Sari la conținut

In atentia posesorilor de Yamaha R125 model 2008


Postări Recomandate

Salutare tuturor, ma bucur sa va revad dupa atata timp.

 

Dupa cum stiti aveam o R125 de culoare galbena, era printre primele modele de R125 fabricate. Anul acesta ajunsesem la aproximativ 33.000 de km cu ea, dupa aproape 2 ani de la data cumpararii (stiu ca e mult, dar sunt constrans sa fac multi km pe zi, mai ales in timpul scolii...). Am efectuat toate reviziile prevazute de Yamaha si inca de cand aveam vreo 20.000 de km incepuse sa consume cam mult ulei si incet incet am ajuns la un consum colosal de circa 1 litru de ulei in nici 1000 de km. Bineinteles ca m-am dus cu motocicleta la dealer-ul meu si i-am spus despre problema. Am lasat motocicleta acolo pentru 2 saptamani, in acest timp au venit 2 reprezentati de la Yamaha Italia care mi-au spus ca o vor duce in Japonia la teste si mi-au propus sa o cumpere, eu nu am fost de acord si pana la urma mi-au zis ca mi-o schimba cu o R125 model 2010 noua (0 km...), bineinteles ca am acceptat. Am apreciat foarte mult seriozitatea companiei care pentru reputatie a acceptat sa-mi dea o motocicleta nou-nouta in schimbul unui model cu 33.000 de km in bord.

Pana aici totul pare OK, dar am vorbit cu multi proprietari de R125 din Italia si am aflat ca nu-s singurul caruia i-a aparut o astfel de problema. In toate celelalte cazuri ca si in al meu a fost vorba de R125-urile ce faceau parte din prima serie construita (cele vandute la inceputul lui 2008). Multi dintre acesti baieti au modificat motocicletele si drept urmare au pierdut garantia, altii in schimb au beneficiat de inlocuirea gratuita a motorului, eu ma consider chiar norocos ... in cazul meu nu s-au mai complicat si mi-au dat o motocicleta noua model 2010. Tin sa va reamintesc ca in 2008 R125-urile au fost rechemate pentru schimbarea rezervorului datorita unei probleme (presupun ca si in Romania s-a intamplat asa, imi amintesc ca deschisesem un topic pe tema asta). Din fericire modelele 2009 si 2010 au fost actualizate corespunzator si nu au mai prezentat probleme.

 

De ce am deschis acest topic? Foarte simplu, vreau sa dau un sfat tuturor posesorilor de R125 model 2008: Daca apare vreo anomalie in consumul de ulei NU mai stati pe ganduri si mergeti la reprezentatul Yamaha pentru a verifica. De multe ori lumea ignora aceste probleme si atunci cand se agraveaza motocicleta este iesita din garantie.

 

Va reamintesc ca Yamaha are 2 ani de garantie FULL (cea legala prevazuta de normele euorpene) si inca 1 an de garantie EXTRA. Garantia extra acopera cheltuielile in limita a circa 240 de euro/interventie (adica foarte putin daca e vorba sa inlocuiesti motorul).

P.S. - Trebuie sa aveti toate verificarile si schimburile de ulei facute conform indicatiilor Yamaha pentru a avea garantia valida.

 

Daca aveti intrebari astept mesajele voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stapanesti sanatos noua motocicleta si sa speram ca nu vei mai avea probleme , ( totusi Yamaha este un reprezentant destul de greu de doborat de alte marci ... yamaha e yamaha respectul tipic al japonezilor fata de clienti ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<- posesor de Yamaha.Sunt de acord cu alessandro, Yamaha este o marca serioasa in ceea ce priveste asistenta clientilor. Eu unul am cumparat motocicleta noua de la ei, la 1.000 de km mi-au facut revizie completa, urmeaza cea de 10.000, dar de fiecare data cand m-am dus la ei au fost profesionisti si mi-au raspuns la intrebari legate de motocicleta ,si nu numai. La acelasi dealer, care are si service, mi-am facut controlul general al motocicletei cand am iesit din iarna la numai 10 euro pentru 10 controale diferite (lant, presiune gume, etc) si am reparat-o cand am avut o cazatura usoara.

Nu in ultimul rand, cand iese cate un model nou iti dau posibilitatea sa ii faci un drive test (acum ca ne cunoastem un pic, m-au lasat sa conduc noua FZ8 vreo 10 minute, ce motocicleta ...), sau au preturi promotionale la accesorii originale Yamaha ( echipament, casti, etc).

Eu unul sunt multumit de serviciul oferit de ei si ma gandesc serios sa imi iau motor nou tot de la Yamaha in viitor.

Salutare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<- posesor de Yamaha.Sunt de acord cu alessandro, Yamaha este o marca serioasa in ceea ce priveste asistenta clientilor. Eu unul am cumparat motocicleta noua de la ei, la 1.000 de km mi-au facut revizie completa, urmeaza cea de 10.000, dar de fiecare data cand m-am dus la ei au fost profesionisti si mi-au raspuns la intrebari legate de motocicleta ,si nu numai. La acelasi dealer, care are si service, mi-am facut controlul general al motocicletei cand am iesit din iarna la numai 10 euro pentru 10 controale diferite (lant, presiune gume, etc) si am reparat-o cand am avut o cazatura usoara.

