Sari la conținut

Coasta Dalmata - Croatia


rmg
 Share

Postări Recomandate

In august vreau sa-mi petrec concediul undeva pe Costa Dalmata, pe una din multele insule de acolo: Rab, Krk, Pag.

 

Drumul spre Croatia ma gandesc sa-l fac cam asa: Bucuresti, Calafat, Vidin, Belgrad, Zagreb, Karlovac si apoi pe coasta.

 

Ce nu-mi place este traversarea prin vama bulgara pt doar 50Km.

 

Din auzite, in Serbia e nevoie de viza? Daca da, cum se face? Se cumpara din vama sau cum?

Ca sa evit Bulgaria, ar merge sa ies prin Timisoara/Jimbolia?

 

 

Care ati facut drumul asta, mai ales anul asta, dati-mi si mie detalii despre drum, taxe pe autostrazi, vama, etc. Astept si propuneri de alte trasee fata de asta la care m-am gandit eu. Ma intereseaza sa fie drumul cat mai bun si rapid, chiar daca scot banii pt drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din auzite, in Serbia e nevoie de viza? Daca da, cum se face? Se cumpara din vama sau cum?

Ca sa evit Bulgaria, ar merge sa ies prin Timisoara/Jimbolia?

DAA! Trebuie viza, si din cate stiu nu se poate lua la vama, trebuie sa o iei de la consulat. Dureaza cateva zile/1 saptamana. Cel mai bine e sa te interesezi, au schimbat regulile.

 

Iesirea de la Moravita e mai aproape, mergi pe Varset (sau Varsc cum scriu ei) pana la Belgrad, dupa care ai autostrada.

 

Toti cunoscutii mei care au mers in Croatia au fost prin Ungaria: Timisoara, Cenad, Szeged - Pecs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Adica sa evit Serbia - Muntenegru - Bulgaria!

 

Sa ies la unguri si de acolo sa cobor direct la croati? Croatii nu cer viza?

Eu asa as face. In Croatia nu trebuie viza. Vezi ca autostrada ai mai mult decat sunt pe harti.

 

vezi si aici: /index.php?showtopic=49203

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am citit topicul ala.

 

Ma gandesc ca si prin Budapesta - Zagreb si apoi pe coasta ar fi o varianta.

Pe la Pecs mi se pare ca se trece cu bac-ul peste Dunare, poate ma insel... Nu as vrea sa risc...

Poate e cineva pe aici care a facut traseul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi prin Ungaria si intra in Croatia la Udvar si apoi Osijek. Pina la autostrada Belgrad-Zagreb ai vreo 100 km.

Continua pe autostrada, dupa cum spunea si Smokey pe hartile mai vechi nu sunt toate autostrazile. Oricum o sa ramii masca cind o sa le vezi p-alea noi. Autostrazile austriece sau alea unguresti sunt mici copii.

 

Ai grija ca autostrada e destul de scumpa si se plateste in moneda locala - kuna. Te poti opri la un bancomat sau la o banca in Osijek sa schimbi. Estimez ca taxa de autostrada pina unde vei iesi spre insule te va duce pe la 10-15-20 EURO. E scump si se plateste pe bucati - foarte enervant, ca si in Slovenia.

 

Ti-as sugera sa mergi mai departe de Rab si Krk. Du-te in Hvar si in Vis linga Split. Sunt de vis! Nici Dubrovnikul si nici Trogir nu trebuie ratate cu nici un chip. Daca ajungi in insula Vis, viziteaza pestera albastra si maninca neaparat la restaurantul Pol Murvu (n-ai sa regreti!). In Hvar pe virful muntelui este un restaurant intr-o fortareata austriaca (a nu se rata, au o friptura de oaie - care trebuie comandata de dimineata pentru seara - de numa' numa').

 

Distractie placuta si drum bun. Daca te mai pot ajuta cu vreo idee, nu ezita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am enumerat insulele alea pt ca acolo mi-a gasit agentia cazare.

Din Pecs, merg spre Zagreb? Ca pe harta nu vad decat drumuri nationale...

Cum te poti distra in Croatia? Plimbari, scufundari, excursii, ceva de genul asta, pescuit, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am mers pe varianta Arad-Nadlac-Mako-Szeged-Baja-Osijek

 

http://www.multimap.com/map/browse.cgi?cli...amp;right.y=143

 

Stai fara grija ca tara este atit de frumoasa ca nu o sa stii ce sa faci mai intii. Scuba, zic profesionistii, este mai misto numai in Marea Rosie, dar nicaieri in Europa. Exista spectacole, viata de noapte, restaurante bune, parcuri nationale, orase vechi si o multime de alte chestii...

 

Drumul prin Pecs si Zagreb e mult mai aglomerat vara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baja - Porboly - Batszek - Furkotelep - Dunaszeckcso - Bar - Mohacs - Udvar (frontiera)- Knezevo - Beli Manastir - Jagodnjak - Ugljes - Darda - Bilje - Osijek - Cepin - Dakovo - Vrpolje - Velika Kopanica - Zagreb.

 

De asta zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Serbia iti trebuie viza (de la ambasada). iar taxa de autostrada e vreo 15 euro la croati ... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa merg in august pe traseul Cluj-Oradea-Budapesta (pauza)

Budapesta-Zagreb-Rijeka-Rabac. In Ungaria o sa merg pe autostrada pentru ca in localitati au limitari si de 30km/h. In schimb in Croatia vreau sa ma duc pe drumuri nationale pe acelasi traseu, la ei e cam scumpa autostrada. Cum sunt drumurile nationale in Croatia? Merita sa economisesc banii pentru autostrada? Viteza mea de croaziera o sa fie de 90-100 (400cmc, bagaje, pasager) si oricum nu o sa profit prea mult de autostrada.

Harti online mai gasesti pe www.map24.com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...