Sari la conținut

Grupul EN500 &OUTSIDERS


Satana
 Share

Postări Recomandate

salut si la multi ani !

vreau si eu sa vin sa vad jucaria, se poate ?

de curiozitate, ce fel de motor e ala ?

 

 

Mersi de urare. Sigur ca se poate dar nu stiu cand e intalnirea ca nu zice nimeni nimic

 

Motorul e o chestie simpla, luata de aici http://www.bicicletecumotor.com/

Pe langa kit primesti un manual de instalare si un cd; oferta aia de kilometraj gratis nu mai e valabila; deocamdata sunt multumit desi am impresia ca merge cam turat; daca il las "mai jos" moare cand accelerez; o fi din cauza frigului, sau pt ca e inca in rodaj, sau pentru ca se pune ulei mai mult in benzina la primii 500 km, tot din motive de rodaj. Mai cercetam. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Alex si Eugen vor sa-l opereze pe scuterica sambata, si se vad de dimineata.

Eu sunt la scoala pana la ora 14.00, si apoi ma duc si eu spre ei (Dristor) sa bem un suc la bordura (sau un ceai de hamei, cum vor altii, nu zicem cine :rolleyes:).

 

Deci daca vreti, veniti acolo, ca oricum o sa ne intindem la o vorba. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri lui Alex , am dezmembrat scuter bucati si suit IN BALCON LA ETAJ 3 . Operatiunea s-a desfasurat relaxat si in aprox 3 ore. Era loc si de mai multi ,dar nu aveam atitea suruburi de desfacut.Nu fi-ti suparati ,reparatii vom mai avea cu siguranta si iarna ...car si vara sanie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri lui Alex , am dezmembrat scuter bucati si suit IN BALCON LA ETAJ 3 . Operatiunea s-a desfasurat relaxat si in aprox 3 ore. Era loc si de mai multi ,dar nu aveam atitea suruburi de desfacut.Nu fi-ti suparati ,reparatii vom mai avea cu siguranta si iarna ...car si vara sanie.

Ce...La vara,ai in plan sa desfaceti si vreun snowmobil...? Vezi sa nu-ti ramina vreo senila-n plus....biggrinbandit.gif

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri lui Alex , am dezmembrat scuter bucati si suit IN BALCON LA ETAJ 3 . Operatiunea s-a desfasurat relaxat si in aprox 3 ore. Era loc si de mai multi ,dar nu aveam atitea suruburi de desfacut.Nu fi-ti suparati ,reparatii vom mai avea cu siguranta si iarna ...car si vara sanie.

 

Cu mare placere,

azi am scris iar istorie! :))

 

Primul scuter la care am lucrat in viata mea, pacat ca nu am reusit sa-l repar ci doar sa-l "stric mai rau".

Ce sa zic, la ce "logistica" am avut, puteam demonta si un camion :P

Uite niste poze de la "operatie":

post-13388-0-95175900-1321730008_thumb.jpg post-13388-0-29712900-1321730010_thumb.jpg post-13388-0-50935600-1321730011_thumb.jpg post-13388-0-52680300-1321730012_thumb.jpg

 

PS: Multumesc pentru cutia de scule, am trecut-o la inventarul "trusa mare" :D

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum probabil ati aflat mi s-a rupt cureaua; pana la primavara trocarici scrie pe mine; ideea e de unde cumpar o curea noua; asta Optibelt HP (High Power) luata din Germania cu 700 lei m-a tinut 30.000 km; la firma Rombelt de la gara se gasesc Optibelt simplu, cu vreo 300 lei, care probabil tin mai putin; pt ca merg cam 15.000 km pe an si destul de mult cu pasager si bagaje, mi-e teama sa nu ma lase in drum; ce variante ar mai fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ce variante ar mai fi?

 

Cand am cautat eu curea mai demult, undeva pe o strada paralela cu cea pe care este maternitatea Giulesti am gasit un magazin care importa curele Gates.

Mi-au zis la vremea respectiva ca pot aduce orice reper Gates, deci si cureaua noastra (PowerGrip GT2 1890-14MGT-40).

Si ca ei mai sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am cautat eu curea mai demult, undeva pe o strada paralela cu cea pe care este maternitatea Giulesti am gasit un magazin care importa curele Gates.

Mi-au zis la vremea respectiva ca pot aduce orice reper Gates, deci si cureaua noastra (PowerGrip GT2 1890-14MGT-40).

Si ca ei mai sunt...

Ia-m dat cautare,pe ebay,cu " powergrip gt2" ....sunt cateva curele,p-acolo. Ia-n calcul si varianta asta.Uite,de exemplu,asta :

thttp://www.ebay.com/itm/GATES-1190-14MGT-40-POWERGRIP-GT2-BELT-119014MGT40-NEW-/390153086796?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5ad6efa74c#ht_1096wt_810

Succesuri !