Nu in ultimul rand, cand iese cate un model nou iti dau posibilitatea sa ii faci un drive test (acum ca ne cunoastem un pic, m-au lasat sa conduc noua FZ8 vreo 10 minute, ce motocicleta ...), sau au preturi promotionale la accesorii originale Yamaha ( echipament, casti, etc).

Eu unul sunt multumit de serviciul oferit de ei si ma gandesc serios sa imi iau motor nou tot de la Yamaha in viitor.

Salutare !

Asta se întâmplă în Italia bănuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se întâmplă în Italia bănuiesc.

Da ... asa ar trebui sa fie si in Romania, pentru ca dealerii romani raspund in fata reprezentantului (director general, sau cum ii zice) Yamaha Romania, care la randul lui raspunde in fata reprezentantului european, apoi se merge la casa mama in Japonia. Dupa ce am cumparat motocicleta, am fost contactat prin e mail si scrisori de catre Yamaha Europe Service, care mi-au trimis chestionare de completat (optional ofc, nu ogligatoriu) in legatura cu calitatea serviciilor oferite de catre dealerul local , asistenta, calitatea motocicletei, etc. Cum ziceam mai sus, eu unul sunt multumit si nu am nimic de reprosat celor de la Yamaha, cel putin nu pana acum ...

Dealerii romani ar trebui sa se poarte la fel daca vor sa isi mentina clientela si asa putina ... dupa cum am vazut, in Romania merge bine uzatul si foarte prost motoarele noi, deci ... atentie.

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu se intampla asa, garantia = zero la Yamaha cel putin.

Eu imi fac reviziile singur de la un timp, nu se merita sa te duci la ei...100 RON/h si nu rezolvi nimic in legatura cu garantia...

 

In Italia e altceva, aia sunt mai interesati... acum astept niste piese...au trecut 3 saptamani, mi-au zis ca ma suna in 7 zile...nesimtiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza mult dealeru. La Brasov nu sunt probleme.Erau cica pana anu asta din cauza celor de la Bucuresti care nu iti trimite-au piesele la timp. Dar atat. Aici serviceul e foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu se intampla asa, garantia = zero la Yamaha cel putin.

Eu imi fac reviziile singur de la un timp, nu se merita sa te duci la ei...100 RON/h si nu rezolvi nimic in legatura cu garantia...

 

In Italia e altceva, aia sunt mai interesati... acum astept niste piese...au trecut 3 saptamani, mi-au zis ca ma suna in 7 zile...nesimtiti

Vezi ce îți fac ăia la revizie.

Unui prieten i-au umblat la frână Âşi a rămas fără presiune la scurt timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu se intampla asa, garantia = zero la Yamaha cel putin.

Eu imi fac reviziile singur de la un timp, nu se merita sa te duci la ei...100 RON/h si nu rezolvi nimic in legatura cu garantia...

 

In Italia e altceva, aia sunt mai interesati... acum astept niste piese...au trecut 3 saptamani, mi-au zis ca ma suna in 7 zile...nesimtiti

 

Revizie nu inseamna numai schimb ulei + placute frana cand se uzeaza, nu te judec pentru ca nu am idee cum iti faci tu revizia singur. Ceea ce stiu este ca la un anumit numar de kilometri trebuie schimbate anumite piese care au ajuns la gradul de uzura maxim garantat de firma producatoare, de aceea reviziile facute de dealeri oficiali ale diferitelor case motociclistice sunt f importante, cel putin din punctul meu de vedere. Mai ales ca difera mult de la model la model tipul de revizie, piesele de schimbat , etc.

Eu am primit prin mail de la un cunoscut cartea tehnica in format PDF a motorului meu. Sunt anumite chestii de facut la 10.000. 20.000, 30.000 km etc, nu intru in detalii acum, dar verifica toate nivelele (frana, ulei, etc), starea lantului, cat de stranse sunt buloanele, uzura placutelor de frana, a cauciucurilor, cablu ambreiaj/acceleratie, etc. Nu contest faptul ca sunt mecanici buni si foarte buni in Romania, si ca multi dintre voi stiu ce au de facut pentru motorul lor. Eu unul nu stiu, nu ma prea pricep, sunt inca la inceput. Dar nu cred ca voi renunta vreodata la reviziile 'originale' tocmai prin prisma garantiei pe care ti-o ofera, si sincer sa fiu conduc motocicleta mai sigur de mine, stiind ca a fost revizionata cum trebuie.

@ Madu93, nu ai cunoscuti care merg des pe afara ? Tip Germania, Italia etc , care pot sa iti aduca piesele necesare, probabil la un pret si mai mic decat in Romania. Daca imi zici ce fel de piese iti trebuie ma duc sa ma interesez cat costa si in cat timp ajung, asa poate iti faci o idee generala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara,

Am si eu in format pdf, "cartea" de service a motocicletei :D. fac revizia "ca la carte" :laugh:

 

in legatura cu "piesele" sunt cele 4 semeringuri pt furca pe care le-am cumparat pentru un prieten, oricum avansul a fost platit si nu ii convine sa piarda banii ...

 

 

multumesc ;)

Editat de madu93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...