Sari la conținut

12 iunie 2006 - Aproape Accident


dt_yamaha
 Share

Postări Recomandate

Desi acest post nu este despre o motocicleta si nici despre un accident ce s-a intamplat, ci este doar cu scop comparativ va rog sa pierdeti 5 minute si sa cititi. Veneam aseara dinspre Brasov spre Ploiesti pe DN1, doua benzi pe sens, masina destul de puternica si viteza de maxim 160 km/h. Nu sunt mandru ca mergeam cu viteza aia si nici nu e bine de aceea va rog sa nu transformati acest post in flagerarea mea. La 5 km de Ploiesti se gaseste un dobitoc sa intoarca chiar in fata mea (adica de pe contrasens sa intre pe banda 1 a sensului meu, eu mergeam pe banda 2). Apas frana pana ajung la 130, ne intersectam fara incidente si o dobitoaca cu un logan rosu (bagami-as si .......) imediat dupa, se gandeste sa intre chiar in fata mea de pe banda 1 fara nici un fel de semnalizare cu minunata viteza de 50 km/h. Incerc sa franez, vad ca nu am timp de nici un fel si trag imediat de volan si intru pe contrasent. reusesc sa o depasesc si trag usor pe dreapta dupa ce revin pe sensul meu pentru ca prietena mea (statea in dreapta) nu mai putea sa respire de spaima, timp in care ma gandesc ce se intampla daca era cu motocicleta. Am examen in 1 saptamana si "aproape accidentul" de ieri nu imi mai iese din minte pentru ca nu stiu ce faceam daca eram cu motocicleta sau daca eram pe portiunea care are cacaturile ale a de plastic pe mijloc. nu imi dau seama ce a fost in mintea ei, pot doar sa banuiesc ca avandu-l in spate pe boul ala care a intors, s-a gandit ca are timp sa se bage..... Doamne fereste....Nu zic ca nu am fost vinovat, la urma urmei aveam 130 (adica 20 peste legal) dar putea sa se intample si daca aveam 100 km/h..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu te flagelez pt viteza :D (prea rau)

Intai vreau sa spun ca ma amuza teribil aceste posturi cu "aproape accident"! :banana: (au mai fost cateva pe forum cu acelasi titlu...)

Sa inteleg ca acest "aproape accident" te-a descurajat intr-ale motorismului? :banana:

Pai fii atent: -stiu o tipa care a cazut urat cu parasuta (i s-au incurcat cele 2 parasute). Prima intrebare care a pus-o in drum spre ambulanta a fost: "dar mai am voie sa zbor?". Din fericire a scapat doar cu coloana tasata si a continuat sa zboare.

-mai stiu un tip, care a cazut tot cu parasuta (s-a ciocnit de alt parasutist pe la 20 m inaltime) si si-a fracturat bazinul.... apoi, cum era de asteptat si-a reluat zborul

-sunt multi care au avut accidente moto si dupa ce s-au recuperat... au revenit pe 2 roti. Sunt sigura ca or sa posteze si ei si or sa-ti confirme. E vorba de dragoste pt :banana:

 

"dar putea sa se intample si daca aveam 100 km/h.." ........ se poate intampla si ca pieton pe trotuar. Ca motorist te expui la un risc mai mare, dar numai tu poti sa stii daca esti dispus sa ti-l asumi sau nu.

Ce sa faci? Sa mergi prudent, sa fii precaut, sa casti bine ochii, eventual nu-ti iei prietena pe motor... si gata! Sau daca nu vrei sa-ti iei motor... nu-ti iei si gata! Dar nu e bine sa nu-ti mai iasa din minte un "aproape accident". Filmuletul cu accidentul din preajma brasovului l-ai vazut?! Daca vezi motociclismul dintr-o perspectiva sumbra sau morbida, iti recomand sa nu te uiti la acel filmulet... ca apoi nici nu te mai duci sa dai examenul!

ciao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa ai ghinion, mori si in casa lovit de meteorit (daca imi aduc bine aminte, sunt cam doua victime, nu neaparat morti, pe an din aceasta cauza la nivel mondial). Asta e, asa se circula la noi, si trebuie sa te adaptezi. Uita-te la partea "buna" din chestia asta - iti intipareste in minte ca trebuie sa mergi tot timpul atent si sa-ti lasi spatiu de manevra. Partea cu "daca eram pe motor" e si nu e adevarata, in sensul ca accidentele pe motor tind sa fie mai grave, dar pe de alta parte motorul e mai manevrabil si mai mic. De exemplu, la ultima faza in care mi-a intors un bou in fata (eram si cu prietena in spate) m-am strecurat la limita printre ala si masina de pe contrasens - cu masina n-as mai fi avut ce face, intram intai in dobitoc si cel mai probabil apoi ricosam in cel de pe contrasens.

