Sari la conținut

Enduro Touring & Adventure


dorin-moto
 Share

Postări Recomandate

Probabil ca a contat bugetul si conditia lor fizica, avand in vedere drumurile pe care urmau sa mearga. Un D350 full de benzina, bagaje si noroi sa tot aiba un 170-180kg, in timp ce un XT600 se invarte la 190-200kg, un XT 600 Tenere 210-220kg, un Super Tenere sau Africa Twin 260-270kg. Avand in vedere raportul asfalt-macadam din aceea perioada ar fi fost mult prea obositor sa traga niste sifoniere pe roti prin ditamai noroiu pentru niste putere in plus si o sea ceva mai lata.

Au ales astfel motoarele din trei ratiuni:

1. consum. Pentru ca nu prea se scaldau in bani au ales motorul enduro de 350 cmc cu cel mai mic consum.

2. greutate minima. Asta pentru ca urmau sa se afunde in permafrostul instabil din Siberia. Pina la urma au trebui si asa sa le urce pe transiberian, ca s-au inamolit complet la un moment-dat.

3. Au ales motoare monocilindrice pentru fiabilitatea superioara si pentru ca asigura cuplul maxim la capacitatea cilindrica aleasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Probabil ca a contat bugetul si conditia lor fizica, avand in vedere drumurile pe care urmau sa mearga. Un D350 full de benzina, bagaje si noroi sa tot aiba un 170-180kg, in timp ce un XT600 se invarte la 190-200kg, un XT 600 Tenere 210-220kg, un Super Tenere sau Africa Twin 260-270kg. Avand in vedere raportul asfalt-macadam din aceea perioada ar fi fost mult prea obositor sa traga niste sifoniere pe roti prin ditamai noroiu pentru niste putere in plus si o sea ceva mai lata.

 

bine mah,erau 7 si de le trageau pe rand afara din noroaie,e drept ca unora le palce asa mai sado-maso,gusturile nu se dicuta :scratch:

 

scuze schummy...da nu ma pot abtine...."ceva mai lata"...baiete se vede ca te-ai dat 100 de km si aia in jurul mesei din camera

Editat de Kiki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine mah,erau 7 si de le trageau pe rand afara din noroaie,e drept ca unora le palce asa mai sado-maso,gusturile nu se dicuta :scratch:

 

scuze schummy...da nu ma pot abtine...."ceva mai lata"...baiete se vede ca te-ai dat 100 de km si aia in jurul mesei din camera

 

Erau 7, dar sa hamaleasca 7 motociclete si asa anemice nu era simplu. Azi vorbim de niste kilometrii de drumuri mai bune(dupa 20 de ani). In Mongolia de exemplu s-au apucat sa asfalteze ceva drumuri nationale.

 

Cat despre remarcile rautacioase, ma tot gandesc de unde sti tu cat m-am dat eu? Poate nu m-am dat deloc :crack: ...

(sa moara capra vecinului... :disappointed: )

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau 7, dar sa hamaleasca 7 motociclete si asa anemice nu era simplu. Azi vorbim de niste kilometrii de drumuri mai bune(dupa 20 de ani). In Mongolia de exemplu s-au apucat sa asfalteze ceva drumuri nationale.

 

Cat despre remarcile rautacioase, ma tot gandesc de unde sti tu cat m-am dat eu? Poate nu m-am dat deloc :crack: ...

(sa moara capra vecinului... :disappointed: )

 

...baiete se vede ca te-ai dat 100 de km si aia in jurul mesei din camera

 

:mexicanwave: DE AS PUTEA SI IN JURUL MESEI M-AS DA ACUMA

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau 7, dar sa hamaleasca 7 motociclete si asa anemice nu era simplu. Azi vorbim de niste kilometrii de drumuri mai bune(dupa 20 de ani). In Mongolia de exemplu s-au apucat sa asfalteze ceva drumuri nationale.

 

Cat despre remarcile rautacioase, ma tot gandesc de unde sti tu cat m-am dat eu? Poate nu m-am dat deloc :crack: ...

(sa moara capra vecinului... :disappointed: )

 

 

nu ma intereseaza cat te-ai dat sau nu,dar ma indoiesc ca esti in masura sa estimezi cat de mult e o sa e mai lata sau nu,in situatia in care experienta ai foarte putina si aprecierile tale nu stiu cat sunt de corecte sau pe ce sunt bazate,pe practica nu aia e clar.nu sunt rautacios,dar decat sa postezi de dragul te a te afla in treaba unui topic,cu remarci mai deloc reale,mai bine nu o face.eu doar de asta m-am legat,sa fi in cunostinta de cauza si apoi poti aprecia cat de lata sau ingusta,cati ml de benzina consuma mai mult unul sau celalalt si asa mai departe.sper sa nu te superi,dar ma deranjeaza faputl ca multi posteaza(nu e vorba numai de tine)fara sa fie in cunostinta de cauza!BAFTA! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma intereseaza cat te-ai dat sau nu,dar ma indoiesc ca esti in masura sa estimezi cat de mult e o sa e mai lata sau nu,in situatia in care experienta ai foarte putina si aprecierile tale nu stiu cat sunt de corecte sau pe ce sunt bazate,pe practica nu aia e clar.nu sunt rautacios,dar decat sa postezi de dragul te a te afla in treaba unui topic,cu remarci mai deloc reale,mai bine nu o face.eu doar de asta m-am legat,sa fi in cunostinta de cauza si apoi poti aprecia cat de lata sau ingusta,cati ml de benzina consuma mai mult unul sau celalalt si asa mai departe.sper sa nu te superi,dar ma deranjeaza faputl ca multi posteaza(nu e vorba numai de tine)fara sa fie in cunostinta de cauza!BAFTA! :cheers:

