Sari la conținut

24.03.2010, ora 16, Plevnei, moto galben, fara victime


apasu
 Share

Postări Recomandate

am citit acest topic si sunt surprins de catre dezbaterea despre cum se blocheaza intersectia cu motocicleta. Eu cred ca acest concept a fost inventat de catre cineva care s-a gandit la un vehicul aflat la un moment dat in imposibilitatea de a se misca in vreo directie, vehicul care poate fi autobuz, tir, apoi, crescand intensitatea traficului urban s-a extins conceptul la autoturisme, insa nu vad cum poti bloca intersectia cu motocicleta, bicicleta etc...poate numai dc moare subit pilotul sa nu se mai poata misca respectivul vehicul pe doua roti de acolo. Mergand pe aceasta idee, am putea spune ca se blocheaza intersectia si cu pietonul.

Totodata, pt cei scrupulosi: nu cred ca incalcarea regulilor de circulatie se sanctioneaza in vreo tara la fel de prompt atat pt masini cat si pt motociclete; adesea motociclistii beneficiaza de clementa si li se permite o oarecare lejeritate in deplasare, pt ca tocmai asta este esenta motocicletei, sa iti confere libertate. Respectiva clementa poate fi invocata macar pt a compensa praful, vantul si ploaia indurate cotidian. Cei care nu ma cred pur si simplu, pot vizita Italia, Spania, Franta sau Anglia (asta ca sa nu recomand China de la inceput, sau Asia in general).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune degetul ca tot nu am inteles. ;)

 

Cel care face stanga pierde prioritatea .... intr`o intersectie ....nu?

Daca tot esti ironic si scrupulos, termenele corecte sunt "acorda prioritate" si "cedeaza trecerea". Oricum, banuiesc ca majoritatea a inteles despre ce vorbesc, nu ? Despre pierderea prioritatii.... :)

 

Cand l-am intrebat daca a baut gaz de el a vazut fix invers a zis ca ar declara orice. Pur si simplu a urmat un sfat prietenesc despre cum declaratul "orice" se poate intoarce foarte usor impotriva ta si sa dea nana la fundulet.

That's all.

Asa mai merge, dar te-ai complicat mult in exprimare. Nici macar eu nu am inteles ce vrei sa spui. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune degetul ca tot nu am inteles. :)

 

Aia e intersectia unde inteleg ca s-a produs dupa logica, calea plevnei, stanga spre cotroceni venind dinspre casa radio ( care se pare ca nu este cea de pe berthelot in contextul de fatza ci hardughia aia de o sa fie mall sau parcare sau ruina perpetua ).

 

Daca nici de data asta nu intelegi, bea si tu o cafea si fa un efort ceva ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e intersectia unde inteleg ca s-a produs dupa logica.....

Daca nici de data asta nu intelegi, bea si tu o cafea si fa un efort ceva ;)

Considerand ca si punct reper al unei directii de deplasare, ca sa... "dinspre Casa Radio", si vrei sa ajungi in Cotroceni, la toate intersectiile trebuie sa faci dreapta sau in cel mai rau caz sa mergi inainte, daca vii de pe Splai sau Eroii Sanitari, si nu stanga cum s-a mentionat.

Am pus si eu o intrebare , de curiozitate, pentru ca nu am inteles unde s-a intamplat...

Deci...AIA CARE? Ironicu' logic al luminii, care esti... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, ca să fie mai clar ce înseamnă "dinspre Casa Radio", adicătelea pe Plevnei, dinspre Preoteasa, către Spitalul Militar. La intersecția cu Noica se face stînga spre Cotroceni. E mai clar aÂşa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, ca să fie mai clar ce înseamnă "dinspre Casa Radio", adicătelea pe Plevnei, dinspre Preoteasa, către Spitalul Militar. La intersecția cu Noica se face stînga spre Cotroceni. E mai clar aÂşa?

 

Adica daca vii de la Preoteasa si faci stanga la intersectia cu Stirbei "se cheama" ca vii dinspre Casa Radio...ok..

Din directia Casa Radio...Noica...Berthelot...Plevnei....Cotroceni....tot aia...Important este sa nu iesim din Bucuresti.

Adevarul este ca aveti dreptate. Eu daca fac stanga de la mine spre Crangasi...tot ajung pe Neue Mainzer Strasse....este doar o chestie de timp. :)

Acum , daca tot ne-am lamurit, eu zic sa nu continuam discutia.

Scuzele mele.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca vii de la Preoteasa si faci stanga la intersectia cu Stirbei "se cheama" ca vii dinspre Casa Radio...ok..

Din directia Casa Radio...Noica...Berthelot...Plevnei....Cotroceni....tot aia...Important este sa nu iesim din Bucuresti.

Adevarul este ca aveti dreptate. Eu daca fac stanga de la mine spre Crangasi...tot ajung pe Neue Mainzer Strasse....este doar o chestie de timp. :)

Acum , daca tot ne-am lamurit, eu zic sa nu continuam discutia.

Scuzele mele.

