Sari la conținut

Budapesta 2010 ( 19-21martie)


ninel22
 Share

Postări Recomandate

Pt cine este interesat si nu il deranjeza distanta :

 

Budapest Motorbike Festival

 

 

Date: 19-21 March, 2010

 

Opening hours:

19 March, 2010: 10.00-18.00

20 March, 2010: 10.00-19.00

21 March, 2010: 10.00-17.00

 

Venue:

Hungexpo Budapest Fair Centre

H-1101 Budapest, Albertirsai Ăşt 10.

Letters: 1441 Budapest, POB.44.

Pfone: +36-1/263-6000

 

Tickets:

Daily ticket: 1.600 HUF

Discount ticket: 1.100 HUF

Family ticket: 3.200 HUF

 

One ticket can be used once. The family ticket is for two adults and two children under 14. A discount ticket is for a 14-year-old child accompanied by an adult, for pensioners and students with student card. Entrance is free for children under 6 years.

 

How to get there?

By underground no. 2, direct connection by bus no. 100 (earlier "EXPO jĂĄrat") from the Metro terminus "Ărs vezĂŠr tere", or on foot from Metro terminus "PillangĂł utca".

By tram no. 37 from the "Blaha Lujza tĂŠr" respectively.

By car from "Kerepesi Ăşt" from the direction of the city cente

On the domestic lines of VolĂĄnbusz C.Co. Ltd. you can get 50% discount.

 

Parking:

E and V parking site:

200 HUF/hour

600 HUF/4 hours

800 HUF/day

Parking fee must be payed by the exit in E parking site and by the parking machine in Eastern Forum in the V parking site.

 

Albertirsai street:

800 HUF/day

Parking fee must be payed in advance to a parking site guard.

Parking place for motorcycles at Gate III. - Entrance ticket is free on Wednesday!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta si iubitorii de 4 roti vor avea ce vedea la Hungexpo.

Concomitent cu expozitia moto va avea loc si Carstyling Tuning Show http://www.carstyling.hu/show2010/

Ce-nseamna asta?

 

+ 24.000 m2 of tuning in two pavilions

+ Tuning companies from the international scene

+ Many featured tuning cars from across Europe

+ Drift Show with professionals racers of Europe

+ Exclusive Lowrider Show!

+ Car and bike performances and competitions

+ Hungary's biggest tuning meeting

+ Most beautiful tuning cars of Hungary

+ Tuning expo

+ Performances, shows and celebrities

+ Show and Shine contest

+ DB Drag competition

+ Awards of the highest value!

 

 

 

Noi mergem in fiecare an, din 2005 incoace. Iar o adevarat delicatesa pt. noi este preexpozitia celor de la Devils MC pt. Hungarian Bike Building Championship

Editat de Avent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cazare idei ?

 

 

Noi ne-am rezervat la hotel Veritas ,de 3 stele si la 1,6km de expozitie si a costat camera dubla cu mic dejun suedez inclus 40 euro. deci 20 de caciula ,un pret foarte convenabil.

Editat de ninel22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am rezervat la hotel Veritas ,de 3 stele si la 1,6km de expozitie si a costat camera dubla cu mic dejun suedez inclus 40 euro. deci 20 de caciula ,un pret foarte convenabil.

super, asa e

eu am stat la o romanca maritata acolo undeva la jumatate ( nu e hotel ci un fel de pensiune) ,.

a fost mai mult de tranzit catre Austria dar mi s a parut avantajos.Oricum nu i un capat de tara tinand cont ca se imparte la 2.

so, daca vremea e ok as veni. E cineva " singur" sa sharuim o camera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc , este perfect

 

asta sa fie problema, ca de soare nu mai zic

 

in functie de vreme ader sau nu , - cred ca ma decid in saptama aia dinaintea week-endului corespunzator

 

 

Mesaj completat

multumesc , este perfect

 

asta sa fie problema, ca de soare nu mai zic

 

in functie de vreme ader sau nu , - cred ca ma decid in saptama aia dinaintea week-endului corespunzator

 

robert - ma gandesc daca sa iau nu pasager :crack: te bagi ? Varadero e un motor marisor:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foxbat ...nici o sansa, am peste 110 de kg :crack: ! Sper sa gasesc pe cineva din Cluj care merge cu masina. daca nu ... nu-i bai, merg cu trenul, am inteles ca gara din Budapesta e la doua statii de metrou de expozitie. Cum ar fi, la salon tot ajung.

Mesaj completat

Vad ca nu a mai postat nimeni pe aici. Cum am spus mai sus anul acesta sunt hotarat sa merg la salonul de la Budapesta. Deoarece nimeni nu s-a oferit cu vreo masina am ales planul de rezerva – transportul cu trenul. Am cumparat un billet dus intors Cluj Napoca Budapesta (153 lei).

