Sari la conținut

poze de prin jungla amazoniana... si death road (bolivia)


Postări Recomandate

:crack: FELICITARI SI SA VA INTOARCETI CU BINE !!!!! :crack:

 

De ce ai ales acest tip de motor pt o asemenea tura ?

Ai mai pleca cu el intr-o asemenea calatorie ?

 

BAFTA IN CONTINUARE :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) FELICITARI SI SA VA INTOARCETI CU BINE !!!!! :wave:

 

De ce ai ales acest tip de motor pt o asemenea tura ?

Ai mai pleca cu el intr-o asemenea calatorie ?

 

BAFTA IN CONTINUARE :lol:

 

inainte sa plec nu aveam nici cea mai vaga idee ce motor sa iau. m-am uitat pe bloguri de calatorie, pe advrider, am vazut ca majoritatea celor plecati la drum lung aveau F650GS. exista si varianta mai scumpa R1200GS dar parca prea scumpa totusi. alegerea s-a dovedit a fi buna, au aparut doar probleme cauzate intr-un fel sau altul de mine, a rezistat excelent tuturor solicitarilor. lucru confirmat de faptul ca 70% din motociclistii de cursa lunga intalniti aveau tot F650GS.

 

daca as mai pleca? sincer, nu, la tura urmatoare as vrea sa incerc si altceva, ca sa pot sa fac diferenta mai bine si sa am o parere mai de ansamblu. dar evident tot dual sport (exceptie US/Canada/Europa unde as prefera un touring)

 

AMA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa updatez semnatura cat de curand... ca am ajuns la 30.000... tocmai am bagat a 3-a pereche de gume, al 7-lea schimb de ulei si al 3-lea set de simeringuri de pompa de apa :lol:)

 

foarte tare prin argentina: te ia lumea de pe strada, te baga in casa la ei sa mananci, sa bei si/sau sa dormi moca, daca te vede incurcat pe strada te ia cu masina sa te duca unde ai treaba - chestii care ni s-au intamplat de 4-5 ori pana acum...

 

maine - poimaine plecam spre montevideo si de acolo spre cascada iguazu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta nu ne nastem toti egali. eu cand vad oameni ca tine ma minunez. mai sunt cativa pe aici. bravo voua. mie mi-e lehamite si sa-mi umflu roata la peco. parca stateai in la sau ma insel? am sa vin acolo in sept., daca asa este mi-ar face placere sa bem vreo 500 de beri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta nu ne nastem toti egali. eu cand vad oameni ca tine ma minunez. mai sunt cativa pe aici. bravo voua. mie mi-e lehamite si sa-mi umflu roata la peco. parca stateai in la sau ma insel? am sa vin acolo in sept., daca asa este mi-ar face placere sa bem vreo 500 de beri.

 

stiu cum e, si mie mi-e lehamite diferite chestii in viata mai mult decat oricui, dar cand vine vorba de altele gasesc motivare imediat!

 

sunt sanse 90% sa fiu prin LA in sept, da-mi un pm sau ceva si bem si 5000. cu ce ocazie vii? ai unde sa stai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu cum e, si mie mi-e lehamite diferite chestii in viata mai mult decat oricui, dar cand vine vorba de altele gasesc motivare imediat!

 

sunt sanse 90% sa fiu prin LA in sept, da-mi un pm sau ceva si bem si 5000. cu ce ocazie vii? ai unde sa stai?

 

vin sa o plimb pe a mea pe ca1 in sus ca nu a fost. nu stiu cat timp am si cat pot lipsi. daca am timp vreau sa merg nitel la san diego, apoi la vegas si in utah/colorado sa vedem barajul si canionul. poate inchriez o mobra din vegas, daca nu macar dau o tura peste canion cu avionul. de stat nu am probleme, multumesc de intrebare, stau la hotel dar de regula nu in la, nu-mi place, prin jur pe acolo, santa barbara...nu stiu.

p.s. ba ma tampesc soselele alea cu livezi de portocali pe sute de km cat de misto pot fi. de-abea astept sa ajung.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin sa o plimb pe a mea pe ca1 in sus ca nu a fost. nu stiu cat timp am si cat pot lipsi. daca am timp vreau sa merg nitel la san diego, apoi la vegas si in utah/colorado sa vedem barajul si canionul. poate inchriez o mobra din vegas, daca nu macar dau o tura peste canion cu avionul. de stat nu am probleme, multumesc de intrebare, stau la hotel dar de regula nu in la, nu-mi place, prin jur pe acolo, santa barbara...nu stiu.

p.s. ba ma tampesc soselele alea cu livezi de portocali pe sute de km cat de misto pot fi. de-abea astept sa ajung.

 

culmea, dar eu ma ocup cu rent-a-car si rent-a-motorcycle in LA, la preturi studentesti.

 

da-mi un PM cu o luna inainte de sosire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei!

 

iata ca am timp si net... cateva poze pentru voi!

 

am stat vreo 3 zile in zona cu jungla din poze, iar odata era sa nu ne mai intoarcem deoarece era un drum pe care coborasem la vale puternic si apoi s-a infundat

 

totusi a fost distractiv...

