Sari la conținut

discuri frina


Postări Recomandate

In ceea ce priveste executia discurile chinezesti, cel putin cele pe care le'am vazut si pipait eu, par mai mult decat in regula. Ramane insa de discutat calitatea materialului si tratamentele de calire cat si comportamentul acestora dupa mai multe cicluri de incalzire-racire. Ride Safe!

 

pipaitul se foloseste cu succes la cracii femeilor si nunumai ... :laugh: ... vazul are si el o limita ... d-aia poarta femeile rochie ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la 200 la 100 franezi mai repede ca de la 100 la 0.

 

Daca mergi mult cu placutele de frana mancate, ai fi surprins sa vezi cat de repede ti se termina discurile :laugh:

 

S-ar putea sa ai dreptate cu distantza. Si cu placutzele ai sigur dreptate. Insa, nu intzeleg un mic amanunt:

Serres, 20grd, pista uscata, cauciucuri calde. La borna de 200m majoritatea racerilor iau mina din gaz si frineaza maxim. Viteza e de 220-230km/h , viteza reala. In curba se intra cu 100 110 vit reala. E vorba de observatie proprie coroborata cu vitezele celorlalti participanti pe circuit. Campionii au alte viteze si repere, nu intra in discutie. Deci, se frineaza in 170-190m de la 230 la 110km/h. Stiu sigur ca de la 100 la 0km se frineaza in maxim 50m. Deci, de la 200 la 100 i-ti ia 100m minim, si asta daca esti in conditii ideale si fara praf. Plus ca datorita energiei calorice mari discurile se incalzesc mult mai tare de la 200. Aici e problema, un disc normal are un tratament de calire extraordinar si-l face rezistent la temperaturi mari. Nu materialul da pretul, tratamentul discurilor le face scumpe sau ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...