 

daca toata lumea pricepe in afara de unu... cum se cheama ala? ;)

 

Acu serios... da-o drac de treaba si crezi si tu in ce zic altii ca despre intersectia aia e vorba... Am si zis mai sus ca e vb. de PLEVNEI, ca nu e casa radio de pe berthelot ci chestia-aia-care-nu-se-stie-ce-va-fi-in-final-dar-pe-vremea-lu-ceasca-era-planificata-pt-radio...

 

Atata cautare de nod in papura cand toata lumea intelege despre ce e vorba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca toata lumea pricepe in afara de unu... cum se cheama ala? :D

Acu serios... da-o drac de treaba si crezi si tu in ce zic altii ca despre intersectia aia e vorba... Am si zis mai sus ca e vb. de PLEVNEI, ca nu e casa radio de pe berthelot ci chestia-aia-care-nu-se-stie-ce-va-fi-in-final-dar-pe-vremea-lu-ceasca-era-planificata-pt-radio...

Atata cautare de nod in papura cand toata lumea intelege despre ce e vorba...

Care toata lumea ? Ca sunt vreo 21 de milioane de romani in tara asta. :)

Tati ...am intrebat si eu ceva...putea foarte bine sa raspunda cineva clar si scurt..."intersectia Plevnei cu Noica si Vulcanescu unde faci stanga spre Soseaua Cotroceni...Palatul Cotroceni"....etc...sau Carefour Militari...ca tot in partea aia este...si se termina treaba. De unde ai tras tu concluzia ca as fi cautat nod in papura...Cum ? Cui ? De ce ?

Dar...nooooo...trebuie sa apara intotdeauna unul , ca tine de exemplu, care face pe interesantul, bate aproposuri la IQ si baut cafele, face pe desteptul raspunzand cu un link de la Gogu in care apare juma' din cartier & stuff.

A ajuns forumul asta plin de corecti, dibaci si intelepti de care nu mai poti vorbi, intreba nimic, sa tragi o bashina ca tot omu'....ca repede iti dau peste nas voalat..."Ce nu pricepi bah fraiere ???!!!"

Ce nu pricep este, daca si in viata de zi cu zi tot asa sunt sau internetul este second life pentru ei, locul unde pot fi si ei smecheri si bagati in seama. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care toata lumea ? Ca sunt vreo 21 de milioane de romani in tara asta. :)

 

Acu tot tu te dai destept cu recensaminte si alte alea...

 

Tati ...am intrebat si eu ceva...putea foarte bine sa raspunda cineva clar si scurt..."intersectia Plevnei cu Noica si Vulcanescu unde faci stanga spre Soseaua Cotroceni...Palatul Cotroceni"....etc...sau Carefour Militari...ca tot in partea aia este...si se termina treaba.

 

Ce e mai scurt si concis ca o harta? Sau toata lumea tre sa piarda timp sa scrie nume de strazi si intersectii pt cineva care n-are chef sa gandeasca?

 

Dar...nooooo...trebuie sa apara intotdeauna unul , ca tine de exemplu, care face pe interesantul, bate aproposuri la IQ si baut cafele, face pe desteptul raspunzand cu un link de la Gogu in care apare juma' din cartier & stuff.

A ajuns forumul asta plin de corecti, dibaci si intelepti de care nu mai poti vorbi, intreba nimic, sa tragi o bashina ca tot omu'....ca repede iti dau peste nas voalat..."Ce nu pricepi bah fraiere ???!!!"

Ce nu pricep este, daca si in viata de zi cu zi tot asa sunt sau internetul este second life pentru ei, locul unde pot fi si ei smecheri si bagati in seama. ;)

 

Hai sictir! Cineva a zis unde s-a intamplat, ai zis ca nu intelegi unde vine, ti-am dat link la harta centrata in intersectie, tot n-ai inteles, ti-am explicat, n-ai inteles. Esti frustrat rau si se vede... pt tine un om face pe destept daca da link la google map?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu tot tu te dai destept cu recensaminte si alte alea...

Daca vroiam sa fac pe desteptul scriam ca populatia Romaniei, la ultimul recensamant, este de 21.680.974 de capete si puneam link la Wikipedia.

Ce e mai scurt si concis ca o harta? Sau toata lumea tre sa piarda timp sa scrie nume de strazi si intersectii pt cineva care n-are chef sa gandeasca?

Mai scurt decat sa accesezi Google Map + copy link aici, dupa parerea mea, este sa scrii 2 nume de strazi.

Altadata ia in calcul si posibilitatea ca unii sa se orienteze dupa denumirea strazilor, pentru ca le cunosc, decat dupa Google Map.

Hai sictir! ..... Esti frustrat rau si se vede... pt tine un om face pe destept daca da link la google map?
Daca nici de data asta nu intelegi, bea si tu o cafea si fa un efort ceva
daca toata lumea pricepe in afara de unu... cum se cheama ala?

Nu, cred ca unul face pe desteptul cand scrie ce am citat mai sus. De unde se vede ca sunt frustrat ? Din poza de la avatar ? Sau faci si pe psihologul acum ? Eu am zis sa nu mai continuam. mi-am cerut scuze...plm...vad ca faci pe Don Quijote, sa ai ultimul cuvant si am o banuiala ca nici nu stii ce inseamna, pe bune, "sictir", fara sa dai Google. Vad ca ai timp liber mult, ai ghinion, azi am si eu. Continuam polemica pe PM daca nu ai ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...