Sari la conținut

Caut, help


NerviCrizeIsterii
 Share

Postări Recomandate

Buna,

 

Caut sa cumpar doua motoare, KTM 450 si o platforma.

As prefera sa le i-au toate la "pachet" financiar cred ca merita si de o parte si de alta(cumparator/vanzator)

Dati-mi idei unde sa mai caut ? Cum sa fac ? Am sunat si in stanga si in dreapta, am postat si aici pe forum am trimis si PM-uri, acuma astept raspunsuri.

Nu vreau sa ma arunc pe prima oferta sau pe primul motor care il gasesc, caut si caut si caut pana vad cam tot ce este disponibil.

 

In general gasesc cam ce ma intereseaza dar cate o bucata. Destul de incomod, de ex. sa ma duc sa i-au o platforma de la Cluj, sa ma duc la Sibiu dupa un moto si la Buc dupa altu, nu cred ca isi are rostul.

 

Niste sfaturi, ceva ?

Astept.

 

Mersi,

 

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar, poti sa incerci si in SUA ca sigur e mai la indemana ca aici..si acolo pietrele sunt mai moi si apa mai uscata. Si daca tot vine vorba, ia 10 bucati si garantat obtii un pret mai bun :).

 

Acum vorbind serios cred ca iesi mult mai ieftin si convenabil aici la noi, dar trebuie sa te agiti un pic ca n-or sa vina ele la tine acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar, poti sa incerci si in SUA ca sigur e mai la indemana ca aici..si acolo pietrele sunt mai moi si apa mai uscata. Si daca tot vine vorba, ia 10 bucati si garantat obtii un pret mai bun :(.

 

Acum vorbind serios cred ca iesi mult mai ieftin si convenabil aici la noi, dar trebuie sa te agiti un pic ca n-or sa vina ele la tine acasa.

 

 

Clar,iesi mai ieftin.Nu prea sunt samsari pe la noi...si daca sunt,vand in banii pe care i-au dat pe acolo pe ele,poate chiar in pierdere.Si motocicletele de prin Romania sunt ingrijite mult mai bine decat alea din Germania.Au reviziile facute la timp,sunt tipla...Plus ca de la Satu Mare e mai usor si mai placut de ajuns prin Bucuresti,unde se da ora exacta in motociclism( :) ),decat in Germania....

Si parca e pacat sa nu-ti zdrangane o remorca cu 2 motoare pe ea,pe superdrumurile din Romania.Decat pe autostrazile din Germania,Austria,Ungaria...sa vada toti ce cari tu acolo... :P

Editat de Geo G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ai incurcat borcanele....baietii cu harley sunt cu o sectiune mai jos :P

Mesaj completat

 

Nu stiu cum o fi la alte motoare dar de o buna vreme incoace preturile la cross si hard enduro sunt mai bune aici la noi (in medie evident).

Cat priveste intretinerea sunt destui maniaci care-si ingrijesc motorul impecabil, la fel de multi cum sunt si nesimtiti afara, care-si bat joc de el.

Alegerea motorului nu e o loterie. Te duci, vezi, daca e bun iei daca nu, nu te pune nimeni. In schimb daca nu te ocupi cu asta, si pleci in strainatate, esti presat de timp/bani, etc si esti in pericol de a lua decizii pripite.

Geo, nu stiu cate motoare de enduro ai avut, dar eu sunt la al 7-lea si-ti spun din proprie experienta ca aici la noi faci un deal mai bun.

 

Numai bine si bafta la alegere! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi sunt multi care sa zicem dau pe un moto 1500 de euro. Trage de el un sezon si schimba doar pinioanele si lantul, si il da cu 1700. Si ii pare perfect normal sa il dea cu atata, nu lasa nimica. Astia sunt necunescatorii.

 

Si sunt cei cunoscatori, care si au grija de motoare, si le dau la preturi decente. Totusi, nu poti sa spui ca in ro sunt motoare mai ingrijite ca in de sau hu sau invers.

 

Totusi, tu vrei sa cumperi 2 motoare? De la acelasi om sau din aceiasi zona, gen mergi in sibiu si cumperi de acolo 2 exc 450?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi sunt mai ieftine enduroaicele decat in germania.

Stiu români care'si vand caprele in germania ca acolo iau mai multi bani.

Totul e sa iei motoare relativ ingrijite nu cadavre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile de pana acuma.

 

Dupa cate am vazut eu pe net, in romania sunt mai ieftine decat dincolo (germania/italia).

As prefera sa iau totul, daca se poate (inclusiv platforma) de la acelasi om/concesionar (din tara sau din strainatate)

Acuma dupa capul meu, daca cineva din RO se ocupa cu adus motoare de dincolo cu siguranta are unele relatii la anumiti concesionari de unde ar putea lua oferte mai bune decat mine ca simplu cumparator si ar fi si o scutire de timp.

Daca sa presupunem ca merg personal sa ma plimb in cautare de motoare in germania/italia, mi-ar lua cel putin o saptamana.

M-am invatat minte ca nu primul este cel mai bun!

 

Ca aici sunt mai ingrijite motoarele decat dincolo sau invers nu stiu ce sa zic. Parerea mea ca la cross/enduro cloclaurile tot cocloauri sunt fie ele in RO sau in DE. Piesele tot asa se gasesc si acolo si aici, mai un original mai un aftermarket fiecare cum poate. Ca daca neamtu e neamt nu inseamna ca isi duce mototru in service pentru un schimb de ulei sau mai stiu eu ce operatiuni relativ simple.

 

Astept sa ma indrumati spre un "aducator"/concesionar de unde ati luat sau stiti pe cineva ca a luat motor.

 

Cat despre faptul ca imi e mai usor sa aduc un motor din strainatate pt ca stau in Satu Mare si ar fi "dificil" sa ajung la Buc cu o platforma... daca stau mai bine sa ma gandesc, poate fac afecere mai buna financiar sa ajung oriunde in romania cu o plantforma care zdrangane pe drumuri.

 

Ce gasesc in RO, sunt motoare cam la 2000-3000 euro. In germania/italia am vazut de pe la 3000 in sus cu unele mici exceptii de 2600-2800. Strainatate+drum+cazare+acte (prefer macar un act de provenienta si nu neaparat inmatriculabila/inmatriculata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfat de la un om patzit: nu, repet, NU lua motoare ieftine din Romania. La aceleasi bani iei de afara unul cu adevarat ingrijit, dse la cineva care a avut 30eur sa schimbe fisa la bujie, si nu a lipit-o cu silicon, de exemplu.

 

Daca totusi vrei romania, am pe cineva in cluj care are KTM-uri multe si bune de vanzare, poate chiar si remorca. Da un semn pe PM daca esti interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat,

 

Pana la urma prin anumite cirmustante am ajuns la doua KTM 450 noi din romania.

Multumesc pentru sfaturi pentru ca am avut mai multe piste si idei, totusi cum nu ma asteptam cea mai buna a iesit si a fost sa fie.

Astept un motor saptamana viitoare si cel de-al doilea cam prin 15 mai.

 

Mai ramane sa imi iau casca si haine si sunt gata de coclauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...