Sari la conținut

PIAGGIO APE 50 (tip tl3m)


PUTZUBIKER
 Share

Postări Recomandate

SALUTARI DOMNILOR SCUTERISTI

 

CU CEVA EFORTURI FINANCIARE AM REUSIT SA ACHIZITIONEZ UN TRASCALETA- 49,8 cc -CARE MA VA AJUTA IN TREBURILE

GOSPODARESTI LA CASA DE LA TARA...ESTE UN MODEL 1998 CU PRIMA IMATRICULARE IN 2004 SI CU 1600 KM LA BORD

PRACTIC ESTE NOU..(nefolosit) .MENTIONEZ CA TRASCALETA ARE 4 VITEZE INAINTE SI MARSARIER...

AS DORII SA MA AJUTATI CU SFATURI PERTINENTE CE TUNING AS PUTEA FACE LA EL PENTRU A RIDICA CAPACITATEA

CILINDRICA....IN CONCLUZIE CER SFATURILE CELOR CE AU FACUT MODIFICARI IN ACESTE TIPURI DE MOTOARE....

FIIND NOU IN DOMENIUL SCUTERELOR VA ROG SA IMI SPUNE-TI SI DE UNDE POT CUMPARA UN KIT DE MINIM 75-80 cc

SAU MAI MARE ....DIN CARE SA OBTIN MAI MULTA PUTERE SI IMPLICIT SA CREASCA VITEZA MAXIMA....

PENTRU A VA FACE O PARERE VA DAU CEVA DATE DIN TALONUL ITALIAN-49,8cc-2,2kw/5600-carburator DELL*ORTO SH8C 18/16N G60

VA MULTUMESC ANTICIPAT THEO

post-28053-1270012310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi aici cate ceva:http://www.malossistore.it/,cauta la piaggio APE 50!

Intra pe scuter-centre.ro si ia legatura cu baietii de acolo.Uite si cateva numere de telefon:031.805.56.38,0730.091589,0730.091588!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos exemplar!la ce pret l-ai luat?stiu ca era la 1500e la vanzare..

 

1500 cu transport inclus

Mesaj completat

Vezi aici cate ceva:http://www.malossistore.it/,cauta la piaggio APE 50!

Intra pe scuter-centre.ro si ia legatura cu baietii de acolo.Uite si cateva numere de telefon:031.805.56.38,0730.091589,0730.091588!

 

multumesc mult pentru ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos Ape..felicitari.Cat despre tuning ceva se poate face dar nu te astepta la miracole.Am avut 2 ani un Ape identic dar furgonat.Cu un kit de 100 cc DR si o toba leovince nu facea mai mult de 60:partea cea mai frumoasa era zgomotul care il facea :laugh: .Presupun ca ar trebuie umblat si la rapoarte pt. ca sa obtii o alungare decenta dar apoi suferi la viteze mici...your choice.

Piese 'aftermarket' se gasesc, motorul este identic cu cel al vespei 50care a fost fabricat in acelasi configuratie vre-o 30 de ani.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
frumos Ape..felicitari.Cat despre tuning ceva se poate face dar nu te astepta la miracole.Am avut 2 ani un Ape identic dar furgonat.Cu un kit de 100 cc DR si o toba leovince nu facea mai mult de 60:partea cea mai frumoasa era zgomotul care il facea :love: .Presupun ca ar trebuie umblat si la rapoarte pt. ca sa obtii o alungare decenta dar apoi suferi la viteze mici...your choice.

Piese 'aftermarket' se gasesc, motorul este identic cu cel al vespei 50care a fost fabricat in acelasi configuratie vre-o 30 de ani.Bafta.

 

Multumesc....imi poti da mai multe date despre kitul de 100 cc DR ....de unde l-ai cumparat,ce pret ....modificarea ai facut-o tu sau

asa l-ai cumparat...????

Daca ai detinut asa trascaleta 2 ani te rog da-mi mai multe date despre motor...cutie de viteze ...de exemplu operatii de intretinere

trebuiesc facute ...la cat timp de functionare....ce tip de ulei este indicat a folosii .....si alte mici secrete care ar trebui sa le stiu...

 

IMI POTI DA UN LINK CEVA DESPRE ACEST TIP DE MOTOR...SAU UN MANUAL DE REPARATII SI INTRETINERE....??

