Sari la conținut

Masca halogen


red
 Share

Postări Recomandate

Salutare

 

Am si eu o problema, am vrut sa montez o masca de enduro, cu doua lampi cu halogen, pe motocicleta si in momentul cand am dat pe faza lunga s-a ars siguranta fuzibila de 15A de la instalatia electrica.

Cele doua lampi de la masca sunt de 38W fiecare si inainte aveam faza lunga 45w si faza scurta 4W.

Sa fie consumul foarte mare si asta sa fie cauza? trebuiesc montate relee ?

Mentionez ca apoi am descoperit si ca borna de la baterie nu era stransa, pierdusem piulita.

Asta este masca :

 

http://www.romimoto-piese.ro/category/1020...92?show=gallery

Cand am dat faza lunga sau aprins amandoua becurile.

Inainte becul de faza lunga avea trei fire si cel de faza scurta 2, masca are 2 cu 2

Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, nu ma pricep la instalatia electrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Am si eu o problema, am vrut sa montez o masca de enduro, cu doua lampi cu halogen, pe motocicleta si in momentul cand am dat pe faza lunga s-a ars siguranta fuzibila de 15A de la instalatia electrica.

Cele doua lampi de la masca sunt de 38W fiecare si inainte aveam faza lunga 45w si faza scurta 4W.

Sa fie consumul foarte mare si asta sa fie cauza? trebuiesc montate relee ?

Mentionez ca apoi am descoperit si ca borna de la baterie nu era stransa, pierdusem piulita.

Asta este masca :

 

http://www.romimoto-piese.ro/category/1020...92?show=gallery

Cand am dat faza lunga sau aprins amandoua becurile.

Inainte becul de faza lunga avea trei fire si cel de faza scurta 2, masca are 2 cu 2

Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, nu ma pricep la instalatia electrica

Da

 

Ce aveai tu inainte era un bec H4, singurul soclu cu 3 fire: masa, plus pt lunga si plus pentru faza scurta.

 

Ce ai tu acum, sunt doua becuri, fiecare cate 35W sau cat ai zis. Trebuie sa legi minusu comun la fiecare, iar la unu sa legi firu de plus de la faza scurta si la celalalt firu de plus de la faza lunga.

 

Becul ala de 4W era pozitia initial, nicidecum faza scurta :laugh:

 

 

 

Mesaj completat

hlight6.gif

 

Astea ti-s legaturile de dinainte.

 

Vezi acum la farul nou, care bec e de faza lunga si care de scurta, sa nu le incurci intre ele :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce motor ai?

 

Foarte posibil sa fi depasit capacitatea instalatiei. Faza scurta nu are 4W -- aia e pozitia. Probabil instalatia nu duce mai mult de 60W pe faza lunga. Sau sa fie siguranta de 10 sau de 15A f proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte probabil ca are configuratia care am mentionat-o eu mai sus.

 

Daca respecta ce i-am zis, nu are ce sa mearga prost; o sa ii mearga doar unul din becuri la un moment dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...