Sari la conținut

Gura Portitei


R.A.
 Share

Postări Recomandate

Da, e un loc misto, salbatic, cu electricitate, drumuri, apa calda, terase, baruri, muzica, televizoare, umbrelute, plin de campingisti, vehicule, gunoaie, si pescari, exploatat la scara industriala de Piscicola SA. Am gasit pana si cioburi de talere pe plaja.

Am vazut saptamana trecuta reclama pe fata la stiri la doua canale TV babane la statiunea aia. E clar ca nu e un loc nici izolat, nici retras, nici secret. Mai trec si iahturi si elicoptere civile in plimbare, ca la Mamaia.

Ce mare smecherie daca merg cativa cu motoarele acolo unde ajung j'de mii de turisti cu barca sau cu pejosu?

Era unu cu un Voshod care gonea prin rezervatie. Am vazut parcate p'acolo 2 IMS-uri. Ce rau fac aia care se plimba comparativ cu cei care au lasat cartusele pe jos? Poate ca mai multi turisti ar stanjeni braconierii.

Cine mai doreste o plaja pustie n-are incotro decat sa isi concesioneze una daca isi permite. Sau sa isi amelioreze capacitatea de integrare in societate cu ajutorul unui psiholog.

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare pacat sa va duceti acolo cu motoarele. Nu numai ca nu este loc "de dat", dar sincer, fara nici o suparare si pe buna dreptate, ati deranja destula lume dat fiind faptul ca Gura Portitei este inca un fel de mini rai, un locusor care se incearca din rasputeri a fi pastrat natural si f linistit.

Gura Portitei este locul perfect pentru un concediu perfect, daca prin asta NU intelegi muzica tare, motoare turate, trasee de soft enduro, gratare si betie pana dimineata (pentru asta a fost sacrificata Vama).

 

Pentru amatori, am o recomandare superba si mai putin plictisitoare, dar numai pe privat... pt ca nu-mi doresc sa ajunga o a doua "Vama" (multi stiu, destui au fost, catorva le-am zis.... dar eu ma simt datoare sa nu urlu in gura mare despre asta :) )

Pe an ce trece se raspandeste vestea tot mai mult si deja au inceput sa afle si aurolacii-punchisti ca e misto si ca e ieftin (noroc ca multi dintre ei se triaza la vapor unde e 20 ron calatoria).

Editat de aadaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect si cinstit, zona aia nu e rezervatie pentru indivizi nesociabili, ci pentru animale salbatice (cormorani, egrete, sturioni, serpi, rame, cocostarci, buburuze, etc.). N-ar trebui sa aiba acces acolo decat biologi, ecologisti.

Am rascolit obida catorva hipioti de pe plaja si am starnit uimirea celor care se credeau pe o insula izolata, dar nu asta era scopul nostru.

Ne plimbam.

Prea deosebita nu e locatia, intrucat se gasesc si parveniti si sarmani si muzica, si bauturi - un fel de strand pe litoral. E o chestiune de perceptie. Maturizarea presupune constientizarea limitei dintre vis si realitate.

Grow up or smoke hard!

 

Vama n-a fost sacrificata. Asta e evolutia normala a unei zone de agrement litorale. E o chestiune de timp pana o sa apara si formatia Gura Portitei cu hit-ul "La Gura Portitei, in ciuda lelitei", care o sa declanseze un adevarat val de migratie a fanilor spre zona si, speram noi, construirea unui circuit de Moto GP pe fundul lacului Sinoe, care poate fi asanat, ca au ramas mai multi tantari decat pesti.

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma deranjeaza, chiar e pe gustul meu atata timp cat nu e hard enduro (ca are si ijul limitele lui)

se poate merge linistit numai ca trebuie ocolita faza cu bacul.

 

eu am fost anul trecut si a fost ok, numai ca am mers pana la Navodari si de acolo am mers pe drumul judetean care merge la Tulcea. La "Doua Cantoane" faci dreapta spre Jurilovca si tot inainte.

De la Navodari la Doua Cantoane drumul e ok. (50-60 km, vezi ca nu prea sunt benzinarii pe bucata asta ). De acolo pana la Gura portitei, depinde ce au mai facut. Dar reusesti tu sa te strecori.

