Sari la conținut

BMW Mountain Days 2010


Postări Recomandate

Pentru noi a inceput joi seara la Viena cand am iesit la o bere cu Iulian si DanC, ei fiind cam rupti dupa cei peste 1000km Ploiesti/Bacau - Viena dar inca cu chef... ;)

 

Vineri pe la 11 am reusit sa iesim din Viena... am ales varianta sa mergem de-a lungul Dunarii pana aproape de Linz iar pana sa iesim in autostrada am dat o fuga sa vada si fostul lagar de concentrare de la Mauthausen.

 

P1000349.jpg

P1000352.jpg

 

Cum am iesit in autostrada... ploaie; am oprit in putin timp la un Landzeit, am luat pranzul iar cand am iesit iar ploaie torentiala si asa ne-a tinut pana la Salzburg, vizibilitatea dificila, inclusiv de la vizierele care cu greu se lasau dezaburite; cum am trecut de Salzburg si am intrat in Germania, senin, drumul uscat... si niste curbe extraordinare... pana si Iulian care a zis ca nu se hazardeaza, nu s-a putut abtine. :lol:

Am intrat iar in Austria (asa duce drumul, cateva zeci de km prin Germania), si in cca 30min ajungem la Kaprun. Acolo deja incepuse show-ul. Ne-am cazat si ne-am intalnit iar la un wurst si cateva beri; petrecerea a continuat pana tarziu cu seara austriaca la Baumbar si muuulta bere.

 

P1000353.jpg

P1000357.jpg

 

Sambata nu ne-am ostenit sa ne trezim prea devreme (ca in fiecare zi de altfel); Iulian si Dan au renuntat la plimbarea in grup cu ghid acordandu-mi mie incredere sa le fiu ghid si cred ca n-au regretat; ne-am mai intalnit acolo cu 2 baieti din Satu Mare pe care i-am invitat sa vina cu noi dar dupa cca 30km au renuntat considerad ritmul nostru prea rapid pt. motocicletele lor (Transalp su parca un Suzuki naked); asadar am continuat trecand in Tirol pe pasul Gerlos, am mers apoi prin Zillertal catre KitzbĂźhel unde am facut o pauza sa admiram superba statiune apoi am urcat la KitzbĂźheler Horn.

 

P1000369.jpg

P1000367.jpg

P1000371.jpg

P1000373.jpg

 

Krimml, cea mai inalta cascada din Europa:

P1000363.jpg

 

La KitzbĂźheler Horn, unde am luat si pranzul:

P1000380.jpg

P1000382.jpg

P1000389.jpg

P1000379.jpg

P1000385.jpg

P1000376.jpg

 

Am continuat catre St. Johann, Leogangtal si am ajuns la Zell am See unde am facut o scurta pauza la lac.

 

P1000393.jpg

P1000392.jpg

 

Apoi am ajuns inapoi la Kaprun unde evenimentul era in toi; Dan a plecat in testride cu RT.

P1000396.jpg

P1000415.jpg

P1000401.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru noi a inceput joi seara la Viena cand am iesit la o bere cu Iulian si DanC, ei fiind cam rupti dupa cei peste 1000km Ploiesti/Bacau - Viena dar inca cu chef... ;)

 

Vineri pe la 11 am reusit sa iesim din Viena... am ales varianta sa mergem de-a lungul Dunarii pana aproape de Linz iar pana sa iesim in autostrada am dat o fuga sa vada si fostul lagar de concentrare de la Mauthausen.

 

P1000349.jpg

P1000352.jpg

 

Cum am iesit in autostrada... ploaie; am oprit in putin timp la un Landzeit, am luat pranzul iar cand am iesit iar ploaie torentiala si asa ne-a tinut pana la Salzburg, vizibilitatea dificila, inclusiv de la vizierele care cu greu se lasau dezaburite; cum am trecut de Salzburg si am intrat in Germania, senin, drumul uscat... si niste curbe extraordinare... pana si Iulian care a zis ca nu se hazardeaza, nu s-a putut abtine. :lol:

Am intrat iar in Austria (asa duce drumul, cateva zeci de km prin Germania), si in cca 30min ajungem la Kaprun. Acolo deja incepuse show-ul. Ne-am cazat si ne-am intalnit iar la un wurst si cateva beri; petrecerea a continuat pana tarziu cu seara austriaca la Baumbar si muuulta bere.

