anul asta, cu toata criza sa am parte de mai multe ture de genul asta si bonus iesirile cu bike-ul meu de downhill :D

post-44440-1267486569_thumb.jpg

post-44440-1267486591_thumb.jpg

post-44440-1267486645_thumb.jpg

post-44440-1267486663_thumb.jpg

post-44440-1267486688_thumb.jpg

post-44440-1267486775_thumb.jpg

post-44440-1267486798_thumb.jpg

post-44440-1267486821_thumb.jpg

post-44440-1267486859_thumb.jpg

post-44440-1267486880_thumb.jpg

post-44440-1267486902_thumb.jpg

post-44440-1267486922_thumb.jpg

post-44440-1267486953_thumb.jpg

post-44440-1267486977_thumb.jpg

post-44440-1267486992_thumb.jpg

post-44440-1267487003_thumb.jpg

post-44440-1267487014_thumb.jpg

post-44440-1267487031_thumb.jpg

post-44440-1267487059_thumb.jpg

post-44440-1267487075_thumb.jpg

post-44440-1267487107_thumb.jpg

post-44440-1267487145_thumb.jpg

post-44440-1267487162_thumb.jpg

post-44440-1267487198_thumb.jpg

post-44440-1267487222_thumb.jpg

post-44440-1267487256_thumb.jpg

post-44440-1267487278_thumb.jpg

post-44440-1267487324_thumb.jpg

post-44440-1267487354_thumb.jpg

post-44440-1267487380_thumb.jpg

post-44440-1267487390_thumb.jpg

post-44440-1267487452_thumb.jpg

post-44440-1267487463_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura de o zi: Bucuresti-Sinaia-Moroieni-Piatra Arsa si retur :P

 

Traseu curat...foarte putin noroi.

 

Asta a fost prima iesire off-road mai serioasa pentru Derbi-ul meu. Il am de un an jumate si m-am impacat foarte greu cu el. Isi face treaba intr-o capitala ciruita de gropi, nu ma plang...dimpotriva. Dar nu este foarte stabil pe asfalt. Probabil din cauza crampoanelor. In schimb, daca scapa pe aratura... e ca pestele in apa :( imediat simti diferenta si te imprietenesti cu el :P

Desigur am avut mari probleme cu noroiul :rolleyes: nu am roti suficient de subtiri/cramponate si aluneca in toate directiile...

 

Sper ca anul asta, cu toata criza sa am parte de mai multe ture de genul asta si bonus iesirile cu bike-ul meu de downhill :D

Super poze dar le-ai tinut ceva timp ascunse, ca ma gandeam ca acum e destula zapada pe acolo numa buna de ski. Multa bafta in continuare

Editat de irip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost prima iesire off-road mai serioasa pentru Derbi-ul meu. Il am de un an jumate si m-am impacat foarte greu cu el. Isi face treaba intr-o capitala ciruita de gropi, nu ma plang...dimpotriva. Dar nu este foarte stabil pe asfalt. Probabil din cauza crampoanelor. In schimb, daca scapa pe aratura... e ca pestele in apa :( imediat simti diferenta si te imprietenesti cu el :D Desigur am avut mari probleme cu noroiul :rolleyes: nu am roti suficient de subtiri/cramponate si aluneca in toate directiile...

 

Eu nu stiu cine te-a informat ca modelul tau Derbi Mulhacen 659 ar fi enduro :P. Este un scrambler ce poate aborda unele drumuri mai proaste insa cursa de 120mm a suspensiilor nu-l recomanda deloc pentru activitati (prea) off-road sau trecut prin gropi (cu atat mai putin pentru noroi). Legat de instabilitatea pe asfalt, e ciudat, nu ar trebui sa se comporte asa, poate i-ai stricat suspensia?:P Sau poate ai (deja) probleme cu rulmentii de la jug? Gumele tale sunt mixte, nu prea is ele cramponate. Oricum, nu e deloc normal sa fie instabil pe asfalt pentru ca, desi are gumele alea cu look off-road, motocicleta ta a fost proiectata in primul rand pentru asfalt.

 

Tot legat de instabilitate, este interesant comentariul celor de la MCN.

 

"Ride and Handling True to its flat tracker inspiration the Derbi Mulhacen 659 is low, narrow and… hard. All of which makes it a rabid whippet of a motorcycle when hooning down nadgy B-roads or a darting jam-buster through town traffic. The Derbi Mulhacen 659 can get a bit flappy at speed, though, M-ways are, quite literally, a pain and its horrible to ride this motorcycle for more than 15 minutes at a time."

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Din categoria monocilindrelor cu personalitate, Derbi Mulhacen este acea motocicleta pe care mi-ar placea sa o am in garajul meu, in coltul dedicat motocicletelor de w-e fun si city commuting.

Langa ea ar mai sta, bineinteles, Bmw G650 XCountry, Yamaha MT-03, Yamaha Tricker, Aprilia Moto 6.5 si Bmw F650 Scarver.

Ahh, love them ... :rolleyes: .

 

O motocicleta deosebita. Art in motion... :( .

Felicitari pentru iesire, sa o stapanesti cu placere si sa iti aduca numai momente faine !