Ok! nu e hard enduro. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fsot anul trecut,chiar pana la acea mica ecluza :) ...se poate trece lejer cu orice moto care are garda de peste 15cm.drumul ar fi urmatorul:pe podul de la navodari se face dreapta spre rafinarie,se pune benzina suficienta pt minim 150km,se merge pana in corbu.chiar la iesirea din corbu,e un drum spre dreapta,tot asfaltat.se merge pana in urmatorul sat,na scuzati ca am uitat acum cum se numeste,si la vreo 300m dupa intrare,e o fabrica dezafectata pe partea dreapta...tot inaintea fabricii pe dreapta e un drum pietruit si se coboara spre mare...dupa urmeaza o portiune de vreo 2km pe placi de beton cu un singur sens si la un mom dat e si o baraca,care in functie de norocul tau,un nene ce te poate taxa.chiar si cineva cu motocicleta mia de speed s-ar putea baga pe acolo daca are grija cum merge...drumul e de pamant cu nisip in multe locuri si cu destule santuri dar largi...singura problema dupa ce se termina drumul betonat e navigatia...fiindca sunt destule drumulete incalcite care te pot insela...cel mai bine e sa te orientezi dupa stalpii de electricitate,caci aceea e directia in care tb ajuns...si se emrge inca vreo 25km asa....daca stabiliti o data si eventual o ora cand se aduna ami multa lume cu moto ,poate vin si eu asa rapid un dute-vino,dak am timp si bani :cheers: ...ah,si luati-va plasa de tantari,si mult off,ca va pisca tzantzariii fratee :drink:

 

--- Mesaj completat în 28 Jul 2007 19:23 -------------
lume mai mere careva la gura portitei saptamanile astea sau nu? :cheers:

 

--- Mesaj completat în 30 Jul 2007 23:22 -------------
mai mere careva la gura portitei anul asta,ca vad ca n-a mai postat nimeni de cateva zile? :cheers: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...
si eu am fsot anul trecut,chiar pana la acea mica ecluza :P ...se poate trece lejer cu orice moto care are garda de peste 15cm.drumul ar fi urmatorul:pe podul de la navodari se face dreapta spre rafinarie,se pune benzina suficienta pt minim 150km,se merge pana in corbu.chiar la iesirea din corbu,e un drum spre dreapta,tot asfaltat.se merge pana in urmatorul sat,na scuzati ca am uitat acum cum se numeste,si la vreo 300m dupa intrare,e o fabrica dezafectata pe partea dreapta...tot inaintea fabricii pe dreapta e un drum pietruit si se coboara spre mare...dupa urmeaza o portiune de vreo 2km pe placi de beton cu un singur sens si la un mom dat e si o baraca,care in functie de norocul tau,un nene ce te poate taxa.chiar si cineva cu motocicleta mia de speed s-ar putea baga pe acolo daca are grija cum merge...drumul e de pamant cu nisip in multe locuri si cu destule santuri dar largi...singura problema dupa ce se termina drumul betonat e navigatia...fiindca sunt destule drumulete incalcite care te pot insela...cel mai bine e sa te orientezi dupa stalpii de electricitate,caci aceea e directia in care tb ajuns...si se emrge inca vreo 25km asa....daca stabiliti o data si eventual o ora cand se aduna ami multa lume cu moto ,poate vin si eu asa rapid un dute-vino,dak am timp si bani :jump: ...ah,si luati-va plasa de tantari,si mult off,ca va pisca tzantzariii fratee :jump:

 

<small>--- Mesaj completat în 28 Jul 2007 19:23 -------------</small><br/>lume mai mere careva la gura portitei saptamanile astea sau nu? :jump:

 

<small>--- Mesaj completat în 30 Jul 2007 23:22 -------------</small><br/>mai mere careva la gura portitei anul asta,ca vad ca n-a mai postat nimeni de cateva zile? :jump: :jump:

 

 

salut, as vrea eu sa ajung acolo cam pe 16-17 iulie, acum citec forumurile astea sa adun informatii, vi?

 

 

 

salut, tu pana la urma pe unde ai mers, pe la sinoe sau pe la vadu, ma intereseaza in special zona periboina, daca drumul continua de acolo sau e apa? si vreau sa stiu daca pozele cu ecluza sunt din zona cea mai nasoala, sti, eu am un CBX :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...