 

P1000353.jpg

P1000357.jpg

 

Sambata nu ne-am ostenit sa ne trezim prea devreme (ca in fiecare zi de altfel); Iulian si Dan au renuntat la plimbarea in grup cu ghid acordandu-mi mie incredere sa le fiu ghid si cred ca n-au regretat; ne-am mai intalnit acolo cu 2 baieti din Satu Mare pe care i-am invitat sa vina cu noi dar dupa cca 30km au renuntat considerad ritmul nostru prea rapid pt. motocicletele lor (Transalp su parca un Suzuki naked); asadar am continuat trecand in Tirol pe pasul Gerlos, am mers apoi prin Zillertal catre KitzbĂźhel unde am facut o pauza sa admiram superba statiune apoi am urcat la KitzbĂźheler Horn.

 

P1000369.jpg

P1000367.jpg

P1000371.jpg

P1000373.jpg

 

Krimml, cea mai inalta cascada din Europa:

P1000363.jpg

 

La KitzbĂźheler Horn, unde am luat si pranzul:

P1000380.jpg

P1000382.jpg

P1000389.jpg

P1000379.jpg

P1000385.jpg

P1000376.jpg

 

Am continuat catre St. Johann, Leogangtal si am ajuns la Zell am See unde am facut o scurta pauza la lac.

 

P1000393.jpg

P1000392.jpg

 

Apoi am ajuns inapoi la Kaprun unde evenimentul era in toi; Dan a plecat in testride cu RT.

P1000396.jpg

P1000415.jpg

P1000401.jpg

 

salutare numai cei doi au fost, frumos la cat mai multe ture frumoase locuri alta lume noi ne scufundam cu totul cu respect Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare numai cei doi au fost

 

Nu, acum urma sa continui povestea...

 

Ne-am mai intalnit cu Dan (dan_s) si Iulian din Constanta si Toni din Pitesti; am continuat seara alaturi de ei, am luat cina impreuna si am petrecut mai departe.

 

P1000405.jpg

 

Varful ghetarului Kitzsteinhorn (3203m), se poate uca cu telecabina pana la peste 3000m, inca se schiaza...

 

P1000403.jpg

P1000398.jpg

 

Am avut parte de o vreme excelenta, fara ploaie sau frig... la fel cum a fost si duminica.

 

(va urma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica pe la 10 am plecat toti 6 sa facem tura de Grossglockner.

 

P1000416.jpg

P1000418.jpg

P1000420.jpg

P1000422.jpg

P1000421.jpg

P1000433.jpg

P1000427.jpg

 

La coborarea de pe GG, am intrat o fuga in Heiligenblut.

 

P1000425.jpg

P1000435.jpg

P1000436.jpg

P1000441.jpg

 

Apoi am trecut prin Lienz in directia Sillian unde am facut o pauza sa mancam ciocolata casei, Pichler, una dintre cele mai bune pe care le-am mancat vreo data.

 

P1000442.jpg

 

Am intrat apoi in Italia ca sa ne intoarcem in Austria pe Staller Sattel (2052m), un traseu extraordinar, cu peisaje de vis.

 

P1000443.jpg

P1000454.jpg

P1000450.jpg

 

Intr-un final, dupa cca. 330km pe o vreme extraordinara, am ajuns inapoi la Kaprun, iar cina, iar bere... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Privelistea de la balconul meu:

 

P1000359.jpg

 

Luni dimineata... ne-am strans bagajele si ne-am intalnit la cortul BMW; Dan vroia sa mai faca test cu K1300GT; ne-am gandit ca tot n-avem ce face intre timp asa ca am luat si eu un S1000RR ca tot eram curios si Iulian un RT si am plecat la drum...

