Sari la conținut

ceva detalii pentru veliko tarnovo


gabi's
 Share

Postări Recomandate

va fi prima mea iesire din tara (recunosc ca-mi este rusine)...si as dorii ceva detalii.....campinguri (merg cu cortul)...ceva preturi.....ceva ce merita vazut....chesti de genul acesta, totul pentru un motociclist nepretentios, dar care are totusi sotia cu el

as dorii sa plecam pe la inceputul lunii iulie (3-4 iulie) (amatori?!), asa ca va raman dator pentru orice informatie necesara acestei iesiri (repet...pentru prima oara!!!)

datoria o platesc la orice festival moto din tara unde ne putem intalni!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tovarase verdecrud o sa te suspendam oleaca. toata activitatea ta pe acest forum se refera la mirobolanta ta pensiune, mobra nu ai, nu vorbesti despre motociclism si mai esti si offtopic. pensiunea ta e pe valea prahovei, nu are nicio legatura cu veliko tarnovo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazare daca vrei, phoenix hostel, www.phoenixhostel.com (sau .bg, nu mai stiu). E bine sa dai un mail/telefon inainte, sa vina Nick (gazda) sa te ia de undeva. E la 200 de metri ce centru, dar mai pitit, pe niste stradute de nu o sa le nimeresti din prima oricum ai da-o. Cazarea e undeva la 10 euro de persoana pe noapte. Iti recomand sa dai 25 de euri si sa inchiriezi camera mica, daca vrei sa nu imparti camera si cu altcineva. Conditiile sunt excelente iar gazdele sunt extraordinare, niste englezoi (cuplu de motoristi) care si-au vandut ferma si s-au pus pe calatorit. Intr-un final s-a stricat BMW-ul (sic!) si s-au stabilizat in Veliko Turnovo.

 

Recomand cu cea mai mare caldura!

 

Primprejur sunt o gramada de chestii de vazut, depinde de gusturi. Poti sa-l intrebi pe Nick si te indruma el pe unde ti-ar placea mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va fi prima mea iesire din tara (recunosc ca-mi este rusine)...si as dorii ceva detalii.....campinguri (merg cu cortul)...ceva preturi.....ceva ce merita vazut....chesti de genul acesta, totul pentru un motociclist nepretentios, dar care are totusi sotia cu el

as dorii sa plecam pe la inceputul lunii iulie (3-4 iulie) (amatori?!), asa ca va raman dator pentru orice informatie necesara acestei iesiri (repet...pentru prima oara!!!)

datoria o platesc la orice festival moto din tara unde ne putem intalni!!!!!!

Daca iti amani iesirea pentru ceva in jur de 24 august vei prinde acolo cea mai mare intrunire moto din Bulgaria si motociclisti garla care merg in directia aia astfel incat sigur iti gasesti grupul in care te incadrezi corespunzator ca viteza.

Ca principiu asa daca mergi prima data in Bulgaria e bine sa mergi cu altcineva care a mai fost pentru ca de regula bulgarii sunt foarte guralivi (cam ca romanii de prin Calarasi sau Oltenita) dar de obicei nu prea vorbesc altceva decat bulgara. Nu ai nevoie de rovigneta pentru moto. Nu platesti taxa de pod, asa ca atunci cand te intorci incerci sa te incadrezi intre benzile 3 si 4 ca incapi printre bariere si ii dai mare si tare spre pod (dar nu prea tare, ca asfaltul e destul de prost acolo). E bine sa-ti scoti bani de la bancomat, si comisioanele sunt mai mici daca ii scoti de la banca ta, asa ca daca mergi cu cineva care stie unde e bancomatul ala mai castigi ceva banuti.

Nu exclud sa bag un VK si in weekendul urmator, asa ca poate ne vedem pe acolo; eu voi fi in probe cu motocicleta si daca vibreaza fata ma oipresc la Ruse si merg cu roata la echilibrat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Ruse tii drept 120 km si n-ai cum sa gresesti , oras frumos , alegere buna ! Atentie la radare ! Daca ramai fara bani , in centru , vis a vis de un outlet langa monument schimbi lei/leva fara probleme ! drum bun si vacanta frumoasa .

Mesaj completat

foto

post-45527-1277406421_thumb.jpg

post-45527-1277406474_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc celor care mi-au dat detali pana acum...pretioase....dar nimeni nu pomeneste nimic despre campinguri....nu exista?

Cel putin in perioada festivalului exista intr-un loc unde bulgarii merg la gratar. Cand dai in intersectia aia complicata unde se intalnesc multe drumuri o iei spre mare (indicatorul de Varna), dupa circa 1km dai de o intersectie unde o iei la dreapta ca sa faci stanga pe sub un pod, dupa pod tii dreapta (la stanga e un hotel cu piscina), si ajungi intr-un loc de facut gratare. Doar in perioada festivalului moto vei avea acolo dusuri, apa, etc, in rest habar n-am daca macar ai voie sa campezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc celor care mi-au dat detali pana acum...pretioase....dar nimeni nu pomeneste nimic despre campinguri....nu exista?

 

Este un camping inainte de intrarea in Veliko, nu as putea aproxima cu cat inainte, dar este indicator pe drumul principal spre stanga, inainte parca de a intra in defileu. Nu stiu ce conditii sunt acolo, poate te ajuta altcineva cu informatia asta. Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stai multe nopti, iti recomand sa nu te duci cu cortul.

In Arbanasi spre exemplu (un satuc superb la 4-5 km langa Veliko numai cu vile pt cazare) e vreo 30 leva/pers camera (cu mic dejun, etc).

In afara de cetate, nu ai voie sa ratezi TEMPO :D E o carciuma unde se mananca EXTRAORDINAR. Eu ma duc de cate ori am ocazia... plimbarica de duminica, papa bun si plimbarica inapoi :laugh:

Editat de AadaA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...