 

MULTUMESC ANTICIPAT .THEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...uite aici niste manuale utile...link

'Trascaleta' nu necesita de intretinere deosebita, aceeasi la care este supus un scuter obisnuit: ulei bun pt. motor in 2t, gresare, schimb de ulei la cutie odata la 4000 de km cu niste sae 90...same old stuff :).Uita-te in manual si gasesti indicatii mai precise..

aa..kitul de 100 cc il aveam tocmai de pe o vespa pk, uzat.Nou cred ca ajunge la vre-o 80e , tot cat o toba noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baietzi :(

Si eu am o troscaleta din asta

I am pus kit de 102 dupa care s a modificat si demarajul si "vana" ei;creste mult mai bine in ture dar viteza ramasese aceeasi

I am pus pinion de atac cu 16 dintzi de la Pinasco-a scazut un pik demarajul dar a crescut viteza cu aproape 10km/h cum zice la prospectul pinionului

Acum am comandat tot de la Pinasco carburator si flansa de 19 mm sa vedem dupa montaj cum se comporta-va tzin la curent

In rest-ce sa mai zik....contructia motorului este o porcarie-ca sa demontezi oala de ambreiaj trebe sa desfaci tot motorul bucatzele-bucatzele-i am injurat tare pe italienii care l au proiectat cand a fost nevoie sa schimb oala :)

Pinionul de atac se schimba mai usor doar demontand toba si capacul ambreiajului

Tinem legatura-bafta multa voua :D

 

Mesaj completat

Salutare baietzi :P

Si eu am o troscaleta din asta

I am pus kit de 102 dupa care s a modificat si demarajul si "vana" ei;creste mult mai bine in ture dar viteza ramasese aceeasi

I am pus pinion de atac cu 16 dintzi de la Pinasco-a scazut un pik demarajul dar a crescut viteza cu aproape 10km/h cum zice la prospectul pinionului

Acum am comandat tot de la Pinasco carburator si flansa de 19 mm sa vedem dupa montaj cum se comporta-va tzin la curent

In rest-ce sa mai zik....contructia motorului este o porcarie-ca sa demontezi oala de ambreiaj trebe sa desfaci tot motorul bucatzele-bucatzele-i am injurat tare pe italienii care l au proiectat cand a fost nevoie sa schimb oala :P

Pinionul de atac se schimba mai usor doar demontand toba si capacul ambreiajului

Tinem legatura-bafta multa voua :)

Un set de 102 este cam 100 euro,un pinion cu 16 dinti este cca 50 euro carburator de 19 mm este 100 euro flansa 30 euro(astea daca cumperi direct din Germania)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un set de 102 este cam 100 euro,un pinion cu 16 dinti este cca 50 euro carburator de 19 mm este 100 euro flansa 30 euro(astea daca cumperi direct din Germania)

 

MULTUMESC MULT MAN PENTRU SFATURI....DAR TE ROG SA-MI DAI SI UN LINK CEVA DE UNDE POT CUMPARA ACESTE PIESE...

RESPECTE THEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un set de 102 este cam 100 euro,un pinion cu 16 dinti este cca 50 euro carburator de 19 mm este 100 euro flansa 30 euro(astea daca cumperi direct din Germania)

 

 

MULTUMESC MULT MAN PENTRU SFATURI....DAR TE ROG SA-MI DAI SI UN LINK CEVA DE UNDE POT CUMPARA ACESTE PIESE...

RESPECTE THEO

www.piaggioape.de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu poti comanda de acolo decat cu formalitati majore.. nu acepta card sau paypal ci doar bank wire sau mo:(( si eu am lista facuta la ei pentru un italjet super ranger de 125 care are aceeasi platforma cu piagio ape dar nu stiu exact care dintre ele :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu poti comanda de acolo decat cu formalitati majore.. nu acepta card sau paypal ci doar bank wire sau mo:(( si eu am lista facuta la ei pentru un italjet super ranger de 125 care are aceeasi platforma cu piagio ape dar nu stiu exact care dintre ele :love:

Am si comandat man-se poate plati prin PayPal-trebuie sa ajunga coletul in cca 2 sapt....

Mesaj completat

din pacate nu poti comanda de acolo decat cu formalitati majore.. nu acepta card sau paypal ci doar bank wire sau mo:(( si eu am lista facuta la ei pentru un italjet super ranger de 125 care are aceeasi platforma cu piagio ape dar nu stiu exact care dintre ele :love:

Italjet Super ranger?Cum este?Nu stiu modelul...etse tot pe 3 rotzi??...pune si tu o poza te rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici niste poze cu super rangerul... este motorul inversat(volanta se invarte invers :lol:), 4 trepte inainte, cu inversor in diferential deci si 4 trepte inapoi(nu stiu daca ape are asa ceva). lucrez la el de o saptamana si mai am doar vopsirea cadrului si sa gasesc un set motor caci cel vechi are un segment rupt si a facut ravagii p acolo. motorul este de 125cmc iar diametrul pistonului este de 54.5 iar mie la alezare mi-ar trebui un 55.5 sa scap de zgarieturi si nu gasesc piston de reparatie. ma strofoc cu alezari ca nu gasesc pentru modelul asta un set nou sa termin balciul :wacko:

