Sari la conținut

o intrebare!


Postări Recomandate

Salut la toti! Tot citesc forumul de 1 an si sper sa vina clipa in care voi da si eu de A1 vara urmatoare o sa pot da ..si m-am indragostit de honda cbr 125r...problema este ca am 1.84(inaltime) si 95 kg incap pe ea? sau daca nu dati-mi exemple de motociclete pe care incap!! (nu vre-au enduro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti! Tot citesc forumul de 1 an si sper sa vina clipa in care voi da si eu de A1 vara urmatoare o sa pot da ..si m-am indragostit de honda cbr 125r...problema este ca am 1.84(inaltime) si 95 kg incap pe ea? sau daca nu dati-mi exemple de motociclete pe care incap!! (nu vre-au enduro)

honda varadero 125 , e pentru baietzi mari :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact , Varadero zic si eu ca este cea mai potrivita pentru tine ..

 

Dar poate pana la anu' mai slabesti :D .

Sa dea domnul!! :cheers: :huh: Oricum am auzit ca cbr 125 este cam ingusta ceea ce nu imi place si m-am uitat la varadero si cred ca ramane :P Multumesc frumos pentru raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa dea domnul!! :cheers: :huh: Oricum am auzit ca cbr 125 este cam ingusta ceea ce nu imi place si m-am uitat la varadero si cred ca ramane :P Multumesc frumos pentru raspunsuri

Pai nu e foarte ingusta , uite comparatia cu rs meu :D

post-41624-1272999385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cbr-ul are o mare problemă cu designul, mai exact arată ca dracu.

Părerea mea e că motocicleta asta ar trebui importată prin India că numai pe acolo găseÂşti astfel de minunății.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti! Tot citesc forumul de 1 an si sper sa vina clipa in care voi da si eu de A1 vara urmatoare o sa pot da ..si m-am indragostit de honda cbr 125r...problema este ca am 1.84(inaltime) si 95 kg incap pe ea? sau daca nu dati-mi exemple de motociclete pe care incap!! (nu vre-au enduro)

pai nu mai bine ar fi, daca tot te-ai indragostit de cbr 125.. chiar sa te urci pe unul? asa o sa iti dai seama sigur si daca incapi, si daca e ingusta. eu de exemplu incap perfect pe gsx-r 600, si stau foarte ciudat pe cbr 600, desi sunt un slabanog. pana la urma cand o sa mergi pe mobra, fie ea varadero (nu e enduro, da e un pic dual sport), fie cbr, fie altceva, chiar o sa mergi pe ea nu o sa te uiti la poza ei pe net :cheers: succes!

Editat de Thorald
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chivu asa este ! Cam tarziu mi-am dat seama ! si Thorald ai dreptate dar eu nu am avut ocazia sa ma urc pe un cbr 125 am mers decat pe un first bike (formula :cheers: :huh: ) si un chopper dar nu ma intreba ca nu stiu ce marca era!

Mesaj completat

Am incercat sa editez ce am scris in primul post dar nu am reusit ."(nu vre-au enduro)" despre asta este vorba , nu m-am exprimat bine ca pana la urma si honda varadero 125 intra la categoria enduro touring .Vroiam sa spun ca nu vreau motocicleta gen honda 250 crm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum, orice ai alege, asigura-te ca e ce iti place/trebuie, altfel o sa regreti si pe langa ca nu o sa te simti bine cu motorul tau, o sa te chinui probabil sa o vinzi un pic in pierdere :huh:

de aia ziceam sa testezi, du-te oriunde poti sa te urci pe un motor de care iti place ( la un poligon unde sunt destule scoli e o idee buna) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa ma duc la reprezentanta honda..sa vad acolo !! Mai este timp :huh: :D inca un an...greu trece. :cheers:

Pai astea se mai fabrica ? Si la mana 2 -a nu prea gasesti asa usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai astea se mai fabrica ? Si la mana 2 -a nu prea gasesti asa usor

:P :blink: Nu stiam !! Mersi !! Acum este o lupta in capul meu aprilia rs 125 vs honda varadero 125 ! :) Ce pareri aveti ma duce o aprilia rs de 125 (detaliile in primul post)?Totusi o intrebare as avea, am vazut multe aprilia rs 125 de vanzare dar toate au peste 11 kw au in jur de 30 caluti astea le mai conduci legal cu a1 adica in talon raman tot 11 kw?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P :blink: Nu stiam !! Mersi !! Acum este o lupta in capul meu aprilia rs 125 vs honda varadero 125 ! :) Ce pareri aveti ma duce o aprilia rs de 125 (detaliile in primul post)?Totusi o intrebare as avea, am vazut multe aprilia rs 125 de vanzare dar toate au peste 11 kw au in jur de 30 caluti astea le mai conduci legal cu a1 adica in talon raman tot 11 kw?

Pai acum depinde de tine , ambele te duc , dar Rs e 2T iar Varadero 4T , la rs e intretinerea mult mai scumpa decat la un varadero cred. Iar Rs cu 30 de caluti nu il poti conduce cu A1 , trebuie A. Sunt modele limitate din fabrica la 11kw de RS care au top speed limitat la 120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa te mai gandesti si la cbr 125, eu am cbr si sunt destul de inalt(peste 1.80) si nu mi se pare mica...sau mai uita-te la ceva super moto!

Si cbr-u nu stiu ce sa spun mi se pare ingust rau...Si ms mult pentru intrebarea cu rs cu 30 cp..oricum tot ce nu imi place din cate am vazut pe youtube este ca se aude ca un scuter ...Aici este 1-0 pt varadero!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cbr-u nu stiu ce sa spun mi se pare ingust rau...Si ms mult pentru intrebarea cu rs cu 30 cp..oricum tot ce nu imi place din cate am vazut pe youtube este ca se aude ca un scuter ...Aici este 1-0 pt varadero!!

