Sari la conținut

Plec Intr-o Tura Mai Lunga >> Moldova-rodna Veche-valea Vinuluis


Postări Recomandate

care stie ,care cunoaste locurile? pe unde merita sa mai fac un ocolis....

 

vreau sa vad ce mai are tzara asta de ascuns :rolleyes:

traseul suna cam asa:

 

1zi bucuresti-roman,scheia(moldova) acolo stau o noapte

2zi roman- rodna veche-valea vinului

3zi valea vinului cutreierat creste

4zi valea vinului cotrobait paduri

5zi valea vinului ...cum spune si numele satului :bounce:

6zi valea vinului-petrosani-obarsia lotrului

7zi vedem cum facem ca sa mai stam o zi :crack: sau plecat spre buc.

 

in mare cam asta e planul

inca nu sunt sigur de traseul de intoarcere si ma gandesc, la dus, daca sa nu stau o noapte si prin ceahlau.

 

vreau informatii sigure, cu poze daca aveti. a . o sa fim cam trei motoare endurake.

 

noroi uscat

Editat de Treijumate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la valea vinului poti face o excursie mica pe directia Rodna- Sant- Valea Blaznei.....de acolo incepe un drum vechi sasesc ce trece pe langa Varful Ineu- Lacul Lala-Varful Pietrosu si se termina in Borsa, in Maramues. Recomand din inima traseul....e super zona. In valea vinului e frumos dar nu se compara cu valea blaznei...si legat de vin....daca tot treci prin Moldova...sa te aprovizionezi mai bine pe acolo.Transilvania nu se prea lauda cu vinul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la valea vinului poti face o excursie mica pe directia Rodna- Sant- Valea Blaznei.....de acolo incepe un drum vechi sasesc ce trece pe langa Varful Ineu- Lacul Lala-Varful Pietrosu si se termina in Borsa, in Maramues. Recomand din inima traseul....e super zona. In valea vinului e frumos dar nu se compara cu valea blaznei...si legat de vin....daca tot treci prin Moldova...sa te aprovizionezi mai bine pe acolo.Transilvania nu se prea lauda cu vinul...

 

F f misto. chiar vroiam sa aflu de un drum spre ineu, oare pot ajunge pana sus?. eu stiu unul de 6 ore prin padure pe care nu cred ca se poate urca cu motoru'. Ai idee cam cati km are asta de care zici tu? si eventual si un alt traseu de intoarcere in valea vinului. mersi frumos :rolleyes:

 

stie careva cum mai e cu mina de sare de la praid? se mai poate vizita? merita?

Editat de Treijumate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un vechi drum minier ,pavat....are ceva sute de ani buni.trece pe langa poalele ineului....urca pe la 1400-1500 de metri (aproximata inaltimea). ca si alternativa de intoarcere exista ceva drum mai nou dar nu am detalii prea multe....oricum am impresia ca trece chiar pe langa lacul glaciar lala. BTW....noaptea...la campare atentie mare.E rezervatie mare de URSI. Asa ca sa nu va puna dracu sa lasati resturi de mancare pe langa cort noaptea...

Editat de mumu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...