Sari la conținut

Invatati De La Altii...


dannym
 Share

Postări Recomandate

acum 2 sapt, in frumoasa zi de miercuri, fusei la munte cu niste colegi de servici,snowbord-iram pe la azuga dupa care ne-am gandit la o nocturna in predeal. de la fulg de nea se vedeau frumos rampele de pe partia de linga teleschi

si- mi-am zis "acolo-i de mine"...

ne-am urcat, am facur o tura de incalzire pe clabucet sosire, dupa care am schimbat traseul pe partia din stanga(cea cu rampe)...

prima rampape care am vazut-o mi-am luat viteza si dumnezeu cu mila...(mai toate rampele pe care le sarisem pana atunci aveau si inclinare de aterizare...)

zis si facut, 40 km\h rampa de 1.75m, saritura pe final,inca 1m inaltime din rampa,1m de la inclinatia pistei, vad ca nu am rampa de aterizare, si dau cu noada de pamant de am crezut ca m-am rupt in doua...

dupa 5 minute de urlat, ajung si pretenii mei(le-a luat mult sa se opreasca din ras..) si i-si dau seama ca nu-i a buna...restul pantei l-am facut tot pe placa( dar pe burta...), am ajuns jos dupa o ora, si fugi la bucuresti la spital...

am ajuns, radigrafii,teste neurologice, calmante, anti inflamatoare...

vertebre tasate,hematoame,intindere de muschi, deshirari de tendoane,o apofiza vertebrala rupta, adica 2 sapt de dormit pe placa de lemn cu medicatia corespunzatoare si inca 2 de fizioterapie,+ 2 LUNI DE UITAT LA MOTOCICLETA SI LA SOARE DE LA UN METRU DISTANTA CEL PUTIN !!!

sfatul patitului: NU SARITI RAMPE PE CARE NU LE CUNOASTETI, IN MARTIE,dar daca tot insistati, faceti-o in decembrie...!!!ca vine primavara si nu-i deloc indicat sa vezi alti motociclisti pe motoare trecind pe langa taxiul tau, in drum spre fizioterapie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm, se pare ca skiul e ceva mai periculos decat motorul :) Acum 2-3 saptamani am ajuns si eu la ski o zi (singura si ultima data probabil sezonul asta) si ,cum ii dadeam noi cox din amintirile despre "tinerete" , un prieten bun a cazut la viteza si si-a rupt o coasta. :( :) Macar el nu are motor...

 

 

Man, insanatosire rapida si fara sechele!!!!

Nu e deloc tarziu :) , eu anul trecut mi-am fracturat mana dreapta pe 4 mai ,au urmat 6 saptamani de gips, si la sfarsitul lui iunie eram iar pe motor,la intalnirea de la Bv. Si a urmat o vara plina de plimbari prin tara . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica!

 

Schiul e frumos si spectaculos. Eu m-am aventurat odata pe o poteca necunoscuta, prin padure, ma intrebam unde duce, si am aflat...am cazut intr-o groapa de vreo 2 metri adancime, in care erau niste tevi de la canalizare. Nici acum nu imi explic cum am scapat fara sa patesc nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de urari! asa sa fei...!!!

azi am incercat sa incalec pe "scaraotzchi"(ktm)... era sa raman cracanat,noroc cu un preten ca m-a tinut...

apropo, care aveti vreo pila la autobuze ca mi-as monta un sistem din acela hidraulic care coboara autobozul in statie cu vreo 20cm ca sa urce si aia mai varstnici... :) :( macar imprumut pana reusesc sa urc singur..... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa zic...nu sariti peste rampe pina nu le studiati din toate partile....si abordadti-le la inceput cu viteza mica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit-o si eu cu placa la predeal. am sarit vreo 2-3 kick-ere ...totul bine. vazui unul mai mare si mai frumos si am zis sa incerc un grab. n-am mai apucat sa mai dau drumu' la placa si m-am infipt in partie...m-am lovit la cap. amnezie 1 ora. am invatat lectia...protectii :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...