Sari la conținut

Aluneca mansonul de acceleratie


Postări Recomandate

Salut tuturor!

Am si eu o problema la mansonul de acceleratie.Cand intru in noroi si apa se uda ghidonul si aluneca ingrozitor de mult cand ai cea mai mare nevoie de gaz.Eu de curand mi-am montat niste handguard-uri si am scos mansonul ca sa pot sa le montez.Capetele sunt taiate si in mod sigur de asta a intrat apa.A mai avut cineva problema asta?Cum ati rezolvat-o?

 

Va multumesc!

Rares

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor!

Am si eu o problema la mansonul de acceleratie.Cand intru in noroi si apa se uda ghidonul si aluneca ingrozitor de mult cand ai cea mai mare nevoie de gaz.Eu de curand mi-am montat niste handguard-uri si am scos mansonul ca sa pot sa le montez.Capetele sunt taiate si in mod sigur de asta a intrat apa.A mai avut cineva problema asta?Cum ati rezolvat-o?

 

Va multumesc!

Rares

Simplu,leaga mansoanele cu sarma, tine o viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarma peste manson nu e nici pe departe o solutie romaneasca...daca te uiti pe site-urile din state au pachetele cu 4 bucati de sarma si cleste, ambalate frumos, special ca sa ti le poti strange peste mansoane.

 

tot la ei am vazut si un lipici special (parca Acerbis il face) pt pus sub mansoane...dar peste tot pe forumuri se recomanda sarma pusa pe capete...ca sa nu-ti infigi degetele in ea :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si adeziv special destinat grip-urilor, nu doar celui de la acceleratie. Eu am inca gripurile originale si am pus pe ambele sarma, ambele alunecau deja pe coarnele ghidonului. Recomandarea mea este tot sarma subtire si otelita. atentie cand strangeti , sa nu ramana fire orientate inspre palma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si adeziv special destinat grip-urilor, nu doar celui de la acceleratie. Eu am inca gripurile originale si am pus pe ambele sarma, ambele alunecau deja pe coarnele ghidonului. Recomandarea mea este tot sarma subtire si otelita. atentie cand strangeti , sa nu ramana fire orientate inspre palma

vedeti ca in catalogul ktm exista sarma speciala ptr ghidoane,cu scula speciala de montaj(binenteles in ambalaj portocaliu ptr fani ca mine)..

si folositi din ea o gramada

Mesaj completat

exista si adeziv special destinat grip-urilor, nu doar celui de la acceleratie. Eu am inca gripurile originale si am pus pe ambele sarma, ambele alunecau deja pe coarnele ghidonului. Recomandarea mea este tot sarma subtire si otelita. atentie cand strangeti , sa nu ramana fire orientate inspre palma

vedeti ca in catalogul ktm exista sarma speciala ptr ghidoane,cu scula speciala de montaj(binenteles in ambalaj portocaliu ptr fani ca mine)..

si folositi din ea o gramada

post-15042-1278080090_thumb.jpgpost-15042-1278080120_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca s-a ajuns sa se cumpere sirma si patent din catalogul ktm....

dispozitiv de rasucire gasesti gratis oriunde!!!, se numeste "mangealic", cine nu stie sa intrebe pe cineva mai batrin ce inseamna si cum se face. mai departe va mai trebuie un cleste de taiat, numit si "sfic" sau patent.. sau cleste de cuie.. sau forfecati sirma pina se rupe

apropos, sirma nu trebuie sa fie otelita, cea mai buna pentru legaturi (de orice tip) este sirma moale

ajunge ca o dam in service si tutoriale ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca te enervezi poti sa o vopsesti portocaliu!!!

 

cam multe posturi pt niste sarma, si la sportive tot sarma se foloseste!!!!

Editat de livanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca s-a ajuns sa se cumpere sirma si patent din catalogul ktm....

dispozitiv de rasucire gasesti gratis oriunde!!!, se numeste "mangealic", cine nu stie sa intrebe pe cineva mai batrin ce inseamna si cum se face.

ajunge ca o dam in service si tutoriale ;)

 

mangealic ptr cunoscatori nu inseamna dispozitiv de rasucire ci se refera pur si simplu la o parghie(dispozitiv de ridicat)

aceeasi sarma o foloseste si taddy si o strange cu acelasi patent iar de cand am pus sarma ktm am senzatia ca merg mult mai bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in alta ordine de idei, ce mansoane sunt mai bune/folositi?

Eu am unele KTM si imi cam aluneca mana pe ele daca se murdaresc putin cu noroi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor!

Am si eu o problema la mansonul de acceleratie.Cand intru in noroi si apa se uda ghidonul si aluneca ingrozitor de mult cand ai cea mai mare nevoie de gaz.Eu de curand mi-am montat niste handguard-uri si am scos mansonul ca sa pot sa le montez.Capetele sunt taiate si in mod sigur de asta a intrat apa.A mai avut cineva problema asta?Cum ati rezolvat-o?

 

Va multumesc!

Rares

 

 

eu am folosit banda dublu adeziva pe toata lungimea manerului. stau al naibii de bine... te sfatuiesc la una de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...