Sari la conținut

Acoperire Cu Pulbere


madcox
 Share

Postări Recomandate

stimati colegi,am deschis acest topic ptr a vedea orientativ cam cati dintre voi

si-ar acoperi cu pulbere(vopsire in camp electrostatic) motoarele,sau div parti ale

acestora(ghidon,furca,roti,motor,rezervor...)?sa zicem ca pretul ar fi cam acelasi cu o

vopsire profesionala traditionala.m-as apuca pe viitor de treaba asta,dar doar daca ar fi

doritori si bani suficienti.

 

asfalt uscat si astept raspunsul.

 

daca topicul este pus aiurea,rog a fi mutat de moderatori.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut la Kawa jentile si bascula de spate.Si la inaca mai doua motociclete am vopsit cadrurile si jenti si tot felul de maruntaie.Vopseaua electrostatica este mult mai rezistenta decat cea conventionala si are un aspect specific.Metalul arata parca este invelit intr-un strat de plastic.Eu tot ce am facut pana acum am facut negru.Alte culori nu stiu exact cum arata.Cat despre pret...eu le-am facut la niste baieti,in stilul romanesc, pe sub mana, la niste preturi foarte mici.Singurul oinconvenient este ca la lovituri mai puternice vopseaua se sparge.Eu toate piesele pe care le-am vopsit asa le-am sablat inainte.Cred ca asa este cel mai bine.Cam atat stiu despre asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut la Kawa jentile si bascula de spate.Si la inaca mai doua motociclete am vopsit cadrurile si jenti si tot felul de maruntaie.Vopseaua electrostatica este mult mai rezistenta decat cea conventionala si are un aspect specific.Metalul arata parca este invelit intr-un strat de plastic.Eu tot ce am facut pana acum am facut negru.Alte culori nu stiu exact cum arata.Cat despre pret...eu le-am facut la niste baieti,in stilul romanesc, pe sub mana, la niste preturi foarte mici.Singurul oinconvenient este ca la lovituri mai puternice vopseaua se sparge.Eu toate piesele pe care le-am vopsit asa le-am sablat inainte.Cred ca asa este cel mai bine.Cam atat stiu despre asta...

 

pune si tu ,te rog,niste poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer? Da.

 

Cat de sensibila insa e vopseaua dupa aceea? E nou domeniul pt mine, chiar nu stiu nimic, in afara de ce mai vedeam la TV (Biker's Build-Off, OCC, Rides). suna tentant, dar detaliaza si tu un pic mai mult.

 

PS: e vorba de powder-coating, da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vopsit doua cadre de M72 si unul de BMW R60/2 cu un milion toate, inclusiv ceva maruntisuri de pe la furca, furca de BMW, bascula, etc. si nu pe sub mana. vopseaua arata beton (neagra), nu se vopsesc decat piesele curatate pana la metal. nu se vopseste peste chit sau altceva, nu mai adera vopseaua ca lumea. am sa ma interesez de adresa exacta unde au fost facute. e destul de rezistenta, dar daca dai cu piesele de pereti.. treaba ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La rusesti cadrele au venit vopsite electrostatic. Ma intereseaza si pe mine vopsirea electrostatica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopseaua asta este excelenta ca aspect si ca rezistenta.are dezavantajul ca

nu se pot acoperi zone reparate nemetalic,daca sare vopseaua nu poti sa o

"punctezi".avantajele sunt ca ai un aspect ce depaseste cu mult vopseaua

clasica.este ecologica.

ca sa pot acoperi cu pulbere imi trebuie un pistol special,praful respectiv si o lampa

cu infrarosii care din pacate costa vreo 2000 euro,si incalzeste la peste 200 grade.

vreau sa ma apuc de treaba asta,dar lampa de care ma voi folosi nu stiu daca ridica temp

la 200 grade.mai ramane pistolul respectiv de cumparat cu instalatie cu tot,si daca lampa

aia a lui alladin e buna,in cca 2 luni ma pun pe treaba(daca o sa mai am bani).urati-mi succes.

se mai acopera cu pulbere in tara,dar cu o gama de culori foarte restransa.daca ma apuc de treaba,

vreau sa fie ceva nou si frumos.dati cu parerea in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut intr-un episod OCC, chiar niste minute bune dedicate powder-coatingului.

Au aratat gen before-after, erau un set de jante, nu mai stiu pt ce motor (black widow parca), le-au dus la powder coating si le-au 'suflat' cu un visiniu inchis.

 

Rezultatul arata ireal de perfect.

 

 

Apropo, stiu ca powdercating se practica mult si la tuningul auto, adica mai ales pt suprafete care se incing sanatos, gen etriere, tzeava de esapament, galerii de evacuare (da, exista si astfel de nebuni), jante...

 

PS: luciul si reflexia "vopselei" din ce vine? se trage cumva peste un strat de lac? sau formeaza pulberea o suprafatza "oglinda"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: luciul si reflexia "vopselei" din ce vine? se trage cumva peste un strat de lac? sau formeaza pulberea o suprafatza "oglinda"?

 

 

se formeaza o suprafata oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu de la emisiuni TV si reviste, luciul se formeaza prin coacere la cuptor. Dupa ce se vopseste metalul cu powder, se baga la cuptor si abia atunci pudra se transforma in vopseaua plasticata si se intareste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi+am vopsit asa cadrul si e f rezistenta vopseaua. inconvenientul e ca daac ceea ce se vopseste e lovit sau indoit se vede dupa vopsire. dar in rest e super :cheers: . in general acest gen de vopsire se foloseshte doar la gentzi si cadruri nu si la restul pieselor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...