 

P.S. pozele nu sunt cu al meu ca de cate ori sunt p langa el mi-e mila sa pun mana pe tel sa ii fac poza k sunt jegos :()

PPS foarteeee grem merge site-u.. stiam k merge greu dar la atasamente e criminal :laugh:(

post-35955-1271702102_thumb.jpg

post-35955-1271702219_thumb.jpg

Editat de boditza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici niste poze cu super rangerul... este motorul inversat(volanta se invarte invers :wacko:), 4 trepte inainte, cu inversor in diferential deci si 4 trepte inapoi(nu stiu daca ape are asa ceva). lucrez la el de o saptamana si mai am doar vopsirea cadrului si sa gasesc un set motor caci cel vechi are un segment rupt si a facut ravagii p acolo. motorul este de 125cmc iar diametrul pistonului este de 54.5 iar mie la alezare mi-ar trebui un 55.5 sa scap de zgarieturi si nu gasesc piston de reparatie. ma strofoc cu alezari ca nu gasesc pentru modelul asta un set nou sa termin balciul

 

P.S. pozele nu sunt cu al meu ca de cate ori sunt p langa el mi-e mila sa pun mana pe tel sa ii fac poza k sunt jegos :laugh:)

PPS foarteeee grem merge site-u.. stiam k merge greu dar la atasamente e criminal

Asa are si Ape-4 viteze inainte si 4 inapoi

Spor la reparatie man si msi de poze

Este de ffapt un triciclu la care ii poti pune remorca-Ape este o "Utilitara" in toata regula :lol: are platforma lipita de ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.. triciclu este dar puntea motoare este aceeasi k la ape :wacko:. spuneti-,mi si mie ce ulei se baga in diferential, daca se baga ceva in cutia de viteze.. burdufe la planetare gasesc prin romanica?? sunt cu semering in ele sa nu scape uleiu din dif.

post-35955-1271837501_thumb.jpg

post-35955-1271837521_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.. triciclu este dar puntea motoare este aceeasi k la ape :wacko:. spuneti-,mi si mie ce ulei se baga in diferential, daca se baga ceva in cutia de viteze.. burdufe la planetare gasesc prin romanica?? sunt cu semering in ele sa nu scape uleiu din dif.

Se gasesc la Protruck.ro piese pt Ape dar mai simplu este sa le iei de la nemtzi www.piaggioape.de este si mai ieftin si dureaza si mai putin

Mie mi au venit piesele deja-in 5 zile de la efectuarea platii :laugh:

Daca este la fel cutia si diferentialul ca la Ape in cutie se baga T90 ulei de cutie de viteze romanesc 600 grame si in diferential acelasi tip de ulei 320 grame dar poti baga chiar si 500 grame eu asa i am bagat :lol:

Burdufurile nu au simeringuri in ele-doar cauciuc ce freaca direct pe planetara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune si tu niste poze p unde se baga ulei in cutie ca acolo nu gasesc si vb mai multe pe mess :rolleyes:

I am montat carburatorul cu jiclor de 70 si nu l suporta-se inneaca-trebuie filtru de aer Sport mai mult ca sigur-i am pus jiclor de 60 si il accepta cu o singura "pernutza" in filtrul de aer...

Keep in touch....

Mesaj completat

I am montat carburatorul cu jiclor de 70 si nu l suporta-se inneaca-trebuie filtru de aer Sport mai mult ca sigur-i am pus jiclor de 60 si il accepta cu o singura "pernutza" in filtrul de aer...

Keep in touch....

Filtru de aer Sport cu jiclor de 85 si merge superb dar viteza ramane tot aceeasi60-70 maxim cu un demaraj mai bun fata de jiclor de 60 cu filtru original :D

Mesaj completat

I am montat carburatorul cu jiclor de 70 si nu l suporta-se inneaca-trebuie filtru de aer Sport mai mult ca sigur-i am pus jiclor de 60 si il accepta cu o singura "pernutza" in filtrul de aer...

Keep in touch....

Mesaj completat

 

Filtru de aer Sport cu jiclor de 85 si merge superb dar viteza ramane tot aceeasi60-70 maxim cu un demaraj mai bun fata de jiclor de 60 cu filtru original :P

Dupa cele spuse mai sus am ajuns la un consum de aproape 8%-foarte foarte mult pt o cascarabeta din asta :laugh:

Mesaj completat

 

7 % consum :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 4 months later...

multumim pt link.. la fel prea tarziu dar decat niciodata. am luat set motor de la polini de 130cmc. am riscat un pic in sensul ca am facut comanda pt vespa primavera dar s-a nimerit la fix fara nici un fel de modificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...