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-m dat cautare,pe ebay,cu " powergrip gt2" ....sunt cateva curele,p-acolo. Ia-n calcul si varianta asta.Uite,de exemplu,asta :

thttp://www.ebay.com/itm/GATES-1190-14MGT-40-POWERGRIP-GT2-BELT-119014MGT40-NEW-/390153086796?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5ad6efa74c#ht_1096wt_810

Succesuri !

 

Mersi dar din cate stiu 1890 ala din specificatiile lui alex arata lungimea; am cautat acuma si asa ceva nu e pe niciun ebay; va trebui sa caut prin tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa o cautare rapida pe net .. e un magazin din america care vinde cureaua de care zice alex cu 150 dolarei . Si eu ma intreb cat o sa ma mai tina cureaua , am facut cu ea aproape 30 k kilometri si inca arata foarte bine - dar pe ea scrie kawasaki ...

 

Si pe Scootworks este 200 verzisori cu tot cu transport ... cel putin asa zic ei .

 

Eu unul cred ca undeva pe la 230 ajunge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum probabil ati aflat mi s-a rupt cureaua; pana la primavara trocarici scrie pe mine; ?

 

Hehehehe... era de astepat, Domnu' Mihai. Bine ca nu te-a lasat prin Ucraina :grinbandit:

Eu zic sa schimbi motorul, nu cureaua. Nu de alta, dar avem ceva de mers la vara :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plimbare?

:))

 

Hai ca merge si un EN pe unde nici cu gandul nu gandesti. Oricum, daca vreti sa va hazardati la o iesire lunga, musai sa va pregatiti din timp, mai ales daca motorasul are o varsta venerabila :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri Beatrice. Eu oricum il invit pe Alex pe la mine sa verificam noua achizitie pe scuterica dar nu in saptamana asta ca as vrea sa iau si niste fiare pentru stander nr 1 reglabil si iar am gaura in buget.Asa ca sa vorbesc cu nevasta-mea si poate vin si ceilalti la o cafea fara alcool.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa schimbi motorul, nu cureaua. Nu de alta, dar avem ceva de mers la vara :moto:

Eh na, schimba motoru'... Kawasaki face cele mai bune motoare, iar EN-ul e acolo in top, pe primele pozitii. :moto:

 

Multumiri Beatrice. Eu oricum il invit pe Alex pe la mine sa verificam noua achizitie pe scuterica dar nu in saptamana asta ca as vrea sa iau si niste fiare pentru stander nr 1 reglabil si iar am gaura in buget.Asa ca sa vorbesc cu nevasta-mea si poate vin si ceilalti la o cafea fara alcool.

Sau cu alcool. :rolleyes:

 

Pai haideti sa stabilim.

Eugen a propus sa ne strangem la el sau la mine, undeva pe saptamana viitoare, vineri sau sambata, asa ca, alegeti voi unde si cand puteti sa veniti. Prezenta obligatorie ca am sa va dau ceva. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În caz cã nu stiati,s-a redeschis Biker's Otopeni.Cu vremea asta asa frumoasã,ar fi pãcat sã nu faceti si-o micã plimbare,pân-acolo.Dac-o sã fie tot asa, 14-17 grade si cer senin,as zice chiar cã-i loc si de-un grãtar, în week-end...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În caz cã nu stiati,s-a redeschis Biker's Otopeni.Cu vremea asta asa frumoasã,ar fi pãcat sã nu faceti si-o micã plimbare,pân-acolo.

Eh, lasa... P-acolo se duc motociclistii cand ies si ei prin oras o data pe saptamana, noi nu prea ne incadram in categoria aia... Ca nu suntem motociclisti, nu de alta. :grinbandit:

 

Deci votati, ori la cineva acasa, ori in clubul de care zicea Mihai mai sus. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ne vedem vineri in zona centrului vechi si vedem acolo unde mergem, in club A sau B sau in alta parte...

Ora io zic sa fie 20 de baza, cine vrea sa bea mai mult vine mai repede cu juma' de ora.

My vote!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ne vedem vineri in zona centrului vechi si vedem acolo unde mergem, in club A sau B sau in alta parte...

Ora io zic sa fie 20 de baza, cine vrea sa bea mai mult vine mai repede cu juma' de ora.

My vote!

Pt mine e ok vineri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, eu propun Club B.

Am "auzit" ca este un club clasic si linistit, deci cred ca putem merge acolo. Mai vedem locuri noi, si fete noi, plus ca suntem si asteptati. :P

Oricum nu o sa stam foarte mult, ca unii se mai duc la munca a doua zi, dar suficient cat sa mai punem tara la cale. :friends:

 

As zice sa ne vedem pe la un 7 jumate, 8.

 

P.S.: Mie mi-a "crapat" motoru' azi, cred ca am patit si eu ca Alex, cu compresia...

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...