Unele informatii le-am aflat de pe net (de pilda transportul de la gara la salon). Insa mai am cateva “necunoscute”. Daca unele chestii pe care le cer sunt banale … trebuie sa ma intelegeti, este prima data cand merg la Budapesta asa ca nu am de unde sa stiu.

Prima intrebare: de unde cumpar forinti maghiari? Am intrebat la toate bancile si casele de schimb valutar din Campulung Moldovenesc si Suceava. NU AU! Preturile atat la biletul de intrare la salon cat si la biletele de metrou/autobus sunt in forinti. Deci as vrea sa stiu de unde pot cumpara forinti.

A doua intrebare. Vreau sa imi iau cu mine o camera video (este un Sony pe 8 mm) si un aparat foto digital. Trebuie sa le declare la vama la intrare, ca sa nu am surpriza sa mi se spuna ca le-am cumparat de acolo si sa imi ceara vama? Care e procedura?

A treia intrebare: nu cunosc nici un pic de maghiara. Pot sa ma inteleg in Ungaria in limba engleza? Ma refer cei care vand bilete la metrou sau ma rog in general … este cunoscuta limba engleza pe acolo(cat de cat)?

Si nu in ultimul rand … cei care merg poate stabilim un loc unde ne intalnim acolo. Eu ajung in Budapesta la gara la ora 8 – 17 (sau cel putin asa scrie pe bilet, sper sa nu aiba intarziere). Cred ca la 10 sunt la intrare la salon. Care mai ajunge pe acolo la ora aceea?

PS: daca mai imi aduc ceva aminte intreb.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foxbat ...nici o sansa, am peste 110 de kg :wacko: ! Sper sa gasesc pe cineva din Cluj care merge cu masina. daca nu ... nu-i bai, merg cu trenul, am inteles ca gara din Budapesta e la doua statii de metrou de expozitie. Cum ar fi, la salon tot ajung.

Mesaj completat

Vad ca nu a mai postat nimeni pe aici. Cum am spus mai sus anul acesta sunt hotarat sa merg la salonul de la Budapesta. Deoarece nimeni nu s-a oferit cu vreo masina am ales planul de rezerva – transportul cu trenul. Am cumparat un billet dus intors Cluj Napoca Budapesta (153 lei).

Unele informatii le-am aflat de pe net (de pilda transportul de la gara la salon). Insa mai am cateva “necunoscute”. Daca unele chestii pe care le cer sunt banale … trebuie sa ma intelegeti, este prima data cand merg la Budapesta asa ca nu am de unde sa stiu.

Prima intrebare: de unde cumpar forinti maghiari? Am intrebat la toate bancile si casele de schimb valutar din Campulung Moldovenesc si Suceava. NU AU! Preturile atat la biletul de intrare la salon cat si la biletele de metrou/autobus sunt in forinti. Deci as vrea sa stiu de unde pot cumpara forinti.

A doua intrebare. Vreau sa imi iau cu mine o camera video (este un Sony pe 8 mm) si un aparat foto digital. Trebuie sa le declare la vama la intrare, ca sa nu am surpriza sa mi se spuna ca le-am cumparat de acolo si sa imi ceara vama? Care e procedura?

A treia intrebare: nu cunosc nici un pic de maghiara. Pot sa ma inteleg in Ungaria in limba engleza? Ma refer cei care vand bilete la metrou sau ma rog in general … este cunoscuta limba engleza pe acolo(cat de cat)?

Si nu in ultimul rand … cei care merg poate stabilim un loc unde ne intalnim acolo. Eu ajung in Budapesta la gara la ora 8 – 17 (sau cel putin asa scrie pe bilet, sper sa nu aiba intarziere). Cred ca la 10 sunt la intrare la salon. Care mai ajunge pe acolo la ora aceea?

PS: daca mai imi aduc ceva aminte intreb.

 

salutare

incerc sa ti raspuns pe rand - nu ti fac nici o problema, comunicarea este super ok. multi stiu engleza( cei mai tinerei in mod cert ) si sunt foarte ok ca si solicitudine.

n ai nimic de declarat la vama , mai putin ce tragi pe nas si ce impusti ;))

cu valuta - sunt case de schim peste tot ( uita te pe net la cursul de schim ca sa ai idee cam cum e ) si in plus poti sa scoti cu cardul direct forinti .

eu am prefereat sa platesc cu cardul cam pe unde s a putut ( si se poate cam peste tot )

si l am tinut de backup daca raman fara bani

avand niste euroi in casa i am schimbat direct in foriznti si asa am avut si cash

ca idee - nu schimba la " negru" sau pe langa gara, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm ... la inceput pe site au anuntat un pret de intrare de 1600 HUF. Acum cand am intrat vad ca au crescut pretul la 1900 HUF :wacko: ! Sper sa nu am vreo surpriza cand ajung acolo!

Apropo, la ei la salon se percepe vreo taxa de filmat/fotografiat, sau e "moca" ca la noi? Pe site-ul lor nu scrie nimic de asta.

post-45393-1268333096_thumb.jpg

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...