Sari la conținut

problema discuri frana


Postări Recomandate

salut,

am un suzuki si am inceput sa am joc in niturile de la discurile de frana fata,la unul din ele jocul e destul de mare,cand pun frana mai brusca se aude un clic.

se pot repara discurile,mai exact jocul din nituri(mentionez ca am verificat si discurile nu sunt strambe si nici nu au uzura pronuntata.

va rog un sfat,o idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in prima faza am crezut ca sunt rulmenti de la furaca si mai aveam f putin sa-i comand si apoi am observat ca sunt defapt discurile.

daca nu ar face un zgomot atat de enervant nu cred ca m-ar deranja,ca frana tine destul de bine nu ma pot plange

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut aceasi problema la un disc fata , abia avea ceva uzura dar avea joc mare din nituri . am mers asa vreo 500 km pana am facut rost de altu si l'am schimbat.

 

recomand sa-l schimbi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e asta, dar am citit ca la discurile complet flotante zgomotul e normal. am mai citit si ca mizeria intrata in timp la acei "nasturi" ar accentua zgomotul, si ar ajuta sa curati pe acolo. eu zic ca decit 200-300 euro pe o pereche de discuri, merita sa dai 20 de lei pe un spray de frina si sa vezi daca ajuta. totusi daca e vorba de motocicleta din semnatura, nu cred sa aiba discuri complet flotante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai astea fac zgomot din fabrica, fiind folosite pe circuit nu deranjeaza pilotul, am citit in link...in cazurile astea din topic discurile incep sa zornaie pe parcurs,se slabesc cumva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da din astea am si intradevar am mai citit si au un mic joc,eu ma speriasem ca la mine jocul e un pic mai mare dar sincer atata vreme cat nu-mi afecteaza franarea ma gandesc ca nu am de ce sa-mi fac probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da din astea am si intradevar am mai citit si au un mic joc,eu ma speriasem ca la mine jocul e un pic mai mare dar sincer atata vreme cat nu-mi afecteaza franarea ma gandesc ca nu am de ce sa-mi fac probleme.

 

 

Nu sunt eu "marele mecanic" dar din cate stiu jocurile nu sunt admise in sistemele mecanice, mai ales in cele de franare.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in special la discurile de frina aftermarket poti sa observi usor ca acei "nasturi" sau cum le-o fi zicind au niste arcuri (saibe elastice) care preseaza discurile. saibele sint atit de moi incit discul se poate misca lejer stinga-dreapta cu mina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...