 

Intai vreau sa spun ca ma amuza teribil aceste posturi cu "aproape accident"! :banana:

Mda, foarte amuzant, omul era sa moara impreuna cu prietena din cauza a doi retarzi care nu stiu sa conduca, ma tavalesc pe jos de ras :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa ai ghinion, mori si in casa lovit de meteorit (daca imi aduc bine aminte, sunt cam doua victime, nu neaparat morti, pe an din aceasta cauza la nivel mondial).

 

asta e un pic funny :banana:

 

"Do meteorites ever hit people? Yes they do. In Sept. 1954, Mrs. Hewlett Hodges of Sylacauga, Alabama, was hit by a meteorite as she slept in her living room. The flying rock weighed about 10 pounds." triviaplanet.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu te flagelez pt viteza Whip.gif (prea rau)

Intai vreau sa spun ca ma amuza teribil aceste posturi cu "aproape accident"! crackup.gif (au mai fost cateva pe forum cu acelasi titlu...)

Sa inteleg ca acest "aproape accident" te-a descurajat intr-ale motorismului? 68.gif

Pai fii atent: -stiu o tipa care a cazut urat cu parasuta (i s-au incurcat cele 2 parasute). Prima intrebare care a pus-o in drum spre ambulanta a fost: "dar mai am voie sa zbor?". Din fericire a scapat doar cu coloana tasata si a continuat sa zboare.

-mai stiu un tip, care a cazut tot cu parasuta (s-a ciocnit de alt parasutist pe la 20 m inaltime) si si-a fracturat bazinul.... apoi, cum era de asteptat si-a reluat zborul

-sunt multi care au avut accidente moto si dupa ce s-au recuperat... au revenit pe 2 roti. Sunt sigura ca or sa posteze si ei si or sa-ti confirme. E vorba de dragoste pt ricky.gif

 

"dar putea sa se intample si daca aveam 100 km/h.." ........ se poate intampla si ca pieton pe trotuar. Ca motorist te expui la un risc mai mare, dar numai tu poti sa stii daca esti dispus sa ti-l asumi sau nu.

Ce sa faci? Sa mergi prudent, sa fii precaut, sa casti bine ochii, eventual nu-ti iei prietena pe motor... si gata! Sau daca nu vrei sa-ti iei motor... nu-ti iei si gata! Dar nu e bine sa nu-ti mai iasa din minte un "aproape accident". Filmuletul cu accidentul din preajma brasovului l-ai vazut?! Daca vezi motociclismul dintr-o perspectiva sumbra sau morbida, iti recomand sa nu te uiti la acel filmulet... ca apoi nici nu te mai duci sa dai examenul!

ciao.

 

Sincer, echipamentul care ma asteapta in casa si iubirea mea Josephina (Aprilia Pegaso Cube) care ma asteapta in garaj sa-mi iau permis sunt semne clare ca sunt pregatit sa-mi asum ceva riscuri. Am facut eforturi sa-mi iau aceasta moto si e numai pasiune nimic altceva. Nu o sa-ti predic acum despre ce inseamna moto pt mine sau despre cat de usor ma descurajez sau nu, era vorba doar de un exercitiu de imaginatie. M-am gandit doar ca acum cateva zile, chiar daca nu cu voce tare, il condamnam pe baiatul cu accidentul de pe DN1 (gandeam ca e vina lui ca a avut viteza, Dumnezeu sa-l ierte) si acum ma gandesc ca daca mi se intampla unde i s-a intamplat lui faceam sigur accident si ma mai gandeam ca daca eram pe moto puteam sa am aceeasi soarta. Am invatat totusi de la tine sa nu merg pe moto si sa ma arunc cu parasuta in acelasi timp - riscul e dublu :banana:.

Da, am vazut filmuletul...ce trebuia sa-mi spuna...sa ma inchid in casa? Astea sunt pentru consumatori de motociclism online, pentru oameni asa de monotoni incat le trebuie ceva inafara existentei lor sa-i incite...de mult nu ma mai incanta ogrish.com

Nu-mi iese din minte exact din motivul de mai sus...ma gandesc ca mereu criticam, de multe ori pe cei morti...dar de multe ori vorbim degeaba. Asa ca stau si ma gandesc ca ar fi frumos sa facem cum e datina "de morti numai de bine".

 

Pt moderatori: mai baieti, s-a spart barajul cu mircari pe aici, sau motociclism.ro a devenit daycare.ro in ultimul timp...ce sa mai spun de vulpoii moralisti neicusorule :D

Editat de dt_yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...