Sunt sigur ca esti printre cei maxim 5 proprietari din Romania. De pe forum esti de fapt singurul pe care il stiu.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cine te-a informat ca modelul tau Derbi Mulhacen 659 ar fi enduro :rolleyes:. Este un scrambler ce poate aborda unele drumuri mai proaste insa cursa de 120mm a suspensiilor nu-l recomanda deloc pentru activitati (prea) off-road sau trecut prin gropi (cu atat mai putin pentru noroi). Legat de instabilitatea pe asfalt, e ciudat, nu ar trebui sa se comporte asa, poate i-ai stricat suspensia?:( Sau poate ai (deja) probleme cu rulmentii de la jug? Gumele tale sunt mixte, nu prea is ele cramponate. Oricum, nu e deloc normal sa fie instabil pe asfalt pentru ca, desi are gumele alea cu look off-road, motocicleta ta a fost proiectata in primul rand pentru asfalt.

 

Salut Paul. Multumesc pentru interventie.

 

 

Derbi-ul este prima mea motocicleta, deci nu am suficienta experienta in domeniul asta. Sunt in primul rand biciclist, am experienta serioasa in downhill, cel mai agresiv mod de a utiliza o bicicleta la coborare pe munte. Practic zbori peste obstacole pe care nici de-a dura nu le poti depasi :D

Am idee ce inseamna suspensii, cursa unei suspensii, diverse setari pentru compresie, rebound si nu numai. La fel si in cazul gumelor: cramponate, semicramponate sau de srtada moi sau rigide :P

 

Nu am cautat niciodata sa vad ce inseamna exact scrambler, dar din cate am inteles este o motocicleta care se descurca onorabil pe un drum de tara. Cred ca esti de accord cu mine ca drumul forestier care urca la Babele nu este cine stie ce enduro. Nu am mers chiar pe aratura cum am scris...era un fel de a spune. Motocicleta asta este destul de usoara si are amortizoare moi, asta iti da senzatia ca zbori peste gropi, santuri si ce mai apare in drum. Desigur, este foarte important sa ajunti din miscari ale corpului, sa lucrezi la unison cu ea.

 

In legatura cu comportamentul pe asfalt, nu este chiar asa rau cum am lasat sa para :P e vina mea. Fiind un rider de duminica nu am cum sa imi fac o parere decat prin comparatie: am condus prin oras o Yamha de 125 YBR, un Ducati Monster 620ie si Derbi... probabil ca intelegi de ce mi se pare instabila pe asfalt...nu poti compara ciclistica de la Monster cu nici un Derbi.

 

O zi frumoasa,

 

Alex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu comportamentul pe asfalt, nu este chiar asa rau cum am lasat sa para :rolleyes: e vina mea. Fiind un rider de duminica nu am cum sa imi fac o parere decat prin comparatie: am condus prin oras o Yamha de 125 YBR, un Ducati Monster 620ie si Derbi... probabil ca intelegi de ce mi se pare instabila pe asfalt...nu poti compara ciclistica de la Monster cu nici un Derbi.

 

O zi frumoasa,

Alex.

 

Oricum, motoreta arata super bine, sa te bucuri cat mai mult de ea fara probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am facut eu rar-ul la TDm erau 2 baieti cu doua derbi-uri identice. si acelasi colori.

 

asta se intampla acum un an jumate

 

 

:rolleyes: Pai atunci... eu eram unul din ei. Prietenul meu a vandut motoreta anul trecut si a cumparat un Suzuki Intruder 800. Pacat...faceau impresie buna cand ne plimbam impreuna :( Se pare ca el nu a reusit sa se impace cu tractorasul. Si nu era tocmai genul lui, Derbiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare . pe viitor daca vrei sa mai faci traseul nu trebuie sa mergi pana la Moroieni ci urci pe drumul forestier care urca prin spatele cabanei Cuibul Dorului si ajungi pe platou intr-o ora .

 

deja te invidiez pt. aceasta excursie mie daca mi-ar permite motorul as merge pana la Bolboci intr-un weekend ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare . pe viitor daca vrei sa mai faci traseul nu trebuie sa mergi pana la Moroieni ci urci pe drumul forestier care urca prin spatele cabanei Cuibul Dorului si ajungi pe platou intr-o ora .

 

 

 

Multumesc adolf_ss :)

 

Cunosc intrarea de pe serpentine spre platou...pe la bariera. De obicei ieseam acolo cand coboram cu bicicletele. Drumul este destul de rupt in partea aia si nu cred ca motoreta mea se bucura la asa ceva. Am ales varianta asta si pentru partea de serpentine si peisajul pitoresc pana in Moroieni. Ne bucuram ca nu ne-am trezit cu o piatra in cap :lol:) Oamenii din partea aia inteleg sa faca glume care se termina tragic de obicei :) Am trecut pe langa o caruta care circula in contrasens. Unul din pasageri a ridicat cionmagul amenintator...un fel de proclamare a masculinitatii si teritorialitatii probabil...

 

Nu este cazul sa ma invidiezi. A fost prima iesire de genul asta in 1 an jumate. Si eu visam de mult sa ajung acolo. Sper ca anul asta sa fac un Transfagarasan :)

 

Nu am inteles de ce nu-ti permite motorul sa te bucuri de o aventura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...