 

am uploadat mai multe poze si toata povestea pe blog www.b66ama.com

 

trebuie sa sortez si pozele din desertul atacama si apoi mai uploadez

 

salutari din chile!

Pe scurt.... esti de invidiat si de luat ca exemplu. Felicitari !! Tocmai ti-am vazut si sit`ul, am urmarit toate pozele si am constatat ca ai ajuns prin locuri pe care multi nici nu si le pot imagina , vreau si euuuuuuu..... :cheers: Felicitari omule si ce-ti doresc eu tie imi doresc si mie , bafta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

dupa 35.000km parcursi am ajuns in jungla amazoniana. ultimele 3 zile au fost speciale in sensul ca desi nu am cautat-o , ne-am murdarit mai rau decat in orice alte zile. este aici un pamant/ praf rosu foarte persistent.

 

in fine, in 1-2 zile ne vom imbarca cu destinatia... probabil Manaus. De unde din nou pe roti pana in Venezuela.

post-2503-1277431489_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e chiar asa nenorocire cu oboseala, ca nu am mers continuu. tocmai am facut socoteala si sunt cam 190km/zi in medie, deci nu este enorm. sa zic ca eu sunt obosit cam 30% si laura 15%. zice ca daca ar fi avut mai mult timp de sport / miscare / alergare s-ar fi simtit mai bine. eu parca as mai fi bagat cate un fotbal/tenis/inot dar nu prea s-a nimerit.

 

amandoi insa mai mult decat obositi simtim ca parca ne-am dori sa facem si altceva. adica 6 luni de mers pe motor sunt suficiente pentru o perioada.

post-2503-1277648361_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am traversat jungla amzoniana am ajuns la amazon. am luat un vapor si am mers 2 zile catre est. de acolo, din macapa, inca 3 zile spre nord dintre care 2 prin niste noroaie extraordinare (nu pentru o motocicleta cross ci pentru ca acela este singurul drum de acces inspre nordul tarii, pe care circula autobuze, camioane, tot)

 

ce distractie era pe acolo, fiind si ploaie, e greu de imaginat: mereu ruta blocata cu camioane impotmolite, autobuze, utilaje de constructie care incercau sa mai batatoreasca. am stat de vorba cu niste soferi de tir si erau chiar relaxati, zicand ca ultima suta de km au parcurs-o in 3 zile, asa ca nu e nici o graba ca oricum nu mai e nici un program de respectat ;))

 

in cele din urma am ajuns la fluviul oiapoque care este granita naturala cu franta (departamentul guyana). de traversat acest rau (nu mai lat de 100m) a fost destul de complicat pentru ca localnicii erau in general lacomi ori neseriosi ori lenesi. abia dupa 2 zile de cautari/discutii/negocieri am reusit pe cineva sa ne traverseze la un pret rezonabil (35EUR, in timp ce ferry ar fi costat 20EUR dar nu pleca pana nu se umplea cu masini si momentan era doar o masina in asteptare... ma gandesc la bietul sofer, nici lui nu ii era clar daca mai are de stat o zi sau o saptamana sau o luna pana sa se umple ferry)

 

in cele din urma am ajuns in cayenne, capitala. aici, din pacate, totul este mai scump decat in paris... 60E cea mai ieftina camera la hotel, 7E un pranz la chinezi etc)

 

am dat o tura pe la space center-ul de unde pleaca racheta Ariane, dupa care azi am condus-o pe Laura la aeroport. Va ajunge in Romania peste cateva zile, dupa o escala in Martinique si una in Paris.

 

Am calatorit impreuna circa 38.800 km in 5 luni si 7 zile (fata de cele 2 luni jumate planificate).

 

Avem in plan sa continuam la anul din Europa spre Africa.

 

Acum am ramas aici in Guyna. Azi am depus actele de viza pentru Suriname, care vor iesi luni. Ma duc in Suriname sa gasesc o metoda economica de a expedia motocicleta (din Guyana Franceza costa extrem de mult cargo, in schimb e foarte ieftin de calatorit spre Paris)

 

mai multe detalii pe blog

 

...

 

va urma

 

 

Mesaj completat

am ajuns la finalul calatoriei. aproape 6 luni, 41.000km.

 

din suriname am gasit transport pana in Miami, de unde am continuat prin muntii Appalachians pana in New Jersey.

 

motocicleta este ok, la fel si noi. facem o pauza si vom reveni ;)

 

atasat poze din

 

- paramaribo, suriname (2 buc)

- unul dintre podurile care duc din Miami pana in Key West

- daytona beach, florida

- camping in georgia

- o moara de prin Blue Ridge Parkway, in virginia

- camping in virginia

- dealuri tot prin virginia

post-2503-1278110695_thumb.jpg

post-2503-1278110723_thumb.jpg

post-2503-1278110980_thumb.jpg

post-2503-1278111359_thumb.jpg

post-2503-1278111632_thumb.jpg

post-2503-1278112104_thumb.jpg

post-2503-1279863612_thumb.jpg

post-2503-1279863645_thumb.jpg

post-2503-1279863672_thumb.jpg

post-2503-1279863768_thumb.jpg

post-2503-1279863828_thumb.jpg

post-2503-1279863852_thumb.jpg

post-2503-1279863889_thumb.jpg

post-2503-1279863915_thumb.jpg

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...