 

Cand vine vorba de latimea seii de exemplu stiu foarte bine ce inseamna :laugh: . Am avut Yahama DT si avea o sea la fel de ingusta ca de pe DR. Cand mergeam in picioare era super ok, dar cand mergeam vreo 50km pe asfalt incepea sa devina deranjanta. Comparativ, seaua de pe Transalp e un fel de fotoliu(dar se poate si mai bine). Deci am stiut la ce te refereai. Problema se putea rezolva si pe vreamea aceea cu burete in plus sau blana de oaie.

 

Cat despre postat, de multe ori scriu un post de destul de multe randuri si cand il citesc ultima oara zic "sa-l ia naiba" si apas cancel.

 

Sa vina primavara ca momentan suntem mai ursuzi in lipsa de ture :cheers:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vine vorba de latimea seii de exemplu stiu foarte bine ce inseamna :laugh: . Am avut Yahama DT si avea o sea la fel de ingusta ca de pe DR. Cand mergeam in picioare era super ok, dar cand mergeam vreo 50km pe asfalt incepea sa devina deranjanta. Comparativ, seaua de pe Transalp e un fel de fotoliu(dar se poate si mai bine). Deci am stiut la ce te refereai. Problema se putea rezolva si pe vreamea aceea cu burete in plus sau blana de oaie.

 

Cat despre postat, de multe ori scriu un post de destul de multe randuri si cand il citesc ultima oara zic "sa-l ia naiba" si apas cancel.

 

Sa vina primavara ca momentan suntem mai ursuzi in lipsa de ture :cheers:

 

 

dupa cum ziceam,nu e vorba neaparat numai de tine,da amu te-am prins la colt..... :cheers:

 

Buna ziua la toti (daca e buna la -8 c )

Caut ceva anvelope de enduro pe 17 (130/-- 17) o idee unde gasesc ceva mai eftine? Meci.

 

 

sal madar!!!mai traiesti??oricum,orice iti iei,cumpara doar NOI

 

Pune tinere o poza sa vada si ochiu' meu...pe ce motor iti trebe tie roata pe 17 ?

Ca am auzit de la o pasarica ceva de XL 600R :rolleyes:

 

 

te rog sa te abtii!!!!!!!!pina nu vad in semnatura un dnepr....ssssttttt :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intr-un cob are friteoza si in celalalt prajitor de paine si filtru de cafea :what:

 

ca tot veni vorba cea mai ieftina pe moto.it din acelasi an este 2300 eu http://www.moto.it/m...tml?msg=3637365 deci pretul lui este ok

 

ps cred ca intra in clasa motoarelor de epoca deja

Further information: Motorcycles registered at historic low IMF stamp € 10.33, € 92.50 reduced insurance

sa nu mai vb de mobile http://suchen.mobile...RT&pageNumber=1

 

deci comenturile sunt de prisos a cam gresit topicul atata tot

 

 

 

din 89.....2200 :crack:

 

:lies:

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici se discuta de iesiri enduro,nu de vnazari :P

 

din 89.....2200 :crack:

kiki.... o vorba iti spun: "honda-i Honda mah!"

incearc-o si.....poate mai vorbim :crack:

http://www.youtube.com/watch?v=5P_Ev8Q8Eoc&feature=related

Editat de bucurmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o vorba iti spun: "honda-i Honda mah!"

Eu am alta vorba: Honda-i Honda, dar mai bun e Bemveu'

:rolleyes:

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alta vorba: Honda-i Honda, dar mai bun e Bemveu'

:rolleyes:

Hai sa nu deschideti tema asta aici .... mai bine cauta un cauciuc de 17 pentru Hondica mea (de pe un Bemeweu stricat?) beer.gif

Editat de madar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu deschideti tema asta aici .... mai bine cauta un cauciuc de 17 pentru Hondica mea (de pe un Bemeweu stricat?) beer.gif

ai dreptate. sa nu incepem sa stricam si topicul asta. :bigstar:

deci...unde discutam de "best bike ever built" ??? normal ca ii zonda ...si normal ca ii transalpu.... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate. sa nu incepem sa stricam si topicul asta. :bigstar:

deci...unde discutam de "best bike ever built" ??? normal ca ii zonda ...si normal ca ii transalpu.... :crack:

 

:crack:s-a dus dreacului si topicul asta

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...