Recunosc ca am fost cam retinut cu RR-ul din 2 motive: cineva il lasase fara oglinda din stanga (ceea ce mi s-a parut foarte neplacut) iar pe rezervor aveam un sticker galben pe care scria "Kein ABS/TCS"; asa ca am preferat sa merg pe modul "rain" unde modul de raspuns al acceleratiei este mai domol; mi s-a parut incredibil de blanda in cazul asta, usor de utilizat in trafic iar franele extraordinare. Mi-a placut foarte mult si asistentul de schimbare a treptelor de viteza.

Dupa nici 30min insa ma durea spatele de nu mai stiam de mine asa ca am facut schimb cu un ghid si am luat un R1200R pe care ulterior l-am schimbat cu RT-ul lui Iulian.

La intoarcere am profitat din plin cu Dan de niste linii drepte dar puterea GT-ului si-a spus cuvantul; nici RT-ul nu m-a dezamagit, m-am trezit la un moment dat la 200km/h :lol:

 

P1000458.jpg

 

Vremea devenise incredibil de frumoasa, cald, un cer perfect albastru, soare... si ne-am dat seama ca am fi fraieri sa nu mai dam o tura pe Grossglockner pe asa vreme, chiar daca insemna un ocol; stiam niste drumuri superbe prin Kärnten asa ca... i-am dat bataie!

 

P1000459.jpg

P1000462.jpg

P1000463.jpg

P1000466.jpg

P1000472.jpg

P1000475.jpg

P1000471.jpg

 

Am luat pranzul la Heiligenblut, pe terasa mea preferata cu priveliste catre cel mai inalt varf din Alpii austrieci (3798m):

 

P1000481.jpg

P1000485.jpg

P1000482.jpg

P1000486.jpg

 

Apoi pe MĂślltal, catre Spittal:

 

P1000488.jpg

 

Si ultima pauza, de cafea si inghetata, pe terasa-ponton de pe Millstätter See:

 

P1000495.jpg

P1000497.jpg

 

 

Am trecut apoi pe TĂźrracher HĂśhe (1783m) catre Judenburg si mai departe catre Viena. Am luat si un radar cu 94km/h pe restrictie de 70 dar politistul a fost de treaba si mi-a dat doar mie, atentionandu-l pe Dan ca trebuie sa contribuie si el la amenda. :wave:

 

Asadar, din fericire, prognoza meteo care ne anunta ca o sa avem zile friguroase si ploioase a fost total eronata.

Ce rau ne-a parut... :kiss:

 

Cateva zile excelente, cu multa plimbare, bere, petrecere si companie placuta pe care mi-ar fi parut rau sa le ratez.

 

Vlad ;)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Austria e mai accesibila si soselele sunt aproape perfecte. peisaje ca astea gasesti pe tot "cuprinsul" Alpilor, din Italia pana in Elvetia. totusi, pentru mine nu peisajele sunt cele importante la un drum.

 

@dans - Auzi, tu cand ai de gand sa-ti schimbi poza aia de la avatar?! Te mai afisezi mult pe motorul meu???

 

@vlad - fotografia aia cu voi pe asfalt (uscat), soare si in spate crestele inzapezite mi-a placut cel mai tare. Dar si Iulian..., ce fotomodel! :lol:

daca nu ai fost (desi e putin probabil) in Bavaria, considera si destinata asta pentru vara, aici ai drumuri izolate si peisaje mirifice cat cuprinde! In plus e o zona incarcata de istorie. Oberbayern a fost "patria" lui Hitler, dar si a keiserilor germani, a lui Mozart si a lui Brecht.

