Sari la conținut

Echivalente anvelope inch-metric


Postări Recomandate

Salutari !

 

Deschid acest topic aici pentru ca eu personal nu am gasit alt zona "logica"... pentru acest subiect.

 

Sunt disponibile pe piata o multime de anvelope cu dimensiunea in inch (ex. 4.60-17).

 

Exista un table de echivalenta pentru aceste anvelope sau calculator ?

Mesaj completat

nimic!?!?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am lovit de situatia inversa, adica am anvelope in notatie imperiala si doream sa adaptez d astea „metrice”. Am cautat de m-am imbolnavit, insa nu exista -din cate am vazut eu- un aseenea calculator pentru ca nu difera doar notatia ci si cauciucurile in sine. Poti gasi cauciucuri similare, dar nu identice. Am inteles ca cele imperiale nu respecta „proporția” dintre talon(inaltimea cauciucului) Âşi latimea jantei(daca gresesc corectati-ma! ca nu mai am timp sa caut acu)

 

Eu am fost cu mobra la un depozit de caucicuri din Bv si un echivalent la 4,60 S 16 era 110/90.16, sau 100/90, sau 120/90, sau tota asa. „Expertul” de depozit mi -a zis sa cumpar „pe incercate”... Da numa bani pe manopera nu avem de dat, asa ca mi am comandat imperiale din Germania.

 

Atentie daca treci de la metric la imperial sau invers, pt ca iti afecteaza mersul motorului (nu neaparat in rau), din cauza ca un talon mai larg sau mai ingust iti face diametrul rotii mai mare sau mai mic față de normal. De aici, fie pierzi din demaraj, fie din viteza finala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...