Sari la conținut

Burete pentru filtru de aer rezistent la temperatura ridicata si ulei


1CFOR
 Share

Postări Recomandate

Sunt curios daca inlocuit buretele original cu ceva de genul filtrul poate functiona ca unul nou. Asta avand in vedere ca cel pentru motorul meu este pana la urma un plastic in stare foarte buna, un "gratar" in aceeasi stare si buretele vai de el, despre care vreau sa aflu daca poate fi inlocuit. Fara replici legate de cat de tiganie sau nu ar fi asta, tot unul nou o sa cumpar pana la urma, dar sunt curios daca este posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic cu un cbx 650 din 85 care nu gasea nicicum filtru de aer pt mobra, numa k&n care era vro 100 eur, adeca 10% din valoarea mobrei :D

 

A luat burete si a pus acolo in locul filtrului, da nu mergea mai mult de 80 la ora, deci motor de 75 de cai.

 

L-a injumatatit si a mers 120.

 

L-a mai injumatatit odata si acu mere cat merea de la mama ei de noua ;)

 

Deci da, se poate, dar numa in cazuri extreme. Eu unul nu as face asa ceva :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un filtru de aer nu poate fi mai mult de 10 euro. La a mea e 5 parcă. ÂŞi vorba aia, e pt bmw. Deci mai bine ia nou. Până găseÂşti consistența bună la un burete, te plictiseÂşti.

Mesaj completat

Vorbesc despre filtrul de aer din burete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un filtru drept de motor din hartie de la masina (cielo parca aveau asa ceva, am facut odata o adaptare, intreaba la un mag mare de piese auto ex. Unix), il scoti de pe rama si lipesti acordeonul de "hartie" cu silicon pe margini sa nu traga pe langa.

Editat de undacover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am facut si eu,am pus de Cielo. e foarte ieftin,cand se murdareste mai decupez o bucata din cel auto si gata...problema ar fi ca are amestecul cam sarac,bujia e prea alba...oricum merg de vreo 5000 km si nu am avut probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...