 

felicitari! se vede ca a fost o excurse reusita. numai zambete pe fetzele voastre. ..ca la fotograf! ;)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai fost (desi e putin probabil) in Bavaria, considera si destinata asta pentru vara, aici ai drumuri izolate si peisaje mirifice cat cuprinde! In plus e o zona incarcata de istorie. Oberbayern a fost "patria" lui Hitler, dar si a keiserilor germani,

 

Oberbayern place la mine mult; pe langa orasele principale (MĂźnchen, Rosenheim, Ingolstadt) am vizitat si alte zone, ba cu masina, ba cu moto (Bad TĂślz, Garmisch, Berchtesgaden, Bad reichenhall, Traunstein etc etc).

 

Zona Berchtesgaden imi place la nebunie, merg des acolo, iar pt. moto (si nu numai) este de vis.

Anul trecut in Tura 2 din septembrie am stat 3 nopti acolo, am vizitat printre altele Eagles Nest (apropos de Hitler), KĂśnigsee, ne-am dat pe o parte din Deutsche Alpenstrasse, Rossfled Panoramastrasse etc.

 

post-9546-1274953194_thumb.jpg

 

Chiar si acum, in drum spre Kaprun, am intrat putin, intre Salzburg si Lofer.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut domnilor.

Multumim lui Vlad pentru excursii. Este un ghid desavarsit.

Am sa pun si eu cateva poze, dar nu acum. Am lipsit cam mult de la serviciu si sunt foarte ocupat.

Sa ne revedem sanatosi.

Dan_s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oberbayern place la mine mult; pe langa orasele principale (MĂźnchen, Rosenheim, Ingolstadt) am vizitat si alte zone, ba cu masina, ba cu moto (Bad TĂślz, Garmisch, Berchtesgaden, Bad reichenhall, Traunstein etc etc).

 

Zona Berchtesgaden imi place la nebunie, merg des acolo, iar pt. moto (si nu numai) este de vis.

Anul trecut in Tura 2 din septembrie am stat 3 nopti acolo, am vizitat printre altele Eagles Nest (apropos de Hitler), KĂśnigsee, ne-am dat pe o parte din Deutsche Alpenstrasse, Rossfled Panoramastrasse etc.

 

 

Chiar si acum, in drum spre Kaprun, am intrat putin, intre Salzburg si Lofer.

 

* sunt multe de vizitat aici si trebuie sa ai tihna. trec in revista doar cateva dintre "punctele" de care mi-as lega eu un traseu in Oberbayern:

- Neuburg (pe Dunare), in nord;

- Polling (in Pfaffenwinkel) - are una dintre cele mai vechi manastiri germane, iar sala din vechea biblioteca a abatiei locale are o acustica deosebita - sunt renumite concertele de peste vara de acolo. un colt de lume arhaic, "impietrit" (oameni traiesc acolo cam la fel ca strabunii lor, doar ca au mijloace moderne...);

- Eibsee (lac) langa Garmisch-Partenkirchen (un lac de munte ca o oglinda venetiana!);

- Zugspitz (cel mai inalt varf al Alpilor germani (daca e drum de moto pana aproape sus);

- Fuessen - oras medieval - superb!si daca tot ajung pana acolo, trebuie sa revad si castelul Newschwanstein, clar!

- Bad TĂślz - e pe traseu si ca toate localitatile pe Isar are un farmec aparte

- Walchensee (lac - langa Benediktbeuern);

- Rosenheim (unde e expozitia de flori din mai pana in octombrie);

- la Chiemgau (ca n-am fost, am trecut doar pe langa);

- Koenigssee (lac);

- Burghausen (un fel de Mecca a jazz-ului, vara sunt concerte mai tot timpul) - un oras cu un urbanism deosebit, arhitectura baroca si rococo;

 

eu planuiesc sa fac turul asta anul urmator, ca acum nu mi-am adus motocicleta cu mine si nici timp nu am (de vizitat). daca te bate gandul sa faci o "tura cu Vlad" in Bayer, ar fi foarte bine, ca am nevoie de companie, nu-mi place sa bantui singura. facem topic cand e momentul oportun, ca ...ops! iar sunt off-topic :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...