 

intai trebuie sa te urci pe ele :) ...alege ce-ti place sau gandeste-te la ce vrei sa faci cu motocicleta, ce astepti de la ea...sa te dai tare, sa te vada fetele, sa mergi la peste, la iarba verde, drumetii...nu stiu, de ex. varadero o poti folosi pentru plimbari mai lungi, ai o pozitie ceva mai confortabila decat pe cbr/rs, un rezervor destul de mare pt o motocicleta de 125, rs si cbr cred ca sunt mai ok pentru oras...sunt mai micute, nici varadero nu-i rau, ii mai inalta, ai o vedere mai buna in trafic, garda la sol ceva mai mare, cursa suspensiei ceva mai mare, eu stiu poate mai urci o bordura, mai dai intr-o groapa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intai trebuie sa te urci pe ele :) ...alege ce-ti place sau gandeste-te la ce vrei sa faci cu motocicleta, ce astepti de la ea...sa te dai tare, sa te vada fetele, sa mergi la peste, la iarba verde, drumetii...nu stiu, de ex. varadero o poti folosi pentru plimbari mai lungi, ai o pozitie ceva mai confortabila decat pe cbr/rs, un rezervor destul de mare pt o motocicleta de 125, rs si cbr cred ca sunt mai ok pentru oras...sunt mai micute, nici varadero nu-i rau, ii mai inalta, ai o vedere mai buna in trafic, garda la sol ceva mai mare, cursa suspensiei ceva mai mare, eu stiu poate mai urci o bordura, mai dai intr-o groapa :moto:

Pai cam asa as vrea inafara de liceu , oras in timpul liber as pleca la drum mai lung eu nu sunt cu viteza prea mare..! Si trebuia sa scoti faza cu sa te vada fetele ca nu sunt pitiponc glumeam adica parerea mea eu sunt genu cu echipament si daca ma duc la magazin adica nu va ganditi ca sunt un pustan obsedat de fete ...viteza freza cu gel fara casca si astea !! Adica imi place si rs-u si vitezanele astea sunt mai controlabile la viraje decat un chopper...din cate am vazut eu !!Nu am ocazia sa ma urc pe aceste motociclete :P :blink: Repet am mers doar cu un first bike si un chopper kawasaki era (nu stiu sigur)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania ... mai e o chestie. Daca cumperi ceva, trebuie sa te asiguri ca si piesele de schimb sunt ieftine, si la indemana.

 

Eu unul vad in Aprilia Rs 125, aceste lucruri. E un model iubit, cunoscut de toti, usor de intretinut.

 

Cu 125 ce drum luung poti sa faci? Iar faza cu spatele la inceput e asa, primii 1000km. Am facut 400 si ceva de km intr-o zi cu Rs ul.

 

Si asta inca nu e drum lung. Si nu aveam nimic.

 

+ ca mai sunt alti factori. Cel mai bine un 125 in 2T ...

 

Varadero 125, e pentru cei care stau in mediul rural, si nu au asfalt, dar nu vor cross. Demaraj, putere ... nu are rostul sa mai zic nimic, ca nu are cu ce se mandri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varadero 125, e pentru cei care stau in mediul rural, si nu au asfalt, dar nu vor cross. Demaraj, putere ... nu are rostul sa mai zic nimic, ca nu are cu ce se mandri.
-

 

Vezi băi Marius, ăsta te face țăran ;)

 

 

Merge bre Âşi 2t la drum lung grupa mare. Ulei Âşi benzină să fie. Dacă faci o pauză la 100km e prea perfect, nu te i-au nici durerile.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor, sunt nou pe forum si am si eu o intrebare care poate sa sune banala, dar am nevoie de un raspuns de la cunoscatori. Vreau sa-l conving pe taicamiu' sa ma lase sa fac scoala pentru A1 si sa-mi iau motor. Care-i problema, el zice ca dau scoala la 16 ani, dar nu pot sa conduc decat la 18 ani motorul. Daca iau permisul la 16 ani, categoria A1 pot sa conduc imediat un motor de 125cc sau trebuie sa astept o perioada de timp ? Unde anume scrie asta in legislatie ca vrea sa vada cu ochii lui ca e greu de convins omul ? Multumesc! Daca am gresit topicul rog pe cineva sa ma directioneze catre cel corect si imi cer scuze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Daca dai de A1 la 16 ani poti sa conduci motocicleta 125 cmc si 15 cp :peace: Da imediat dupa ce ai permisul :moron: Daca "taticul" nu intelege ia-l de mana si adu-l pe motociclism.ro pentru a se convinge.Bafta! :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor, sunt nou pe forum si am si eu o intrebare care poate sa sune banala, dar am nevoie de un raspuns de la cunoscatori. Vreau sa-l conving pe taicamiu' sa ma lase sa fac scoala pentru A1 si sa-mi iau motor. Care-i problema, el zice ca dau scoala la 16 ani, dar nu pot sa conduc decat la 18 ani motorul. Daca iau permisul la 16 ani, categoria A1 pot sa conduc imediat un motor de 125cc sau trebuie sa astept o perioada de timp ? Unde anume scrie asta in legislatie ca vrea sa vada cu ochii lui ca e greu de convins omul ? Multumesc! Daca am gresit topicul rog pe cineva sa ma directioneze catre cel corect si imi cer scuze !

DA la 16 ani o poti cunduce !!! Gasesti in legislatie la capitolul, unde iti descrie tipurile de autovehicule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...